Muzea etnograficzne
Muzea etnograficzne zajmują się gromadzeniem informacji, przedmiotów, świadectw egzystencji kultur ludowych, społeczności, żyjących na przestrzeni wieków.
- Szczegóły
- Kategoria: Bielsk Podlaski
- Odsłony: 433
Muzeum posiada bogate zbiory zabytków kultury materialnej Podlasia. Stała ekspozycja Muzeum to wystawy etnograficzne poświęcone podlaskiej wsi - "Zanim chleb położono na stole". Większość muzealnych eksponatów została ofiarowana Muzeum przez miejscową ludność, są to wszelkie zabytki kultury materialnej z XIX i XXw., a wśród nich wyszywane ręczniki, stroje ludowe, warsztaty i narzędzia rzemieślnicze, kufry, żarna i inne. Muzeum to oprócz etnograficznej ekspozycji stałej, również wystawy okresowe urządzane w profesjonalnych galeriach. Większość wystaw dotyczy kultury białoruskiej. Wystawy obejmują min. twórczość lokalnych artystów, jak również artystów z Białorusi. Celem placówki jest praca na rzecz ochrony materialnej i duchowej kultury Białorusinów.
- Szczegóły
- Kategoria: Bielsk Podlaski
- Odsłony: 543
Muzeum-skansen o charakterze etnograficzno-historycznym zostało założone w 1993 roku przez Teodozjusza Fionika w Studziwodach, dzielnicy Bielska Podlaskiego. Stałą ekspozycję muzeum stanowią wnętrza zabytkowego domu Kondratiuków z 1925 r. oraz spichrz z 1935 r. Budynek posiada cztery duże, trzy szybowe okna z okiennicami. Na węgłach są zamocowane, charakterystyczne dla Studziwód, zdobienia o charakterze geometrycznym. Dach jest kryty gontem, z przyczółkiem od strony szczytowej. Chata (świtlicia) z ceglano-glinianym trzonem kuchennym stanowi naturalną ekspozycję części mieszkalnej zagrody z okresu międzywojennego. Jej wyposażenie stanowią zabytkowe przedmioty codziennego użytku: wyroby garncarskie, bednarskie, tkackie wraz z uruchomionym warsztatem. Centralne miejsce w izbie zajmuje pokut’ z rzędem ikon oraz stół, nakryty płóciennym obrusem. Eksponaty etnograficzne: stępa (stupa), żarna, kosze, beczki, narzędzia stolarskie, kołowrotki itp. zgromadzone są również w sieniach oraz w oddzielnie stojącym spichrzu.
- Szczegóły
- Kategoria: Chełm
- Odsłony: 447
Muzeum gromadzi przedmioty związane z kulturą żydowską. Siedzibą placówki jest zabytkowy zespół zabudowań synagogalnych. Zespół ów tworzą: Wielka Synagoga, Mała Synagoga i Dom Pokahalny. Zbiory to zabytki pochodzące z zakupów bądź wypożyczeń - związane są z różnymi dziedzinami życia Żydów. Składają się na nie m. in. obrazy o tematyce żydowskiej albo autorstwa artystów wywodzących się z kręgu judaizmu lub są to w większości obiekty związane z kultem religijnym sprawowanym zarówno w świątyni jak i w ognisku domowym. Wiele z nich prezentowanych jest na stałej wystawie judaików eksponowanej w sali męskiej wielkiej synagogi. Dział historyczny zajmuje się gromadzeniem eksponatów i materiałów archiwalnych dotyczących Włodawy i regionu. Ukazują one złożoną historię tych terenów, którą współtworzyli Polacy, Żydzi i ludność ruska. Szczególne miejsce w zbiorach zajmują judaica, które prezentowane są na stałej ekspozycji w sali męskiej Wielkiej Synagogi.
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 462
Muzeum powstało powstania 5 sierpnia 1932 r. Dział etnograficzny gromadzi przedmioty i narzędzia służące do obróbki gleby i uprawy roślin, hodowli zwierząt, rybołówstwa, zbieractwa, tkactwa, przyrządy do przygotowywania pokarmu i przechowywania żywności oraz sprzęty domowe. Na wystawie "Pradzieje Ziemi Chojnickiej" zaprezentowano 134 eksponaty pochodzące z wykopalisk przeprowadzonych w okolicach Chojnic. Do najcenniejszych należą przedmioty będące wyposażeniem grobu książęcego oraz grobów kapłańskich: złota i srebrna biżuteria, bursztynowe i szklane paciorki, moneta celtycka, skarabeusz, przybory toaletowe, elementy stroju oraz importy rzymskie. Wystawa "Sztuka na Kaszubach" to prezentacja poszczególnych dziedzin tradycyjnej i współczesnej sztuki na Kaszubach.
- Szczegóły
- Kategoria: Chojnice
- Odsłony: 457
Muzeum powstało w 2000 roku. Jest jedną z niewielu tego typu placówek w Europie. W jego zbiorach znajduje się spora liczba eksponatów przybliżających życie codzienne, duchowe a także sztukę pierwotnych Amerykanów - przedmioty użytkowe, barwne stroje, akcesoria wojenne i obrzędowe. Muzeum położone jest w przepięknej, nieskażonej okolicy Borów Tucholskich, w pobliżu rezerwatu przyrody. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się hotel, stadnina koni oraz restauracja, dające możliwość przyjemnego wypoczynku oraz organizacji atrakcyjnych imprez, takich jak ognisko, przejażdżki konne, spacery po lesie czy też spływ rzeką Brdą. Przy odrobinie szczęścia można spędzić czas w towarzystwie polskich Indian, o każdej porze roku rozbijających swoje tipi na malowniczej polance w pobliżu muzeum...
- Szczegóły
- Kategoria: Chrzanów
- Odsłony: 314
Budowę skansenu rozpoczęto w 1968 r. Na teren nowego skansenu zostały pozyskane i przeniesione dwa obiekty: dom miejski z Chrzanowa z 1804 r. oraz spichlerz z Kościelca z 1798 r. Po kilkunastomiesięcznym okresie penetracji terenu trafiły tu kolejne obiekty w tym okazała chałupa sołtysia z Przegini Duchownej z 1862 r., z wyjątkowo bogatym, oryginalnym wyposażeniem wnętrza. W kolejnych latach pozyskiwano dalsze obiekty architektury drewnianej chałupy, stodoły, spichlerze, chlewik, kuźnię i olejarnię, a także zabytkowy kościół z Ryczowa z początku XVII wieku. Oficjalne otwarcie i udostępnienie do zwiedzania pierwszych obiektów nastąpiło już w październiku 1973 r. Ekspozycja obejmuje 23 zabytkowych obiektów drewnianych wzbogacone o małą architekturę (kapliczki, studnie, pasieki…), które zostały rozmieszczone w sektorze: małomiasteczkowym, wiejskim, sakralnym oraz dworskim.