Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Tarnowie i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Tarnowie, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Muzeum Dwór w Dołędze

Muzeum mieści się w XIX-wieczny budynku drewnianym, pierwotnie modrzewiowym, pokrytym pobielonym tynkiem. Budynek zbudowany jest na planie podkowy z dachem dwuspadowym, gontowym. Od strony frontowej ma ganek oparty na dwóch filarach. Dwór otoczony jest parkiem o powierzchni 1,8 ha, w którym przeważają drzewa liściaste. Za sadem okazały spichlerz przeniesiony w 1982 r. z dawnego folwarku Sanguszków w Chyszowie. Ekspozycja stała to pokój prof. Michała Siedleckiego (ożenionego z córką właściciela dworu Franciszka Wolskiego) wybitnego biologa, podróżnika i badacza mórz. Wnętrza dworu wyposażone jak tradycyjny szlachecki dwór galicyjski z wyraźnymi akcentami niepodległościowymi. Raz na kwartał odbywają się w Dworze "Koncerty w Szlacheckim Dworze" , podczas których wykonawcy prezentują koncerty muzyki klasycznej. Dwór związany jest z działalnością niepodległościową w okresie Powstania Styczniowego. W 1973 roku ostatnia jego właścicielka, Jadwiga Tumidajska przekazała obiekt z przeznaczeniem na muzeum.

Muzeum Diecezjalne w Tarnowie

Najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce założone 25 października 1888 roku przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego ks. Józefa Bąbę. Kompleks budynków Muzeum tworzą: dawna Akademiola, Dom Mikołajowski, Dom Mansjonariuszy oraz Scholasteria. Kamieniczki, obiegają od strony zachodniej Bazylikę Katedralną. Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne (ornaty, kapy itp.) od czasów średniowiecza aż po wiek XIX. Tarnowskie Muzeum posiada także dział sztuki ludowej, gdzie na szczególną uwagę zasługują obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z terenu Europy a także innych kontynentów. W roku 1988 z okazji Jubileuszu 100-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zbiory Muzeum wzbogaciły się o kolejną kolekcję: dzieła sztuki z około r. 1900. Są to płótna kilku malarzy polskich, jak np. Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Kazimierz Sichulski, Wojciech Weiss, a także zbiór porcelany i zegarów. Eksponaty te są darem tarnowskiej kolekcjonerki Olgi Majewskiej.

Muzeum Etnograficzne  w Tarnowie

W muzeum znajduje się jedyna w Europie stała ekspozycja poświęcona kulturze i historii Romów oraz sezonowa wystawa wozów taborowych na dziedzińcu Muzeum. Muzeum gromadzi eksponaty od 1957 r. Budynek jest dawnym XVIII-wiecznym zajazdem podmiejskim, obecnie ma charakter dworku parterowego, dwutraktowego, zbudowanego na rzucie prostokąta, nakrytego gontowym dachem łamanym. Na zapleczu znajduje się obszerne podwórze z z zabytkowym, dwukondygnacyjnym lamusem. Przyziemie lamusa wykonane jest z kamienia, piętro posiada konstrukcję zrębową z gankiem. Stała ekspozycja "Cyganie. Historia i kultura" prezentuje historię i kulturę Romów, zawiera dokumenty i przedmioty użytkowe związane z życiem i wędrówką Cyganów. Kolekcja romska powstała w Tarnowie w 1979 r., kiedy to zorganizowano tutaj pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Od tego czasu tarnowskie Muzeum Etnograficzne posiada dział poświęcony historii i kulturze Romów. Obecna wystawa została otwarta w kwietniu 1990 r. z okazji odbywającego się w Serocku pod Warszawą IV Kongresu Romów (Cyganów) i jest stałą ekspozycją historii i kultury Romów w Polsce, na tle ich dziejów europejskich. Na podwórzu sezonowa ekspozycja oryginalnych cygańskich wozów taborowych.

Muzeum Pod Wagą, Zakliczyn

Muzeum Grodzkie "Pod Wagą" swoje początki datuje na 1970 rok. Mieści się w drewnianym domu z 1769 roku o charakterystycznej małopolskiej architekturze. W izbie zgromadzono m.in. narzędzia i przedmioty gospodarskie i rzemieślnicze, przedmioty codziennego użytku jak jarzmo do orki krowami, prasa do odciskania sera, kołowrotek, wyroby z gliny, żelazka na duszę, lampy naftowe, łopata do pieczenia chleba, elementy stroju. Zaprezentowano tu również wyposażenie warsztatu szewskiego, sztandar cechu rzeźników oraz najstarszy w Zakliczynie piec z kapą, nalepą, denarkiem i "Wojtkiem", czyli mocnym kołkiem podtrzymującym kapę. Na półkach umieszczone zostały wyroby z gliny rodziny Rozkochów z Rudy Kameralnej: gliniane naczynia, figurki świeckie (kapela, jeździec na koniu, górale i in.), figurki dewocyjne (aniołowie, krzyż, szopka, itp.), świeczniki i skarbonki.

Dworek Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej

Muzeum mieści się w murowanym parterowym dworku, z otwartym gankiem opartym na czterech kolumnach i zwieńczonym attyką. Wybudowany w 1833 roku, kupiony przez Ignacego Paderewskiego w 1897. Jednak już w 1903 roku Paderewski zdecydował, że zamieszka gdzie indziej i dwór sprzedał. Wewnątrz budynku – jedynej zachowanej nieruchomości Paderewskiego mieści się obecnie jego muzeum i prowadzona jest działalność koncertowa. W dworze eksponowane są meble przekazane przez Muzeum Narodowe w Warszawie we wnętrzach: salon - meble stanowiące wyposażenie salonu należały do Teresy Roszkowskiej (1904-1992) - pianistki, a przede wszystkim znanej malarki i scenografki; pokój chiński - eksponowane meble zostały wykonane w końcu XIX w., w Chinach; gabinet pana domu - utrzymany w stylach typowych dla I poł. XIX w. - empiru, biedermeieru i Ludwika Filipa.

Muzeum Misyjne Redemptorystów w Tuchowie

Muzeum powstało przy tuchowskim sanktuarium w 1975 roku. Zawiera eksponaty dostarczone przez misjonarzy redemptorystów pracujących w Ameryce Południowej, głównie w Argentynie, Brazylii i Boliwii. Ukazują one różnorodność życia i dorobku kulturalnego krajów misyjnych. Zbiory usytuowane są w sali kolumnowej, mieszczącej się przy sanktuarium (pod dziedzińcem sanktuaryjnym), dzieląc jedno pomieszczenie z ruchomą szopką skonstruowaną przez jednego z polskich redemptorystów. Zebrane eksponaty ilustrują różnorodność życia i dorobku kulturalnego krajów misyjnych. Muzeum zawiera także eksponaty flory i fauny wspomnianych terenów oraz przedstawia ich bogactwo naturalne. Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo-wschodniej Polsce, jest najważniejszym ośrodkiem kultu maryjnego w diecezji tarnowskiej. Do tego małego miasteczka co roku przyjeżdża ponad sto tysięcy pielgrzymów