Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Lokalizacje na mapie

Informacje o muzeach innych w Polsce, opinie, komentarze.

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

Muzeum Fotografii działa przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy od listopada 2004 roku. W swoich zbiorach ma wiele ciekawych eksponatów związanych a fotografią dawną jak i dzisiejszą, począwszy od aparatów fotograficznych, kamer filmowych, przewijarek, sklejarek do taśmy filmowej, powiększalników, aż po cały sprzęt i materiały potrzebne do obróbki materiałów światłoczułych negatywowych i pozytywowych: lampy ciemniowe, koreksy, płuczki, kopiarki stykowe, szczypce, kuwety, szkło laboratoryjne. Większość eksponatów jest nadal sprawna. Wszystkie eksponaty w Muzeum są darami od instytucji i osób prywatnych. Muzeum organizuje wystawy czasowe i konkursy, min. Grand Press Photo, Muzealne Spotkania z Fotografią, konkurs Portret miasta. Architektura i detale architektoniczne w obiektywie.

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego

Muzeum funkcjonuje od 2006 roku. Prezentuje wystawy związane z historią i rolą Kanału Bydgoskiego na przestrzeni dziejów. Wyjątkowym zabytkiem hydrologicznym, który całkiem niezasłużenie spowszedniał w świadomości mieszkańców miasta jest Stary Kanał Bydgoski. Ten bogaty, bo liczący 38 hektarów teren ma szczególną wartość historyczną i dendrologiczną, choćby ze względu na okazałe topole czarne, zasadzone przez generała Wincentego Aksamitowskiego jeszcze w okresie Księstwa Warszawskiego. Ekspozycja jest ulokowana w XIX - wiecznym budynku gospodarczym znajdującym się na dziedzińcu III LO około 80 metrów obok koryta zabytkowego kanału. W murach muzeum można zobaczyć wystawę pt. Kanał Bydgoski, kopię obrazu Christiana Rode pt.: "Fryderyk Wielki oglądający plany Kanału Bydgoskiego", mundury marynarzy i szyprów żeglugi śródlądowej, hamburkę, czyli wioślarską dębową łódź z 1920 roku, którą pływano po Brdzie i kanale jeszcze w II połowie XX wieku.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu to pomysł, który powstawał na przestrzeni niemalże dwóch lat. Początkowo kolorowe mydełka były robione tylko na pokazach w szkołach, przedszkolach czy targach. Cieszyły się dużą popularnością, a dodatkowo pasja organizatorów zainicjowała "zbieractwo" - co zaowocowało pełnymi piwnicami mydlanych eksponatów. Tak też narodziła się idea pokazania w ciekawy, niecodzienny sposób historii higieny,brudu oraz mydła przez pryzmat zabawy. W muzeum można zobaczyć między innymi średniowieczną łaźnię, obejrzeć XIX-wieczny pokój kąpielowy i kolekcję mydeł, wejść do wielkiej drewnianej balii, a także zobaczyć proces tworzenia mydeł sodowych w wykonaniu mistrza mydlarskiego. Jedna z sal przenosi do średniowiecznej Bydgoszczy: można zobaczyć dawną łaźnię, wejść do drewnianej balii i poczytać o dawnych rytuałach związanych z higieną. W następnych salach stare żeliwne wanny, szczotki do szorowania, kostki mydlane, a także balie i pierwowzór prysznica sprzed dwustu lat.

Muzeum Oświaty w Bydgoszczy

Muzeum Oświaty powstało w 1985 r. Przejęło na początek około 1000 jednostek inwentarzowych, zgromadzonych przez grupę emerytowanych nauczycieli, entuzjastów zbieractwa i idei muzealnictwa oświatowego. Trzon kolekcji muzeum stanowią: sprzęty szkolne (ławki, stoliki, tablice), wyposażenie uczniów i nauczycieli (podręczniki, literatura metodyczna, zeszyty, stroje szkolne i organizacyjne, tarcze, przybory do pisania itp.) fotografie i nagrania, świadectwa szkolne, szczątkowe akta szkół i organizacji uczniowskich w tym ZHP, PCK, LOP i innych, spuścizny wybitnych nauczycieli bydgoskich. Muzeum organizuje wystawy czasowe i prowadzi szeroką działalność dydaktyczną - lekcje muzealne z bloku przedmiotów humanistycznych dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i studentów.

Muzeum Chleba

Muzeum Chleba zostało otwarte w 2000r. Muzeum gromadzi gromadzenie stare, zabytkowe narzędzia pracy piekarzy i cukierników. Można się tu zapoznać z historią chleba, z szacunkiem dla niego, jak i z maszynami i urządzeniami do jego produkcji wykorzystywanych. Zbiory obejmują już kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. W programie zwiedzania zorganizowanego jest projekcja filmu pt."Chleb" - o historii, kulturze i tradycjach związanych z chlebem (czas 23 min) oraz przygotowanie i własnoręczny wypiek bułeczek (czas 20 min). Muzeum jest jedynym poświęconym piekarstwu i ciastkarstwu w krajach Europy Wschodniej, porównywalne jedynie z podobnymi placówkami w Niemczech, Szwajcarii i Francji.

Muzeum Lalek w Pilźnie

Muzeum zostało utworzone przy Pracowni Artystycznej. Wystawa w Muzeum Lalek składa się z trzech ekspozycji: Lalki świata - niezwykła wystawa pokazująca różnorodność zwyczajów, strojów i kultur innych narodów za pomocą lalek niekiedy bardzo starych i z bardzo odległych stron świata; Lalki w strojach regionalnych i historycznych - lalki Polskie w strojach regionalnych i historycznych są wykonywane z naturalnych surowców tkanin jak: ceramika, drewno, tkanina, z zachowaniem tradycyjnych technik. Wiernie odzwierciedlają stroje ludowe; "Na babcinym strychu" - tak nazywa się kolejna ekspozycja, dorośli przypominają sobie jak będąc dzieckiem świat bajki był taki realny a małym dzieciom nie pozwala wyrosnąć z tego świata magicznego.