Muzea w Kazimierzu Dolnym i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Kazimierzu Dolnym i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Kazimierz Dolny
- Odsłony: 383
Dom wzniesiono w roku 1936 dla wybitnej pisarki i jej męża - prawnika, literata oraz polityka, według projektu architekta Karola Sicińskiego, którego twórczość wywarła silny wpływ na przedwojenny i powojenny kształt Kazimierza Dolnego. Wybudowany z drewna. Konstrukcja ścian zrębowa, zwęgłowana na jaskółczy ogon z ostatkami. Piwnice z opoki wapiennej wyrównujące poziom terenu, tworzące od strony wschodniej dodatkową kondygnację. Założona na planie nieregularnym, zbliżonym do litery Z. Budynek skomponowany z trzech brył, z których wschodnia jest piętrowa, pozostałe parterowe z użytkowymi poddaszami. Dachy głównie czterospadowe z lukarnami – powiekami, szczytami i dymnikami. Od południa taras z pergolą, murowany z opoki wapiennej. Układ pomieszczeń nieregularny, z częścią reprezentacyjną składającą się z hallu i dwóch salonów przykrytych stropami belkowanymi.
- Szczegóły
- Kategoria: Kazimierz Dolny
- Odsłony: 364
Częściowo zrekonstruowane wczesnośredniowieczne grodzisko w Żmijowiskach zostało otwarte w 2009 roku. Zbiory archeologiczne liczą obecnie ponad 300 muzealiów. Do najciekawszych należą zabytki związane z okresem wczesnego średniowiecza: zespół czterech naczyń ceramicznych z VIII w. z grodziska w Chodliku (badania 2000 r.) oraz wyposażenie grobowe dwóch pochówków z XI w.: rycerza i kobiety z Bochotnicy (badania 1993 r.). Na uwagę zasługują również zespoły: ceramiki naczyniowej z XIV-XV w. z kazimierskiego Rynku oraz ceramiki tzw. półmajolikowej i renesansowych kafli piecowych z XVII z terenu miasta i zamku. Kolekcję uzupełniają zabytki pradziejowe - głównie neolityczne - z okolic Kazimierza. Oprócz zbiorów własnych Muzeum przechowuje materiał zabytkowy z badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kazimierza Dolnego (od 1971 r. - ok. 40.000 zabytków) i Janowca (od 1976 r. - ok. 35.000 zabytków).
- Szczegóły
- Kategoria: Kazimierz Dolny
- Odsłony: 332
Kamienica Celejowska (oddział Muzeum Nadwiślańskiego) należy do najcenniejszych budowli zabytkowych w Polsce i jest wyrazem pełni rozkwitu architektury mieszczańskiej. Kamienica powstała przed 1635 rokiem. Na podstawie dekoracji sądzić można, że ok. 1620 roku. Jej twórcami byli bez wątpienia muratorzy kazimierscy; w tym czasie architektura w miasteczku osiągnęła najwyższy poziom. Wzory renesansu włoskiego i niderlandzkiego wtopione w tradycję lokalną stworzyły zupełnie nową jakość charakterystyczną dla polskiej prowincji tych lat, architekturę rodzimą, swojską. Wzniesiona z kamienia wapiennego. Składa się z dwóch kondygnacji o typowym dla kazimierskich kamienic układzie wnętrz: na dole sień przejazdowa przesklepiona, podobnie dwie sale do niej przylegające; na piętrze cztery izby przesklepione drewnianymi stropami, z których największa ozdobiona jest kolumną między oknami. Jednak największą wartością kamienicy jest elewacja główna z ogromną attyką (ponad 1/3 wysokości całej budowli) wypełnioną dekoracją ornamentalną i figuralną.
- Szczegóły
- Kategoria: Kazimierz Dolny
- Odsłony: 342
Muzeum powstało w 1982 r. jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Siedzibę muzeum spichlerz zbożowy pochodzący z końca XVI wieku, w którym znajduje się sześć sal ekspozycyjnych oraz przeniesiony z Modliborzyc drewniany dom wójtowski z drugiej połowy XIX wieku. Mieści się w nim sala dydaktyczna oraz biura i pracownie. Na terenie łączącym oba obiekty założono ogród. Muzeum gromadzi i opracowuje zbiory przyrodnicze z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii, pochodzące głównie z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, liczące obecnie ponad 12 000 okazów. Stanowią one coraz pełniejszą dokumentację przyrodniczą tego terenu. Muzeum stara się wpływać na kształtowanie przyrodniczej świadomości społeczeństwa. Służą temu różnorodne stałe i czasowe ekspozycje oraz towarzyszące im wydawnictwa i zajęcia oświatowe.
- Szczegóły
- Kategoria: Kazimierz Dolny
- Odsłony: 341
Muzeum zostało otwarte w 1979 roku. Jest to jedyna tego typu placówka w Polce. Liczba eksponatów wynosi około 1 500 z czego 47% znajduje się na ekspozycji, a 53% w magazynach. Zbiory pochodzą w części z daru Jędrzeja Jaworskiego (kolekcjonera i inicjatora powstania tego muzeum, który w 1979 r. podarował Muzeum swoją kolekcję liczącą 550 szt. sreber dawnych; w tym ponad 250 szt. sreber korpusowych; w tym około 80% sreber polskich), uzupełnione zakupami własnymi oraz depozytami Muzeum Narodowego w Warszawie i Zamku Królewskiego na Wawelu oraz darami i depozytami osób prywatnych, w tym współczesnych artystów-złotników. Kolekcja złotnictwa dawnego liczy ok. 690 szt. obiektów. Zgromadzone są niemal wyłącznie obiekty sygnowane, i to sygnowane w sposób umożliwiający ich identyfikację.
- Szczegóły
- Kategoria: Kazimierz Dolny
- Odsłony: 293
Siedzibą muzeum (oddziału Muzeum Nadwiślańskiego) jest zespół budowli: zamek oraz dwór z budynkami gospodarczymi. Zbiory, to ponad 1000 eksponatów z dziedziny sztuk pięknych, rzem. artystycznego, archeologii, historii i etnografii. Zamek bastejowy wzniesiony na pocz. XVI w. i rozbudowywany do XVIII w. był siedzibą rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi, i Tylman z Gameren. W odrestaurowanych wnętrzach prezentowana jest ekspozycja prowadzonych przez wiele lat wyników badań archeologicznych, projektów rewaloryzacji, modeli zamku z trzech faz jego budowy i rozbudowy. Do zwiedzania dostępne są; dziedziniec, krużganki i tarasy widokowe na pradolinę Wisły oraz Dom Północny z wystawą "Historia zamku".
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec