Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Lokalizacje na mapie

Przed II wojną światową, w granicach ówczesnej Rzeczpospolitej istniało około 15 tysięcy dworów i 4 tysiące pałaców. Po II wojnie światowej, w wyniku utraty Kresów Wschodnich i przekształceń własnościowych (dekrety PKWN) pozostało niespełna 5 tysięcy, z tego obecnie przeznaczonych jest do zwiedzania ponad 50 obiektów. Liczba odrestaurowanych obiektów z roku na rok rośnie, rośnie również liczba obiektów przeznaczonych do zwiedzania

Muzeum Zagłębia w Będzinie - pałac

Ekspozycja "Wnętrza stylowe XVIII -XIX w." prezentuje wyposażenie reprezentacyjnego I piętra Pałacu Mieroszewskich. Umeblowanie stanowią stylowe sekretery, komody i fotele. Wystroju wnętrz dopełniają kominki, rzeźby, oryginalne tkaniny - kobierce, makaty, dywany oraz wyroby rzemiosła artystycznego ze srebra, porcelany i cyny datowane na XVIII, XIX i początek XX wieku, a także piece kaflowe z kamienic mieszczańskich Będzina i Grodźca. Na wystawie zaprezentowano malarstwo portretowe i pejzażowe z połowy XIX wieku oraz prace artystów związanych z Będzinem i Zagłębiem. Malowidła odkryte w "Salonie Wodzów Antycznych" przedstawiają m.in. Scypiona Afrykańskiego, Haniballa, Pompejusza i Fabiusza Kunktatora, umieszczonych w iluzjonistycznych niszach.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Muzeum ma siedzibę w dawnym letnim pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego, zrekonstruowanym w latach 1962-73. W Muzeum mieści się stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. W działalności edukacyjno-oświatowej poprzez różne formy zajęć interaktywnych w przystępny sposób przybliża sztukę, kulturę i obyczaje minionych epok. Muzeum mieści się w dawnym letnim pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego, zrekonstruowanym w latach 1962-73. Oryginalny pałac zbudowany w latach 20-tych XVIII wieku (na skutek zawilgocenia rozebrany do fundamentów i odbudowany w tym samym kształcie w latach 1757-59), znacznie przebudowany i rozbudowany w XIX wieku, został zniszczony podczas działań wojennych w 1915 roku.

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Wybudowany w stylu późnobarokowym, ze względu na bogaty wystrój nawiązujący do francuskich wzorów i otaczający go ogród określany bywa mianem polskiego Wersalu Północy. Swój obecny wygląd Pałac zawdzięcza Stefanowi Mikołajowi Branickiemu, ojcu hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego, który zlecił przekształcenie zamku Wiesiołowskich (murowanego zamku gotycko-renesansowego) w barokową rezydencję. W czasie II wojny światowej prawie doszczętnie zburzony, odbudowany w latach 1946-1960, nawiązując do stanu z XVII wieku, jednak pośpiech z jakim przeprowadzono odbudowę, nie pozwolił na zebranie pełnej dokumentacji, rekonstrukcja jest więc niezbyt wierna. Od 1950 roku w Pałacu Branickich mieści się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Do zwiedzania udostępnione są pomieszczenia Auli Wielkiej, Kaplicy, holu głównego i klatki schodowej.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Muzeum mieści się w Pałacu Hrabiów Starzeńskich, powstało w 1962 r., znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, odbudowanym ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969. W salach Pałacu znajduje się wystawa poświęcona historii Ciechanowca, a także ekspozycje nawiązujące do dziejów rolnictwa ziem północno – wschodnich. Eksponowane są m.in.: Salonik ziemiański prof. Ignacego Pieńkowskiego (1877-1948) - fragment dorobku malarskiego Ignacego Pieńkowskiego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; Salonik mieszczańskiz przełomu XIX i XX wieku - pokój dzienny i sypialnia. Meble, obrazy, bibeloty i pamiątki rodzinne tworzą klimat zasobnego domu mieszczańskiego, w którym tradycja rodzinna splata się z teraźniejszością. Ciekawostką wystawy są obrazy olejne namalowane przez właściciela domu.

Dworek Aleksandry Bąkowskiej

W niewielkiej odległości od "Krzewni" znajduje się Dworek dziedziczki dóbr w Gołotczyźnie, hrabianki Aleksandry Bąkowskiej, która w 1909 r. założyła tu szkołę dla dziewcząt wiejskich, w którym jest urządzona stała ekspozycja"Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach"- wystawa wnętrz mieszkalnych i galeria portretu, na którą składają się stałe ekspozycje: "Mazowieckie dwory i zaścianki", "Portret szlachecki", "Malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego 1866-1915", "Malarstwo Jana Chryzostoma Ciemniewskiego 1908-1970", "Malarstwo i biżuteria Olgierda Vetesco 1913-1983". Muzeum położone jest na terenie zabytkowego parku, w którym odbywają się dwie duże imprezy plenerowe: „Kwiaty ogrodów" - majowa impreza pokazująca piękno Gołotczyzny i Zajazd szlachecki - wrześniowa impreza, która oprócz tradycji, strojów i zabaw szlachecki ukazuje również piękna Polską jesień w Gołotczyźnie.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Siedzibą Muzeum jest neogotycki zameczek z lat 40. XIX wieku, będący niegdyś własnością rodziny Krasińskich - zbudowany na zamówienie ojca Zygmunta Krasińskiego. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, głównie Zygmunta Krasińskiego. Znajdują się tu pamiątki napoleońskie z racji udziału ojca Zygmunta, gen. Wincentego Krasińskiego w kampanii napoleońskiej (m.in. malarstwo batalistyczne, posąg Napoleona, kopia listu Napoleona do Wincentego Krasińskiego), drobiazgi i przedmioty codziennego użytku z epoki romantyzmu (osobiste przedmioty poety), a także stylowe wnętrza romantyczne (w jednym z salonów odtworzono XIX-wieczne wnętrze domu Krasińskich, znajduje się w nim komplet mebli w stylu Księstwa Warszawskiego, rozmaite bibeloty z epoki, gobelin z herbem ślepowron, a także portret Franciszki Krasińskiej).