Muzea w Cieszynie i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Cieszynie i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 420
Muzeum zostało otwarte w 2008 roku. Mieści się w piwnicy budynku przy ulicy Frysztackiej. W zbiorach muzeum znajduje się umundurowanie wyposażenie oraz dokumenty związane z cieszyńskim pułkiem. W stałej ekspozycji można miedzy innymi zobaczyć odbudowany wóz pod ciężki karabin maszynowy Biedka wz.33, motocykl Elfa-Sachs z 1938 roku, rowery wojskowe przedwojennej firmy Kamiński oryginalne mundury oraz inne elementy wyposażenia i uzbrojenia żołnierza Polskiego w 1939 roku. Muzeum składa się z prywatnych zbiorów zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu terminu i jest bezpłatne. W muzeum organizowane są również lekcje historii dla dzieci i młodzieży. W trakcie zwiedzania można również obejrzeć filmy oraz prezentacje związane wojskiem II RP. Placówka opiekuje się również polskim schronem bojowym z 1939 roku w Cieszynie-Boguszowicach.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 447
Muzeum Beskidzkie w Wiśle otwarto w sierpniu 1964 r. Swoją działalnością obejmuje teren Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa, Wisły i Brennej tj. miejscowości należących do grupy etnograficznej górali śląskich. Ekspozycja muzealna podzielona została na stałą i czasową. Ekspozycja stała dokumentuje kulturę materialną górali śląskich. Pierwsza sala poświęcona jest pasterstwu, obróbce wełny i lnu. Tam tez pokazano ważniejsze dziedziny góralskiego rzemiosła ludowego jak kowalstwo, bednarstwo czy stolarstwo. W drugiej sali prezentowane są męskie i kobiece odmiany stroju noszonego przez górali śląskich oraz przykłady sztuki ludowej tego terenu. Trzecie pomieszczenie to rekonstrukcja wnętrza góralskiej "kurlawej" izby. W pomieszczeniach ekspozycji czasowej organizowane są wystawy z dziedziny sztuki, etnografii, historii i fotografii. W muzeum znajduje się biblioteka z działem regionalnym.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 337
Muzeum powstało w 1996 roku. To magiczne miejsce, w którym przechował się klimat dawnych czasów. Udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. Są też przykłady innych technik drukarskich. W Muzeum gromadzone są wszelkie materiały mówiące o miejscowych drukarniach i dokumentujące działalność zasłużonych drukarzy. W ostatnim czasie Muzeum poszerzyło zbiory poprzez przyjęcie w depozyt gilotyny ręcznej firmy Josef Anger&Sohne, ręcznej maszyny drukującej typu Boston, drewnianego ścisku introligatorskiego, ręcznej prasy introligatorskiej, ręcznej prasy drukarskiej do odbitek próbnych, miniaturki ręcznej maszyny drukarskiej oraz zabytkowych narzędzi zecerskich i introligatorskich, a także wałków do ręcznego nakładania farb.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 382
Trzy sale parteru poświęcone zostały patronowi muzeum i pokazują jego życie oraz twórczość. Większość prezentowanych dokumentów, zdjęć i wydawnictw pochodzi z b. Muzeum Biograficznego G. Morcinka. W pomieszczeniu dawnej kaplicy zamkowej urządzony został gabinet pisarza z jego biurkiem, maszyną do pisania oraz biblioteką. Ekspozycja stała obejmuje pradzieje Ziemi Cieszyńskiej - od epoki kamienia po wczesne średniowiecze ze szczególnym uwzględnieniem grodziska z VII - IX w. we wsi Międzyświeć k. Skoczowa, uważanego za pierwotny Skoczów. Część eksponatów archeologicznych pochodzi z dawnych zbiorów Karola Prausa, a całość ekspozycji usytuowano w stylowych piwnicach. Całe I piętro to ekspozycja rzemiosła cieszyńskiego, głównie tych branż, które w regionie cieszyńsko - skoczowskim najlepiej się rozwijały, np. garbarstwo, kapelusznictwo, piernikarstwo, garncarstwo, ale także lutnictwo, rusznikarstwo, złotnictwo, zegarmistrzostwo i inne.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 332
Muzeum Regionalne "Na Grapie" stworzył nieżyjący już Jerzy Rucki, tu urodzony i wychowany. Na teren muzeum przeniesiono drewnianą kurlawą chałupę z 1920 r. W jej izbie znajduje się wyjątkowy kurny piec osadzony na odwróconych świerkowych korzeniach. Nad nim suszono zioła. Robiono z nich napary i nalewki stosowane na wszelkie dolegliwości, ściśle według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Na zapiecku nieraz ktoś z domowników uciął sobie drzemkę. Warto zwrócić uwagę na stół z kamiennym blatem i kredens zwany uolmaryją, w którym stoją pięknie ustawione talerze, miski i garnuszki. Nieodzownym elementem izby góralskiej był święty kąt. W sieni, która dzieliła dom na dwie części, miejsce znalazły narzędzia rolnicze i niezbędne na tych terenach zimową porą narty, czyli skize oraz tyniny służące do chodzenia po śniegu.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 329
Muzeum zostało założone w roku 1802 przez Leopolda Jana Szersznika, jednego z najwybitniejszych obywateli w dziejach miasta. Stała ekspozycja zlokalizowana jest na drugim piętrze Pałacu Larischów i zajmuje powierzchnię ponad 1000 m2. Chronologicznie obejmuje okres od prehistorii do początku XX wieku kiedy to doszło do ważnych dla Śląska Cieszyńskiego działań narodowościowo - niepodległościowych. Pierwsze z sal pokazują bogate zbiory archeologiczne dokumentujące najstarsze dzieje Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. Kolejne pomieszczenia przenoszą w okres piastowski, kiedy książęta cieszyńscy odgrywali znaczącą rolę w skali europejskiej. Wiele miejsca poświęcono roli szlachty i mieszczaństwa na przestrzeni wieków. Nie zapomniano o znaczeniu cechów rzemieślniczych oraz rozwoju przemysłu w XIX i początkach XX wieku. Jedną z sal poświęcono ks. Janowi Leopoldowi Szersznikowi - założycielowi Muzeum w roku 1802, zaś na pierwszym piętrze urządzono zbrojownię. Znakomitą większość ekspozycji stworzono w oparciu o własne bogate zbiory.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec