Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Elblągu i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Elblągu i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

Budowę latarni morskiej rozpoczęto w czerwcu 1894 roku pod kierunkiem mistrza budowlanego z Elbląga Edwarda Stacha. Jednak w 1945 roku została ona wysadzona przez wycofujących się niemieckich żołnierzy. Nową latarnię zbudowano dopiero na początku lat pięćdziesiątych według projektu wykonanego na Politechnice Gdańskiej. Uruchomienie nowej latarni nastąpiło w lecie 1951 roku. Zbudowana została z betonowych bloków na kształt ściętego stożka z wewnętrznymi schodami pnącymi się wzdłuż ścian. Źródłem światła jest układ optyczny składający się z dwu pozycyjnego zmieniacza z żarówkami o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela. Kąt świecenia obejmuje cały okrąg i latarnia widoczna jest tak od strony otwartego morza, jak i od strony Zalewu Wiślanego. Z galerii rozciąga się widok na wody pełnego morza i Zalewu Wiślanego, od strony lądu można dojrzeć Tolkmicko i Frombork, a przy dobrej widoczności nawet światła Helu i Gdańska.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Muzeum mieści się na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego, w dwóch budynkach: dawnej Słodowni, popularnie zwanej Podzamczem oraz w Gimnazjum. Muzeum zajmuje się zbieraniem materiałów dotyczących historii miasta Elbląga i okolic, główną część jego zbiorów stanowią eksponaty z Elbląga, Żuław, Pomorza i krajów północnoeuropejskich. Wśród eksponatów Muzeum znajdują się: cynowe naczynia z XVI-XVIII w., barokowe, wyroby złotnicze z warsztatów pomorskich, elbląska i holenderska ceramika biała, zdobiona kobaltem (naczynia, kafle, piece kaflowe), kolekcja kartuszy herbowych elbląskiego patrycjatu miejskiego z XVII-XIX w., intarsjowane meble, elbląskie starodruki, archiwalia, plany miasta, militaria z XII-XV w., dokumenty i pamiątki po osadnikach przesiedlonych do Elbląga w latach 1945-1947, ze wschodnich terenów Polski.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Muzeum mieści się w budynkach warownego zespołu katedralnego z XIV-XVIII w., w skład którego wchodzą Pałac biskupi, Dzwonnica, Wieża Kopernika (tu mieściło się jego mieszkanie), Kanonie i Nowy Wikariat. Wzgórze Katedralne we Fromboku należy do zabytków najwyższej klasy. Wielokrotnie niszczone i przebudowywane zachowało podstawowe elementy średniowiecznego założenia architektonicznego. Zbiory Muzeum to pamiątki i eksponaty związane z historią astronomii. Wśród nich są dwa egzemplarze najsłynniejszego dzieła Kopernika De revolutionibus orbium coelestium z roku 1566 i 1617 oraz starodruki, grafiki z XVI-XIX w., znaczki pocztowe o tematyce astronomicznej i medycznej; przyrządy astronomiczne z XVIII-XIX w. oraz kopie tych, których używał Kopernik; wszystkie medale wybite ku czci Kopernika; moździerze i pojemniki drewniane (m.in. z XVI- XVIII w.); zabytki archeologiczne z terenu Fromborka i Wzgórza Katedralnego; wyroby rzemiosła artystycznego z XVI-XIX w., a także współczesne malarstwo, grafika, rzeźba i tkaniny artystyczne.

Muzeum Zalewu Wiślanego

Muzeum znajdujące się w samym centrum Kątów Rybackich. Położone na Mierzei Wiślanej, 60 km od Gdańska, działa jako sezonowa placówka muzealna od 2002 roku. Muzeum zostało zorganizowane w prowizorycznie zaadaptowanych halach szkutniczych, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona dziedzictwu kulturowemu tego regionu, związanemu z lokalnym rybołówstwem, szkutnictwem oraz żeglugą morską i śródlądową. Można w nim podziwiać stare łodzie rybackie - czółna (dłubanki) oraz używanego przez zalewowych rybaków, 10-metrowego barkasa. Ekspozycja prezentuje autentyczne kutry, łodzie, sieci i narzędzia, których używali kiedyś szkutnicy z tego regionu. Na stałe zagościła ekspozycja prezentująca warsztat szkutniczy sprzed II wojny światowej. Wśród eksponatów znajdziemy też wyposażenie działającego przed laty na Mierzei Wiślanej warsztatu szkutniczego, od najmniejszego gwoździa, przez drewniane i metalowe ściski, które służyły do "pasowania" desek, po polową kuźnię.

Szpital św. Ducha

Od 1990 r. w zespole dawnego szpitala św. Ducha przy ul. Starej mieści się oddział Muzeum Mikołaja Kopernika. Jest to jedyny w Polsce budynek szpitalny, który zachował się w stanie z końca XVII w. W kaplicy szpitalnej odsłonięto wcześniejsze, XV-wieczne malowidła ze scenami Sądu Ostatecznego. Równie stare są dwa zachowane do dzisiaj piece dawnej łaźni. W szpitalu mieści się teraz Dział Historii Medycyny (jak wiadomo Kopernik był również lekarzem), a na jego tyłach urządzony został ogród botaniczny, w którym rosną zioła lecznicze (tzw. herbarium). Najcenniejsze elementy wystroju to: malowidło ścienne w kaplicy św. Anny, przedstawiające Sąd Ostateczny z początku XV w.; dwa piece łaziebne z początku XVw. - udostępnione do zwiedzania dzięki odkrywce archeologicznej; płyty epitafijne z XVII w. 4) ambona z XVIII w.