Muzea w Chojnicach i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Chojnicach i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 426
Muzeum zostało otwarte w 1980 roku. W Muzeum zorganizowane są dwie wystawy stałe. Na wystawie "Etnografia Borów Tucholskich" prezentowane są eksponaty, które służyły dawnym mieszkańcom Borów w codziennych zajęciach, do których należały m.in. łowiectwo, rybołówstwo, pszczelarstwo, rolnictwo, sadzenie lasu, pozyskiwanie z niego pożytków. Prócz narzędzi codziennego użytku wystawa obejmuje także ludowe stroje borowiaków. Wystawa "Fauna i flora Borów Tucholskich" w całości poświęcona jest przyrodzie Borów Tucholskich. Eksponowane są tu najciekawsze zwierzęta i rośliny występujące obecnie, jak również te, które nie są już spotykane. Przedstawiono wiele gatunków zwierząt będących pod ochroną, a także podlegających gospodarce łowieckiej. Część wystawy poświęcona jest zwierzętom związanym ze środowiskiem wodnym.
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 462
Muzeum powstało powstania 5 sierpnia 1932 r. Dział etnograficzny gromadzi przedmioty i narzędzia służące do obróbki gleby i uprawy roślin, hodowli zwierząt, rybołówstwa, zbieractwa, tkactwa, przyrządy do przygotowywania pokarmu i przechowywania żywności oraz sprzęty domowe. Na wystawie "Pradzieje Ziemi Chojnickiej" zaprezentowano 134 eksponaty pochodzące z wykopalisk przeprowadzonych w okolicach Chojnic. Do najcenniejszych należą przedmioty będące wyposażeniem grobu książęcego oraz grobów kapłańskich: złota i srebrna biżuteria, bursztynowe i szklane paciorki, moneta celtycka, skarabeusz, przybory toaletowe, elementy stroju oraz importy rzymskie. Wystawa "Sztuka na Kaszubach" to prezentacja poszczególnych dziedzin tradycyjnej i współczesnej sztuki na Kaszubach.
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 457
Muzeum powstało w 2000 roku. Jest jedną z niewielu tego typu placówek w Europie. W jego zbiorach znajduje się spora liczba eksponatów przybliżających życie codzienne, duchowe a także sztukę pierwotnych Amerykanów - przedmioty użytkowe, barwne stroje, akcesoria wojenne i obrzędowe. Muzeum położone jest w przepięknej, nieskażonej okolicy Borów Tucholskich, w pobliżu rezerwatu przyrody. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się hotel, stadnina koni oraz restauracja, dające możliwość przyjemnego wypoczynku oraz organizacji atrakcyjnych imprez, takich jak ognisko, przejażdżki konne, spacery po lesie czy też spływ rzeką Brdą. Przy odrobinie szczęścia można spędzić czas w towarzystwie polskich Indian, o każdej porze roku rozbijających swoje tipi na malowniczej polance w pobliżu muzeum...
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 411
Muzeum mieści się w dworze miejskim z drugiej poł. XIX w. Wystawa Pradzieje ziemi człuchowskiej przedstawia najstarsze dzieje tego regionu. Eksponowane zabytki pochodzą głównie z badań nad osadnictwem wczesnośredniowiecznym w rejonie jezior Krępsko i Szczytno oraz z badań na cmentarzyskach ludności kultury pomorskiej (650 – 400 p.n.e) w Olszanowie, Sąpólnie i Gwieździnie. Do najcenniejszych eksponatów z zakresu sztuki i rzemiosła w zbiorach muzeum należą: gotycka rzeźba Św. Małgorzaty (XV ?) pochodząca z kościoła filialnego w Słupi. Na wystawie etnograficznej prezentowane są obiekty związane z przygotowywaniem pokarmów, obróbką lnu i wełny, uprawą ziemi, hodowlą zwierząt oraz meble i sprzęty domowe. Uwagę zwracają m.in. foremki do zdobienia masła, masielnice, kufry, kołowrotki, skrzynia posagowa.
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 321
Zamek został wybudowany w XIV wieku przez Zakon Krzyżacki, budowę zakończono ok. 1365 r. Zamek w czasach krzyżackich pełnił bardzo ważną rolę w systemie obronnym państwa zakonnego i był w owych czasach uznawany za warownię nie do zdobycia. Jednym z komturów na zamku człuchowskim był legendarny Konrad Wallenrod. Po wyparciu Krzyżaków z Pomorza Gdańskiego przez Polskę zmieniła się funkcja warowni, która będąc wcześniej również klasztorem, stała się rezydencją magnacką znaczących rodów polskich i litewskich. Do wieży, na fundamentach dawnej kaplicy zamkowej, dobudowano w latach 1826-1828 neogotycki kościół ewangelicki, do którego podziemi prowadził jeden ze śladów zaginionej „bursztynowej komnaty”, rzekomo ukrytej w tym miejscu przez hitlerowców. W zamku mieści się główna siedziba Muzeum Regionalnego w Człuchowie.