Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Gdańsku i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Gdańsku i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Archikatedralna Bazylika Mariacka, zwana często "koroną miasta Gdańska" zadziwia swym ogromem. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko ponad panoramą miasta. Już w 1243 r. stał tutaj mniejszy kościół NMP, najprawdopodobniej drewniany, wzniesiony przez księcia Swiętopełka II. Bazylikę zbudowali bogaci gdańszczanie za zgodą Ludolfa Koniga, wielkiego mistrza krzyżackiego. W 1379 roku mistrz murarski Henryk Ungeradin rozpoczął wznoszenie obecnego kościoła pod niemiecką nazwą Marienkirche. Budowa największego gotyckiego ceglanego kościoła w Europie trwała z przerwami 159 lat. Najcenniejszy element wyposażenia, tryptyk "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga (1467-73), jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku (w kościele znajduje się jego kopia). Świątynię Mariacką odwiedzały systematycznie tłumy ludzi z całego świata, wśród nich głowy koronowane: królowie polscy, wazowie szwedzcy, car Piotr Wielki w marcu 1717 r., cesarz Napoleon Bonaparte.

Dom Uphagena

Jedyna w Gdańsku zachowana XVIII-wieczna kamienica mieszczańska, której właścicielem był Jan Uphagena – znamienity rajca miejski. Wśród prezentowanych wnętrz można zobaczyć pełne przepychu: sień – kantor kupiecki, salon, reprezentacyjną jadalnię, palarnię – nazwaną pokojem owadów, czytelnię – pokój kwiatów, pokój muzyczny – pokój ptaków oraz mniejszą jadalnię i kuchnię. Pozostałe pomieszczenia – sypialnie i salon II piętra są w trakcie prac rewaloryzacyjnych i wykorzystuje się je jako sale wystaw czasowych. We wnętrzach zamontowane zostały zachowane elementy wystroju - boazerie, piece. Zrekonstruowano tkaniny i upięcia okienne. Wyposażenie wnętrz: meble, instrumenty muzyczne, obrazy i ceramika pochodzą w przeważającej części z drugiej poł. XVIII w.

Dwór Artusa w Gdańsku

Założony w poł. XIV w. salon towarzyski północy, w którym urzędowały bractwa rycerskie, spotykała się elita nadmotławskiego grodu i goszczono polskich królów, a także przybyszów z całej Europy. Było to miejsce zabaw, biesiad, koncertów i przedstawień teatralnych. Unikatami w Dworze Artusa są: najwyższy w Europie (prawie 11 m. wysokości) renesansowy piec kaflowy, wzniesiony w 1545 roku, późnogotycka rzeźba "Św. Jerzy walczący ze smokiem" z 1485 roku, cynowa lada piwna z 1592 roku – najwcześniejszy w Polsce bar, kolekcja najstarszych w Polsce modeli okrętów oraz XV-wieczne zbroje turniejowe. We wnętrzu Dworu Artusa podejmuje się najwyższych przedstawicieli państw, w tym osobistości koronowane, a także wybitnych ludzi świata nauki i kultury.

Faktoria Handlowa w Pruszczu Gdańskim

Rekonstrukcja Faktorii Handlowej i Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich w Pruszczu Gdańskim jest wyjątkowym przedsięwzięciem turystyczno-archeologicznym w skali całego kraju. Temat szlaku bursztynowego i wymiany handlowej z prowincjami Imperium Rzymskiego, stanowi ważny element dorobku kulturowego tej części Europy i rejonu Pomorza. Faktoria Handlowa, w skład której chodzą: Chata Wodza – ekspozycja muzealna, Hala Targowa – miejsce spotkań z żywą archeologią oraz rekonstrukcje Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala, zostały pomyślane jako miejsce połączenia nowych technologii z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów. Efektem tego przedsięwzięcia jest niezwykle interesujący obiekt, gdzie można zarówno odpocząć, jak i dowiedzieć się o życiu sprzed niemal 2 tysięcy lat.

Latarnia Morska Gdańsk

W 2004 roku latarnia otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne oraz wspaniałą wystawę latarnictwa morskiego. Zachwyca również widok z jej szczytu na Port Gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel. Latarnia Nowy Port przeszła do historii, gdy 1 września 1939 roku strzałami z niej to właśnie i z pancernika "Schleswig-Holstein" w kierunku polskiego Westerplatte Niemcy rozpoczęły II Wojnę Światową. Latarnia mieściła na swym szczycie niezwykły instrument jakim była wtedy kula czasu. Jej podniesienie i spadek w każde południe pozwalał kapitanom statków na dokładne nastawianie chronometrów. Gdańską kulę czasu zbudowano jako pierwszą nad Bałtykiem w roku 1876 na specjalnej drewnianej wieży, w roku 1894 przeniesiono ją na szczyt latarni.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku gromadzi, przechowuje i opracowuje zabytki archeologiczne z terenów Pomorza Gdańskiego, w tym szczególnie Gdańska, Gniewa, Tczewa, Stargardu Gdańskiego i Skarszew, od epoki kamienia, po czasy nowożytne. Zbiory muzeum obejmują inwentarze i dokumentacje prac wykopaliskowych cmentarzysk, osad, skarbów, znalezisk luźnych. Zabytki ze wszystkich epok pradziejowych od okresu paleolitu do wczesnego średniowiecza, zespoły wykopaliskowe z czasów średniowiecznego i nowożytnego Gdańska, kolekcje inkluzji i odmian bursztynu oraz dzieła bursztynników gdańskich, zabytki archeologiczne i eksponaty etnograficzne z badań na terenie Sudanu. Pierwsza po drugiej wojnie światowej stała ekspozycja bursztynu w Gdańsku. Ogólna liczba muzealiów: 30 000 według numerów katalogowych.