Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Wadowicach i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Wadowicach i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Park Dinozaurów Dinolandia

Park Dinolandia, położony jest pomiędzy Wadowicami i Andrychowem, został otwarty w połowie 2009 roku. W malowniczych plenerach Dinolandii, na działce o powierzchni 4,5 ha, można podziwiać wyjątkowy zestaw ponad pięćdziesięciu różnej wielkości figur dinozaurów, pterozaurów, ichtiozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Naszym największym eksponatem jest figura mamenchizaura, który od głowy do ogona mierzy aż 22 metry. Łącznie kolekcja obejmuje ponad sto pozycji wystawienniczych, ponieważ dodatkowo uzupełniają ją eksponaty głów, szkieletów, kości i rozmaitych skamielin. W Parku znajduje się Jaskinia Tajemnic - miejsce przeznaczone tylko dla odważnych. Jej ciasne, kręte i dosyć ciemne korytarze doprowadzą odwiedzających do groty, w której uwięziony został młody celofyz. Na ścianach jaskini można znaleźć pradawne malowidła naskalne oraz odciski amonitów, trylobitów i innych stworzeń. Jest to jedyna w Europie kolekcja tych zwierząt, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych.

DinoZatorland

Największą atrakcją parku jest ścieżka edukacyjna w starym lesie, bogata nie tylko w „ożywione” prehistoryczne gady, ale również w piękne, kilkusetletnie okazy drzew. Na terenie parku znajduje się Muzeum Szkieletów i Skamieniałości gdzie można obejrzeć części szkieletów, jaja dinozaurów i kolekcje skamieniałych ważek, ptaków i ryb. Chlubą Muzeum jest największy w Polsce szkielet 9 metrowego Jangczuanozaura. W muzeum można też zobaczyć paleontologiczne wykopalisko Tuodziengozaura. Całość wystawy uzupełniają tablice informacyjne, dzięki którym dodatkowo można pogłębić swoją wiedzę. W Muzeum mieści się również stała ekspozycja poświęcona skałom, budującym Ziemię. Zobaczyć można trzy główne grupy skał: magmowe – powstałe z zastygłej magmy we wnętrzu ziemi, lub na jej powierzchni, osadowe – których głównym miejscem powstawania były morza, oceany oraz lądy, metamorficzne – skały, które w wyniku różnorodnych procesów trafiły w głąb ziemi, ulegając zmianom pod wpływem ciśnienia i temperatury.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Wystawa w Domu Rodzinnym Papieża Jana Pawła II ma zilustrować i upamiętnić Jego życie i działalność w Polsce, aż do momentu, w którym opuścił ją na stałe, wybrany biskupem Rzymu. W pokoju, w którym Karol Wojtyła urodził się i mieszkał do roku 1938 oraz w przylegającej do niego kuchni zgromadzono to, co zachowało się z dawnego umeblowania przewiezionego do Krakowa po opuszczeniu Wadowic. W pokojach w gablotach po stronie prawej znajdują się dokumenty ( oryginały bądź kopie ), przedmioty, które stanowiły osobistą własność Karola Wojtyły, oraz Jego rękopisy i dzieła wydane przed 16.X.1978 r. Na ścianach wiszą fotografie Karola Wojtyły i miejsc gdzie często przebywał. Na wstędze biegnącej po stronie lewej umieszczono fotografie z wielu momentów życia, od dziecka poprzez lata szkolne i studenckie, przyjęcie służby kapłańskiej i biskupiej, wreszcie godności kardynała, aż po wyjazd na konklawe do Rzymu.

Dwór w Stryszowie

Stryszowski dwór położony nieopodal Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, należy do grupy najciekawszych zabytków dawnego budownictwa rezydencjalnego w tym rejonie. Wzniesiony pod koniec XVI wieku, pierwotnie jako dwór obronny, przebudowany w połowie XVIII wieku. Od ponad 30 lat dwór spełnia funkcje placówki muzealnej, będącej Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. W pomieszczeniach dworu prezentowana jest stała ekspozycja "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" oraz organizowane są wystawy czasowe. Wystawa "Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX" obrazuje typowe wnętrza z ubiegłego stulecia. Jest ilustracją przemian jakie nastąpiły w wieku XIX w wyglądzie dworskich pomieszczeń mieszkalnych. Odzwierciedla również ewolucje obyczajów i kultury ziemiaństwa. Wnętrza zostały zaaranżowane tak aby oddać atmosferę średnio zamożnego dworu.

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie

Muzeum obejmuje dwa oddzielne obiekty : pomieszczenie mieszkalne, stodołę oraz niewielki park roślinny. Znajdują się w nich meble i urządzenia codziennego użytku, używane w latach trzydziestych: szafy, komody, kredens kuchenny, okrągły stół na uroczystości rodzinne jak i drobne przedmioty codziennego użytku takie jak żelazko z duszą, czy zastawa na której podawano obiady. Całości obrazu dopełnia znajdujący się w salonie przepiękny stary zabytkowy fortepian, wraz z innymi instrumentami muzycznymi - takimi jak skrzypce czy flet. Wiszące na ścianach obrazy, szable z różnych okresów naszej historii oraz biuro z okresu funkcjonowania tartaku wraz z zachowaną pełną dokumentacja - mogą posłużyć jako wspaniała lekcja historii. W części zabudowań gospodarskich możemy bliżej przyjrzeć się narzędziom rolniczym z początku lat trzydziestych. Są tu między innymi drewniane homonta wraz z pełną uprzężą, cepy, długie brony, sąsieki oraz wiele innych dziś już zapomnianych, a kiedyś niezbędnych urządzeń rolniczych.

Muzeum Miejskie w Wadowicach

Budynek, w którym mieści się muzeum miejskie, należy do najstarszych w mieście (pochodzi z ok. 1800 roku) i ma charakter klasycystycznej kamienicy w typie dworku. Muzeum mieści się na pierwszym piętrze kamienicy, tuż obok Domu Rodzinnego Karola Wojtyły. Muzeum ma charakter historyczno-regionalny. Gromadzone zbiory dotyczą historii Wadowic i najbliższych okolic. Zbiory Muzeum Miejskiego opierają się o eksponaty zgromadzone przez Zbiory Historyczne Ziemi Wadowickiej oraz muzealia zakupione i otrzymane w formie darowizn. Aktualnie kolekcja Muzeum liczy prawie 3 tysiące eksponatów, na które składają się m.in. obrazy, grafiki, oraz archiwalne dokumenty (dyplomy, świadectwa), fotografie, pocztówki i mapy związane z historią Wadowic. W zbiorach muzeum miejskiego na szczególną uwagę zasługują: kolekcja kart pocztowych z widokami miasta z okresu galicyjskiego i międzywojennego, obrazy i rzeźby twórców związanych z Wadowicami, dzieła twórców ludowych m. in. Wowry oraz prace młodych, wadowickich artystów. Ponadto gromadzone są dokumenty, fotografie, pieczęcie, książki, numizmaty i mapy związane z miastem.