Muzea na Helu i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach na Helu i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Hel
- Odsłony: 332
Fokarium jest częścią Stacji Morskiej - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r. choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia się pierwszego podopiecznego - Balbina. Stacja mieści się koło portu rybackiego, tuż przy plaży od strony Zatoki Gdańskiej. W nowym naukowo-edukacyjnym budynku helskiej placówki można zwiedzić wystawę „Ssaki naszego morza”, gdzie na makietach i planszach opisane jest rola fok i morświnów w życiu ludzi znad Zatoki Gdańskiej, a przy okazji przedstawione są destrukcyjne działania człowieka na stan populacji i zdrowie tych zwierząt. Z założenia jest to placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku.
- Szczegóły
- Kategoria: Hel
- Odsłony: 396
Latarnia morska Hel znajduje się prawie na samym końcu Półwyspu Helskiego. Po wojnie, przez wiele lat zamknięta dla publiczności jako "obiekt strategiczny" jest od 1 sierpnia 1994 roku dostępna w sezonie do zwiedzania. Można przypuszczać, że już w XIII wieku na Helu powstał port i latarnia morska. Potwierdzone źródłami istnienie latarni datuje się na 1638 rok. Po pożarze, który w 1667 roku zniszczył latarnię została ona odbudowana w formie studziennego żurawia. Na końcu ramienia zawieszony był kocioł na smołę lub kosz na węgiel. Helską blizę oglądał w 1678 roku król Jan III Sobieski. W sierpniu 1827 roku zapalono światło na murowanej wieży latarni o wysokości 41,7 m. Od 1938 roku na Helu pali się światło elektryczne. Oddziały polskie broniące Helu w 1939 roku wysadziły ją w powietrze. Obecną latarnię w postaci ośmiokątnej wieży z czerwonej, licowanej cegły o wysokości 41,5 m zbudowano w 1942 roku. Przy dobrej pogodzie widać z latarni porty i wzgórza Trójmiasta.
- Szczegóły
- Kategoria: Hel
- Odsłony: 362
Muzeum zajmuje dwa największe obiekty na terenie dawnego Rejonu Umocnionego Hel. Jednym z obiektów jest wielokondygnacyjna wieża kierowania ogniem. Drugim obiektem jest stanowisko ogniowe nr 2 (istniały w sumie trzy stanowiska ogniowe) pod armatę kalibru 406 mm (działa były przeznaczone dla planowanych niemieckich pancerników typu "H" - odpowiadały kalibrem 16 cali - artylerii zastosowanej m.in na amerykańskich pancernikach typu Iowa). Obiekt obejmuje podziemną infrastrukturę stanowiska ogniowego jak i zaplecze mieszkalno-służbowe pełniących tu służbę marynarzy. Znajduje się tuż przed rogatkami Helu w pobliżu przejazdu kolejowego (parkingi dla zmotoryzowanych znajdują się przy drodze wojewódzkiej nr 216). Muzeum powstało z inicjatywy sekcji "Zabytki Militarne" Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" - poprzez pomoc i wsparcie burmistrza Helu i władz gminy miejskiej Hel. We wnętrzach obiektów znajdują się eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Helu.
- Szczegóły
- Kategoria: Hel
- Odsłony: 386
Na wystawach prezentowane są, narzędzia szkutnicze, przyrządy do połowów ryb i myślistwa morskiego. Wokół kościoła znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich. Szczególnie wartościowa jest pełnomorska łódź typu "pomeranka", pochodząca z Dębek. Uwadze polecamy również dawne łodzie znad Zalewu Wiślanego - żakówkę i barkasy. Swoją przystań znalazły tu także kuter pławnicowy i łódź o wdzięcznej nazwie "Dziunia", która stanowiła wyposażenie stacji naukowej im. Arctowskiego na Antarktydzie. Ogółem prezentowanych jest 11 jednostek pływających. Rybacki klimat skansenu tworzą również składziki rybackie wykonane z przepołowionych łodzi i zbiorniki do przechowywania żywych ryb (sadze). Zbiór uzupełniają elementy konstrukcyjne dawnych statków wyłowione z morza przez rybaków.