Muzea w Puławach i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Puławach, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Puławy
- Odsłony: 455
Muzeum powstało w 2009 roku pod auspicjami rodziny książąt Czartoryskich. Mieści się w pałacu wzniesionym według barokowego projektu Tylmana z Gameren w latach 1676-1679. W latach 1785-1810 pałac został przebudowany w stylu klasycystycznym przez Czartoryskich według projektu Chrystiana Piotra Aignera. W części środkowej pałacu zachowała się piękna barokowa sień, na I piętrze – Sale Kamienna i Gotycka, na II – Sala Rycerska. W prawym skrzydle mieszczą się Sale Kolumnowa i Balowa oraz Sala Rysunku (ostatnie z okresu Instytutu Wychowania Panien). W salach ekspozycyjnych można oglądać portrety Czartoryskich oraz związane z nimi pamiątki. Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. pasja kolekcjonerska księżnej Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej oraz jej zainteresowanie sztuką ogrodową, a także działalność edukacyjna, literacka i polityczna księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego. Pośród muzealiów odnaleźć można obiekty, które znajdowały się pierwotnie w kolekcji pierwszego polskiego muzeum, założonego w Puławach przez księżnę Izabelę w 1801 r. Wystawa ukazuje ponadto zjawisko podtrzymywania i rozwijania tradycji puławskich przez dzieci i wnuki księstwa.
- Szczegóły
- Kategoria: Puławy
- Odsłony: 294
Muzeum mieści się w Dworku, odremontowanym od podstaw z dawnej oficyny, miejscu urodzenia pisarza. W pierwszej sali ukazane są tradycje rodzinne i związki Sienkiewicza z Ziemią Łukowską. Na ścianach wiszą zdjęcia rodziców pisarza oraz ciotki Aleksandry Dmochowskiej z Cieciszowskich, dziedziczki Burca u której spędzał wakacje nastoletni Henryk. Druga sala to kontynuacje rodzinnych tradycji. Ekspozycję rozpoczynają zdjęcia dzieci pisarza: Jadwgi (Dzini) i syna Henryka Józefa, ofiarowane w testamencie przez wnuczkę pisarza Marię Korniłowicz. W sali z kominkiem szczególną uwagę zasługują obrazy wybitnych malarzy: Franciszka Kostrzewskiego - "Janko Muzykant" z 1904 roku, obraz Franciszka Pautscha - "Bohun" z 1927 roku oraz "Latarnik" Jana Molgi. W serwantce pruskiej okulary pisarza z Vevey przekazane do powstającego muzeum. Na kominku statuetka "Janko Muzykant" z 1822 roku - dar wnuczki pisarza Marii Korniłowicz. Na ścianach wiszą zdjęcia rodziców pisarza oraz ciotki Aleksandry Dmochowskiej z Cieciszowskich, dziedziczki Burca u której spędzał wakacje nastoletni Henryk. Księga parafialna z wzmianką o narodzinach i chrzcie Sienkiewicza Na uwagę zasługuje akwarela oficyny burzeckiej namalowanej przez Wandę Pankiewiczową. Poniżej zdjęcia: Rudy - majątku kuzyna Dmochowskiego, gdzie rozpoczął pisanie "Niewoli tatarskiej". Fotografia grobu żony pisarza Marii Babskiej. Zdjęcie lipy i stawów w Burcu.
- Szczegóły
- Kategoria: Puławy
- Odsłony: 217
Muzeum znajduje się w miejscowości Gołąb w przy trasie Warszawa - Dęblin - Puławy - Kazimierz Dolny. Zwiedzający mogą obejrzeć a nawet osobiście wypróbować rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery. Dzieciom i młodzieży największą frajdę sprawia jazda na galopujących rowerach. Opiekuńczy rodzice mogą osobiście wozić swoje pociechy rikszą i innymi pojazdami. Zainteresowani mogą poznać dwustuletnią historię roweru. Oferuję też pokazy z zakresu rzemiosł artystycznych np: rzeźba w drewnie. Prezentuję ginące zawody kowalstwo i tkactwo. Każdy chętny może spróbować swych sił w opanowaniu powyższych umiejętności. Organizuję warsztaty artystyczne weekendowe i wakacyjne. Przy dobrej zabawie można odpocząć w cieniu nad sadzawką z wędką lub przy ognisku.
- Szczegóły
- Kategoria: Puławy
- Odsłony: 377
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku szkoły, wybudowanym w stylu klasycystycznym na początku XIX w. Muzeum gromadzi archiwalia i muzealia związane z oświatą i szkolnictwem oraz pracą i egzystencją nauczycieli. Należą do nich różnorodne środki dydaktyczne, prace artystyczne, prace techniczne, sprzęt szkolny, wyposażenie i prace ucznia, podręczniki, czasopisma, fotografie i dokumenty. W pomieszczeniach tych organizowane są wystawy stałe i okresowe. Można tu obejrzeć m.in. ławki szkolne z kałamarzami, obsadki ze stalówkami, tabliczki łupkowe, podręczniki Szkolne i pedagogiczne, a także fotografie uczniów, nauczycieli i obiektów szkolnych. Przy muzeum funkcjonuje pracownia, w której prowadzona jest działalność wydawnicza z zakresu historii szkolnictwa i oświaty oraz historii miasta i regionu. Muzeum Oświatowe w Puławach jest jedynym tego typu muzeum w woj. lubelskim.