Muzea w Pszczynie i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Pszczynie, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Pszczyna
- Odsłony: 219
Muzeum powstało w 1985 roku. Ekspozycja muzealna ukazuje dzieje prasy śląskiej od jej początków aż do 1939 roku. Pierwszą drukarnię w tym miejscu założył w 1805 roku Karol Beniamin Feistel z Nysy, kolejnym (od 1843 roku) jej właścicielem był burmistrz miasta Chrystian Schemmel, który wydawał pierwsze polskie czasopismo na Śląsku "Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom". Muzeum gromadzi zabytkowe maszyny, urządzenia drukarskie (m.in. maszyny arkuszowe z początku XX wieku, linoryty, odlewarki tytułów i linii) i introligatorskie, a także prasę pszczyńską i cieszyńską. Muzeum jest jedną z najstarszych oficyn wydawniczych w województwie śląskim. Za dodatkowe 1 zł każdy osobiście może wytłoczyć pamiątkowy druczek na zabytkowej prasie, w dawnej oficynie typograficznej.
- Szczegóły
- Kategoria: Pszczyna
- Odsłony: 255
Muzeum Zamkowe mieści się w obronnym niegdyś zamku, przekształconym później w reprezentacyjną, trójskrzydłową rezydencję. W oparciu o zachowane oryginalne wnętrza oraz część wyposażenia z czasów Hochbergów, a także dzieła sztuki przywożone ze zrujnowanych wojną innych zamków śląskich, zdecydowano się na utworzenie muzeum wnętrz mieszkalnych, prezentujących wnętrza od renesansu po schyłek XIX wieku. Na stałych wystawach można zobaczyć wnętrza zamku z XIX w. (komnaty, salony, galerie, bibliotekę, schody paradne, westybul), a także zrekonstruowane wnętrza Apartamentów Cesarskich (sypialnia, garderoba, gabinet, salon), zbrojownię, prezentującą uzbrojenie europejskie i orientalne z okresu od XVI w. do lat międzywojennych XX w. Od 2001 r. można też zwiedzać Gabinet Miniatur, w którym zgromadzono ponad 200 miniatur, sylwetek i płaskorzeźb. W muzeum zachowało się około 80 proc. oryginalnego wyposażenia wnętrz z przełomu wieków XIX/XX. W ostatniej dekadzie przeprowadzono prace konserwatorskie, a w oparciu o zachowaną ikonografię i archiwalne spisy inwentarzowe przywrócono dawne funkcje i aranżacje wnętrz odkrywając oryginalne kolory i złocenia.
- Szczegóły
- Kategoria: Pszczyna
- Odsłony: 272
Zagroda Wsi Pszczyńskiej powstała w 1975 roku i jest jedną z wielu atrakcji Zabytkowego Parku Pszczyńskiego. Skansen mieści się na terenie o powierzchni 2 ha na terenie Parku Kolejowego (dziś zwany Dworcowym). W skład ekspozycji wchodzą m.in.: szopa na siano z Frydku (kasa), brama wejściowa z Gołkowic (dawniej brama kościelna), stodółka z Kobielic, masztalnia z Wisły Wielkiej, spichlerz dworski z Czechowic, wozownia z Miedźnej, stodoła z Kryr, pasieka, studnia z Łąki, spichlerz z Dębiny, młynek wietrzny z Zebrzydowic, chałupa z Grzawy, kuźnia z Goczałkowic, neogotycka kapliczka słupowa z Poręby. Wewnątrz budynków zgromadzono dawne narzędzia, urządzenia, np. kolekcję dawnych narzędzi kowalskich, młockarnie, urządzenia do wiązania słomy, młynek do mielenia zboża oraz narzędzia rzemieślnicze, kilka wialni do czyszczenia zboża, żarna, sitka do przesiewania ziarna.
- Szczegóły
- Kategoria: Pszczyna
- Odsłony: 338
Zagroda Żubrów powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwiedzający mogą oglądać siedem żubrów wybranych spośród 40, które zamieszkują tamtejsze lasy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, na który osoby niepełnosprawne mogą wyjechać windą. W zagrodzie, obok żubrów, można jeszcze zobaczyć muflony, jelenie, daniele i sarny. A zwiedzając ekspozycje w budynku edukacyjnym zapoznać się z fauną i florą ziemi pszczyńskiej. Niezapomnianych wrażeń dostarczy także przygotowany w konwencji trójwymiarowej film o żubrach. Żubry znajdują się pod ścisłą ochroną. Ochrona żubra ma swoje początki już w czasach panowania Zygmunta Starego. Poza Zagrodą Żubrów w Parku pszczyńskie żubry można oglądać w Rezerwacie w pobliskich Jankowicach.