Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Bochni okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Bochni i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia Soli Bochnia jest najstarszym nieprzerwanie czynnym zakładem przemysłowym w Europie. Jej historia sięga połowy XIII w kiedy to po raz pierwszy w Polsce odkryta została sól kamienna. Obecnie kopalnia jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Dla turystów dostępna jest jedyna na świecie Podziemna Ekspozycja Multimedialna, dzięki której wycieczka po bocheńskich podziemiach staje się niezwykłą podróżą w czasie od średniowiecza do współczesności. Podczas zwiedzania przewodnikowi w opowiadaniu o historii pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy oraz duch Cystersa - mnicha z którego zakonem wiąże się początek eksploatacji soli kamiennej w Bochni. Za pomocą nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią.

Muzeum Motyli Arthropoda

Muzeum zlokalizowane jest w centrum Bochni przy Plantach Salinarnych. Prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych świata oparty na systematyce Linneusza i obejmuje większość rodzin i rodzajów ze wszystkich kontynentów, wszystkich stref klimatycznych i zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja to ponad pięć tysięcy okazów, najstarsze okazy pochodzą z lat 70-tych XIX wieku. W Muzeum można zobaczyć również gatunki, które już wyginęły. Ekspozycja stale powiększana składa się z różnych działów, oprócz motyli pokazane są inne stawonogi a w śród nich chrząszcze, cykady, modliszki, skorpiony, pluskwiaki i pająki. Zbiór powstawał na przestrzeni ostatnich 30 lat poprzez darowizny oraz zakupy okazów z całego świata od firm trudniących się sprzedażą okazów(Foyer De Charite), kolekcjonerów i fascynatów entomologi. Nazwa Arthropoda oznacza stawonogi (z gr. arthron - staw, pous - noga). Dlatego oprócz motyli można również zobaczyć inne bezkręgowce.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - Koryznówka

Dom zbudowany w poł XIX w. przez Leonarda Serafińskiego ożenionego z siostrą żony Jana Matejki. Obie rodziny łączyły bliskie stosunki więc Jan Matejko często bywał w ,,Koryznówce''. Do zwiedzania wydzielona część budynku. W saloniku meble w stylu biedermeier, fortepian wiedeński marki Skuthan and Schmidt, na którym grywał Matejko. Na ścianach portrety rodziców żony, autorstwa Matejki oraz karykatury. Obok gabinet Stanisławy Serafińskiej, autorki pamiętnika poświęconego artyście. Ponadto wiele pamiątek rodzinnych, wycinków prasowych, fotografii i listów. Budynek jest w całości drewniany, w konstrukcji zrębowej, oszalowany, kryty dachem czterospadowym, zbudowany na planie węgielnicy, układ wnętrza dwutraktowy. Otoczenie domu stanowi stary sad, zabudowania gospodarcze, stodoła i drewutnia ze stajnią.

Muzeum w Bochni im. Stanisława Fischera

Muzeum bocheńskie mieści się w dawnym klasztorze dominikanów, usytuowanym przy wschodniej ścianie rynku. Ekspozycja stała obejmuje: kolekcję dawnej rzeźby i malarstwa ludowego zwyczaje i obrzędy regionu bocheńskiego, kultury pozaeuropejskie (Afryka, Ameryka Pd., Azja), archeologię regionu, dzieje Bochni ze szczególnym uwzględnieniem Kopalni Soli, pamiątek cechowych, powstań narodowych, historii miejscowego szkolnictwa, tradycji piśmiennictwa i drukarstwa bocheńskiego. Prezentuje także judaika oraz galerię malarstwa polskiego XIX - XX w., (T. Axentowicz, O. Boznańska, J. Fałat, S. Filipkiewicz, A. Karpiński, J. Malczewski, T. Makowski, J. Stanisławski, W. Tetmajer, K. Tichy, W. Wodzinowski, L. Wyczółkowski) i malarstwa bocheńskiego XIX - XX w.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Muzeum mieści się w budynku, w którym, wg dokumentu austriackiego z 1863 r. znajdował się Zakład Ubogich, założony w 1641 roku przez księcia Stanisława Lubomirskiego. W stałej ekspozycji Muzeum posiada ciekawą kolekcję przedmiotów codziennego użytku oraz zdjęcia i obrazy artystów działających na tym terenie. Ekspozycja obejmuje twórczość prof. Czesława Dźwigaja (rzeźby, medale, projekty witraży), malarstwo ks. Stanisława Nowaka, Jana Stanikiewicza, Mariana Rojka, Zbigniewa Wójcickiego i Ryszarda Wolińskiego, rzeźby ceramiczne Dionizego Strzelbickiego i Andrzeja Wołowca, pamiątki historyczne dotyczące przeszłości Nowego Wiśnicza (druki, dokumenty, fotografie), kolekcje kart pocztowych z I poł.XX w., medali i odznaczeń z okresu międzywojennego w tym medali pułkowych. Obok Muzeum Ziemi Wiśnickiej stoi pomnik Juliusz Kossaka, urodzonego i ochrzczonego w Nowym Wiśniczu.

Park archeologiczny Osada VI Oraczy

Na terenie 3 hektarów przylegających do szybu Campi powstała replika osady wczesnośredniowiecznej z XIII wieku, która prezentuje początki kopalni soli i ośrodka miejskiego w Bochni. Stworzona na terenie szybu osada stanowi wariant muzeum na wolnym powietrzu – tzw. Archeopark. Na terenie osady znajduje się 17 obiektów. Są to: Warzelnia - od końca XI w. solankę wydobywano z pod ziemi za pomocą studni solankowych i gotowano ją w metalowych panwiach, Szyb poszukiwawszy, Zagroda oracza - w XIII w. w rolnictwie pojawił się żelazny pług, który zapewniał lepszą uprawę ziemi, Kleta powroźnicza - do wytwarzania sznurów i lin używano najczęściej: włókna konopi, lnu lub pokrzyw, Zagroda tkaczki, Zagroda piwowara - sztuka warzenia piwa była znana ludziom ok. 9 tysięcy lat temu, Zagroda zielarki/znachorki/farbiarki, Zagroda garncarza, Chata (typu Dueppel) - popularna konstrukcja w zachodniej i północnej strefie osadnictwa słowiańskiego od IX do XIII w., Ziemianka, Zagroda cieśli/stolarza, Kuźnia.