Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Ełku i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Ełku i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Ełcka Kolej Wąskotorowa

Wybudowana w latach 1910-1917. W 1992r. Wpisana do rejestru zabytków. Obecnie wykorzystywana jest do przewozów turystycznych. Pociągi mogą kursować na całej trasie wąskotorówki (48 km), jednak dla potrzeb turystów najczęściej wykorzystywana jest tylko jej część. W Ełku znajduje się osobna stacja kolei wąskotorowej - Ełk Wąskotorowy, położona w pobliżu stacji głównej PKP. W budynku funkcjonuje niewielkie muzeum poświęcone historii ełckiego węzła kolejowego. Pomieszczenie z ekspozycją zabytków kolejnictwa jest stosunkowo małe, ale zgromadzonych zostało tutaj wiele, bardzo, bardzo ciekawych pamiątek. Od dawnego urządzenia do datowania kartonowych biletów, przez miniaturowe modele lokomotyw, po zbiór przedmiotów używanych niegdyś dzień w pracy konduktorów, zawiadowców, dróżników. Wystawa taboru, zlokalizowana jest na bocznych torach stacji. Na stacji panuje co najmniej niepowtarzalny klimat. Można wejść prawie wszędzie, obejrzeć z bliska każdy pojedynczy wagon czy lokomotywę.

Muzeum Michała Kajki w Ogródku

Dom-Muzeum Kajki znajduje się tuż obok małego jeziora, na łagodnym, morenowym wzniesieniu. Łatwo można przeoczyć ten obiekt jako jeszcze jedną pospolitą, wiejską chałupę i za­jechać kilka kilometrów dalej, do Skomacka, gdzie Kajka przyszedł na świat. Jedynie tablica informacyjna przykuwa uwagę. Wnętrze muzeum więcej niż skrom­ne. Takim jednak człowiekiem był Kajka- z zawodu cieśla i murarz. Z woli Boga - poeta samorodek, który według legendy swe pierwsze wiersze pisał na deskach. W jednej z izb w dawnej kuchni- ludowa szafa z poło­wy XIX w., zydle, ława, skrzynia, dwojaki i żelazko. Muzeum otwarto w 110 rocznicę urodzin poety w 1968 roku w domu, który jest dziełem jego rąk. Dom ten Kajka zbudował sobie w 1883 roku i tu mieszkał ze swoją rodziną. Muzeum to ma charakter biograficzny. W spo­sób chronologiczny ukazuje koleje życia, działalności poety.

Muzeum Sprzętu Rolniczego w Wojewodzinie

Muzeum Sprzętu Rolniczego znajduje się w Zespole Szkół w Wojewodzinie. Muzeum powstało w 1998 roku z inicjatywy nauczycieli i uczniów. Na placu szkolnym w wydzielonym miejscu wystawione zostały narzędzia i sprzęt używane dawniej w rolnictwie m.in.: brona sprężynowa z 1960 r., silnik stacjonarny z 1935 r., silnik stacjonarny "Slavia" z 1939 r., pług dwuskibowy konny z 1935 r., kierat z 1925 r., grabie konne uniwersalne z 1971 r., kopaczka gwiazdowa z 1960 r., sieczkarnia toporowa z 1930 r., targanka z 1938 r., młockarnia szerokomłotna z 1962 r., kultywator konny z 1960 r., pług ramowy konny z 1955 r., obsypnik konny z 1953 r., brona lekka konna 1968 r.

Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

Muzeum mieści się w piwnicach neogotyckiego ratusza z 1901 roku (wejście od parkingu). Już przed II wojną świato-wą Pisz dysponował własnym muzeum regionalnym (też w ratuszu), którego zbiory całkowicie zaginęły. W 1969r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Piskiej powstało MZP, przez wiele lat usytuowane w budynku tzw. Baszty. W 1985r. zostało przeniesione do swej obecnej siedziby w piwnicach ratusza. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się restauracja, zaś w drugim skrzydle areszt miejski. Zbiory Muzeum obejmują bogatą kolekcję fauny i flory występującej w Puszczy Piskiej (ekspozycja stała) oraz pamiątki archeologiczne, etnograficzne, historyczne. Wśród nich zabytki XVIII – wiecznego piśmiennictwa mazurskiego, książki z drukarni staroobrzędowców, stare zdjęcia Ziemi Piskiej. W części historycznej organizowane są ekspozycje czasowe, a także cykl Spotkań Muzealnych z udziałem historyków, pisarzy, ludzi kultury.