Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Lublinie i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Lublinie i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Muzeum 24. Pułku Ułanów

Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego, stacjonującego w Kraśniku w latach 1922 – 1939, otwarto w dniu 6 lipca 1995 roku, w 75 rocznicę utworzenia pułku. W trzech salach ekspozycyjnych prezentowana jest historia 24 Pułku Ułanów (jednostkę zorganizowano w 1920 roku, podczas wojny polsko – bolszewickiej). Muzeum pułkowe posiada ponad 2 tysiące eksponatów i fotografii. Do najcenniejszych należą: kolekcja kilkudziesięciu mundurów wraz z oporządzeniem, rysunki, akwarele, obrazy znanych artystów żołnierzy; kolekcja osobistych pamiątek, odznaczeń i fotografii kilkunastu ułanów, w tym ostatniego dowódcy pułku płk. dypl. T. Wysockiego; albumy fotograficzne, srebrne przedmioty pamiątkowe, m.in. świeczniki używane podczas mszy polowych, nagrody za udział w zawodach sportowych. Do Kraśnika trafiła znaczna część archiwum pułkowego, zdeponowanego wcześniej w Instytucie i  Muzeum gen.  Sikorskiego  w  Londynie .

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu zajmuje sale w Pałacu Małachowskich, w których Bolesław Prus zamieszkiwał niejednokrotnie podczas wakacji. Na ekspozycję Muzeum Bolesława Prusa składają się m. in. dokumenty i przedmioty osobiste pisarza ze wzbudzającym powszechne zainteresowanie świadectwem maturalnym ,nieliczne zachowane jego zdjęcia, adres gratulacyjny z 1897 r. (portret Prusa w pięknej, kutej ręcznie ramie żelaznej), który w formie depozytu przekazało Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. W swoich zbiorach Muzeum posiada przeważającą część zachowanej korespondencji Prusa, w tym również listów do niego pisanych, autografy notatek, artykułów i konspektów, pierwodruki, egzemplarze korektowe dzieł oraz liczne ich przekłady na języki obce. Cennym uzupełnieniem zbiorów są wycinki prasowe gromadzone od 1960 r. oraz nałęczowiana ilustrujące związki Prusa z uzdrowiskiem oraz tradycje literackie i kulturalne Nałęczowa.

Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

Muzeum mieści się w Domu Kultury, funkcjonującym jako Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, wzniesionym dla upamiętnienia ostatniej regularnej bitwą wojny obronnej, stoczonej w pierwszych dniach października 1939 roku przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie", dowodzoną przez generała Franciszka Kleeberga. Otwarcie tego obiektu nastąpiło w 1989 roku, dokładnie w 50-tą rocznicę bitwy pod Wolą Gułowską. Centralne miejsce zajmuje Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim zbiór pamiątek i dokumentów dotyczących tego wydarzenia historycznego. Znajdują się tutaj również : uzbrojenie pochodzące z pola bitwy, sprzęt łącznościowy używany w czasie walki, mundury żołnierskie i oficerskie, fotografie i pamiątki osobiste żołnierzy. W budynku mieści się również Galeria Rzeźby Ludowej, Izba Tradycji Regionalnych oraz Salę Tradycji Wojskowego Koła Łowieckiego "Ryś".

Muzeum Historii Miasta Lublina

Zbiory Muzeum dotyczą głównie historii miasta. Można je podzielić na kilka grup tematycznych. Sporą część stanowią zabytki archeologiczne, pozyskane w czasie prac prowadzonych na terenie miasta. Oddział posiada również zbiór czasopism, jednodniówek, wydawnictw okolicznościowych, plakatów i ulotek.Interesujący jest zbiór pamiątek poświęcony powstaniu styczniowemu z fotografiami powstańców – zesłańców syberyjskich. Zbiory ikonograficzne to przede wszystkim widokówki i fotografie, ukazujące Lublin od końca XIX wieku aż po lata 60. XX wieku. Muzeum gromadzi też materiały – dokumenty, fotografie, druki reklamowe, wyroby lubelskich firm, pieczęcie związane z dziejami lubelskiego przemysłu. W zbiorach znajdują się również dokumenty dotyczące historii Muzeum Lubelskiego.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Muzeum mieści się we dworze, w którym u dziadków ze strony matki wychowywał się Józef Ignacy Kraszewski. Romanów to dawna posiadłość Sapiehów, wchodząca w skład klucza wisznickiego. Muzeum zostało otwarte w 1962 roku. Ekspozycja stała prezentuje dzieje życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pokazuje wszechstronnie autora "Starej baśni", z uwzględnieniem jego dokonań w dziedzinie nie tylko literatury, ale także zainteresowań muzyką, malarstwem, historią, archeologią, kolekcjonerstwem. Od kilkunastu lat odtwarzane są także wnętrza dworskie. Niestety nie zachowały się meble ze dworu w Romanowie. Część ostatni właściciele zabrali ze sobą, wyjeżdżając stąd w 1938 roku, część spłonęła w czasie II wojny światowej. Ekspozycja jest więc tylko próbą odtworzenia domu średniozamożnej rodziny ziemiańskiej Malskich i Kraszewskich.

Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie

Muzeum powstało w 1993 roku, mieści się w szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej. W muzeum znajduje się tu ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. Można tu zobaczyć w pełni wyposażoną, starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. W Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe - grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala. Oprócz tradycyjnych wyrobów artystycznych znajdują się tu również wyroby niezwykłe: żelazny pas cnoty, repliki broni średniowiecznej, patera na owoce wykonana przez kobietę, zegar słoneczny i wiele innych ciekawych prac. Zbiory Muzeum z roku na rok stają się bogatsze i bardziej atrakcyjne.