Zamki
Informacje o zamkach w Polsce, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Będzin
- Odsłony: 574
Zamek będziński położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Na pierwszym piętrze Zamku zaprezentowano broń palną, która wraz z akcesoriami strzeleckimi tworzy najliczniejszą grupę w zbiorze militariów. Kolekcja broni palnej, głównie zachodnioeuropejskiej, ilustruje rozwój myśli technologicznej w konstrukcji zamków - od zamka lontowego do iglicowego. Zobaczymy tu więc różne przykłady broni lontowej np. hakownicę lontową - jeden z najstarszych rodzajów broni palnej; kołowe arkebuzy i muszkiety a także broń skałkową i kapiszonową - długą i krótką. Z akcesoriów strzeleckich na wystawie pokazano prochownice muszkieterskie i myśliwskie (głównie rogowe) oraz ładownice - jedną turecką i dwie oficerskie kawalerii austriackiej. Na pierwszym piętrze zamku wyeksponowano także broń artyleryjską. Należą do niej moździerze i lufy armatnie małego kalibru.
- Szczegóły
- Kategoria: Bielsko Biała
- Odsłony: 337
Zamek książąt Sułkowskich jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą w centrum Bielska-Białej. Jego nazwa pochodzi od ostatnich właścicieli – książąt Sułkowskich. Ekspozycja stała na Zamku bielskim obejmuje pomieszczenia na pierwszym piętrze. Dojście do niej prowadzi przez XIX-wieczny reprezentacyjny westybul. W zachodnim skrzydle budowli znajdują się pokój myśliwski oraz zbrojownia. Pomieszczenia skrzydła południowego prezentują sztukę polską i europejską od XIV do XVII wieku. Sąsiaduje z nimi rokokowa w swoim wystroju sala koncertowa oraz salon biedermeierowski. Skrzydło wschodnie zamku zajmuje galeria malarstwa. Prezentowane jest tu XIX-wieczne malarstwo realistyczne i akademickie, malarstwo z okresu Młodej Polski (J. Stanisławski, J. Malczewski, A. Karpiński, S. Filipkiewicz, V. Hofman, S. Czajkowski, L. Wyczółkowski i inni), środowiska artystycznego Bielska i Białej okresu 20-lecia międzywojennego (J. Fałat, A. Bunsch, J. Glasner, F. Zitzman, B. P. Oczko, V. Strauss, R. Harlfinger), prace współczesnych artystów związanych z Bielskiem-Białą.
- Szczegóły
- Kategoria: Bochnia
- Odsłony: 338
Na terenie 3 hektarów przylegających do szybu Campi powstała replika osady wczesnośredniowiecznej z XIII wieku, która prezentuje początki kopalni soli i ośrodka miejskiego w Bochni. Stworzona na terenie szybu osada stanowi wariant muzeum na wolnym powietrzu – tzw. Archeopark. Na terenie osady znajduje się 17 obiektów. Są to: Warzelnia - od końca XI w. solankę wydobywano z pod ziemi za pomocą studni solankowych i gotowano ją w metalowych panwiach, Szyb poszukiwawszy, Zagroda oracza - w XIII w. w rolnictwie pojawił się żelazny pług, który zapewniał lepszą uprawę ziemi, Kleta powroźnicza - do wytwarzania sznurów i lin używano najczęściej: włókna konopi, lnu lub pokrzyw, Zagroda tkaczki, Zagroda piwowara - sztuka warzenia piwa była znana ludziom ok. 9 tysięcy lat temu, Zagroda zielarki/znachorki/farbiarki, Zagroda garncarza, Chata (typu Dueppel) - popularna konstrukcja w zachodniej i północnej strefie osadnictwa słowiańskiego od IX do XIII w., Ziemianka, Zagroda cieśli/stolarza, Kuźnia.
- Szczegóły
- Kategoria: Ciechanów
- Odsłony: 360
Siedzibą Muzeum jest neogotycki zameczek z lat 40. XIX wieku, będący niegdyś własnością rodziny Krasińskich - zbudowany na zamówienie ojca Zygmunta Krasińskiego. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, głównie Zygmunta Krasińskiego. Znajdują się tu pamiątki napoleońskie z racji udziału ojca Zygmunta, gen. Wincentego Krasińskiego w kampanii napoleońskiej (m.in. malarstwo batalistyczne, posąg Napoleona, kopia listu Napoleona do Wincentego Krasińskiego), drobiazgi i przedmioty codziennego użytku z epoki romantyzmu (osobiste przedmioty poety), a także stylowe wnętrza romantyczne (w jednym z salonów odtworzono XIX-wieczne wnętrze domu Krasińskich, znajduje się w nim komplet mebli w stylu Księstwa Warszawskiego, rozmaite bibeloty z epoki, gobelin z herbem ślepowron, a także portret Franciszki Krasińskiej).
- Szczegóły
- Kategoria: Ciechanów
- Odsłony: 329
Zamek zbudowany został staraniem księcia Janusza I na przełomie XIV/XV w, na bagnach, w zakolu rzeki Łydyni, jako nizinny zamek obronny w drugiej połowie XIV w. Rozplanowany został na rzucie prostokąta o wymiarach 48 x 57 m i pierwotnej wysokości 5 m. Od strony południowej wybudowano dwie cylindryczne wieże, z których wschodnia służyła jako więzienie, a zachodnia za arsenał. W 1465 r. zamek oparł się najazdowi Krzyżaków, ale uległ znacznemu zniszczeniu. W 1818 r. ruiny weszły w skład Ordynacji Krasińskich. W latach 1916-1920 i drugiej wojny światowej teren zamku był miejscem licznych egzekucji. W zamku prezentowane są przykłady broni palnej i uzbrojenia ochronnego z XV/XVIII w.Do najciekawszych eksponatów prezentowanych na zamku należą: kopia dziecięca zbroi króla Zygmunta Augusta, skrzydlaty szyszak husarski oraz broń drzewcowa i hakownice.
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 302
Zamek został wybudowany w XIV wieku przez Zakon Krzyżacki, budowę zakończono ok. 1365 r. Zamek w czasach krzyżackich pełnił bardzo ważną rolę w systemie obronnym państwa zakonnego i był w owych czasach uznawany za warownię nie do zdobycia. Jednym z komturów na zamku człuchowskim był legendarny Konrad Wallenrod. Po wyparciu Krzyżaków z Pomorza Gdańskiego przez Polskę zmieniła się funkcja warowni, która będąc wcześniej również klasztorem, stała się rezydencją magnacką znaczących rodów polskich i litewskich. Do wieży, na fundamentach dawnej kaplicy zamkowej, dobudowano w latach 1826-1828 neogotycki kościół ewangelicki, do którego podziemi prowadził jeden ze śladów zaginionej „bursztynowej komnaty”, rzekomo ukrytej w tym miejscu przez hitlerowców. W zamku mieści się główna siedziba Muzeum Regionalnego w Człuchowie.