Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Lokalizacje na mapie

Informacje o parkach jurajskich w Polsce, opinie, komentarze.

Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach

Jurajski Park Dinozaurów położony na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Zaledwie dwa kilometry od Białegostoku jadąc drogą krajową nr 8 ( E67 ) w kierunku Augustowa. Park został otwarty w 2008 roku. W Parku można zapoznać się nie tylko z wyglądem ale i również i z historią dinozaurów. W alejce ustawiono tablice informacyjne, prezentujące epokę w której żyły dinozaury. Największy z tutejszych dinozaurów - diplodok ma 27m długości i 10 wysokości. Przy każdym z dinozaurów w Jurowcach organizatorzy postawili tabliczkę informującą o nazwie, wymiarach oraz okresie życia dinozaura. Ta baza wiedzy pozwoli zwiedzającym dowiedzieć się więcej na ich temat a i nas samych niekiedy zainteresuje prezentując ciekawe fakty z ich życia. Najmłodsi poszukiwacze przygód, będą mogli sprawdzić swoje siły na przygotowanym specjalnie dla nich placu zabaw.

JuraPark Solec Kujawski

Ponad 160 unikalnych rekonstrukcji dinozaurów. Modele tworzone przez najlepszych na świecie rzeźbiarzy wyspecjalizowanych w tematyce paleontologicznej, w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedlają anatomię ciała, strukturę skóry i inne cechy charakterystyczne każdego z gadów. Udaj się w podróż 2 km ścieżką wiodącą wśród tematycznych scenek rodzajowych, naturalnej i niepowtarzalnej roślinności tworzącej wyjątkowy mikroklimat. Oprócz poznania tajników życia wielkich gadów zaznajomisz się z geologiczną historią naszej planety w największym muzeum tego typu w Polsce! Eksponowane zbiory pochodzą z samodzielnych wypraw JuraPark Explorer Team organizowanych na potrzeby JuraParku w Solcu Kujawskim. To setki niepowtarzalnych eksponatów pochodzących z najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Zaurolandia Rodzinny Park Rozrywki

W Rogowie na Pałukach, przy drodze krajowej nr 5, pomiędzy Gnieznem i Bydgoszczą, w odległości 12 km od Biskupina, powstała Zurolandia - największy park dinozaurów w Polsce. Wszystkie modele dinozaurów, wykonane z żywicy poliestrowej, przedstawiają prehistoryczne stworzenia w rzeczywistej wielkości. Ich wygląd, kształt, rozmiary są zgodne z najnowszymi wynikami badań paleontologicznych. Jedynie kolor jest wizją artysty, popartą obserwacją współczesnych zwierząt. Do czasów dzisiejszych nie zachowały się bowiem żadne szczątki, pozwalające na określenie barwy zwierząt, zamieszkujących Ziemię przed milionami lat. W Parku można spotkać wielkiego diplodoka, stanąć oko w oko z groźnym tyranozaurem, nad głowami można zobaczyć pterodaktyle. Spacer po malowniczych okolicach jeziora Rogowskiego zmienia się w niezapomnianą przygodę.

Park Dinozaurów Nowiny Wielkie

W otoczeniu lasu i naturalnej przyrody, kręta ścieżka z licznymi modelami dinozaurów prowadzi przez poszczególne okresy w dziejach Ziemi pokazując jak wyglądało i jak rozwijało się życie setki milionów lat temu. Skarby Ziemi" (muzeum minerałów i skamieniałości) - można zobaczyć i dotknąć kawałek skamieniałej historii życia na ziemi w postaci skamielin a także liczne, przepiękne okazy minerałów z Polski i Świata. Razem około 500 eksponatów. W paku rosnie stary dąb - piękny pomnik przyrody o obwodzie pnia 6,4 m. W drodze pomiarów i obliczeń z zastosowaniem wzorów matematycznych ustalono jego wiek na około 700 lat. Muzeum dysponuje multimedialną salą lekcyjna (max 50 miejsc) gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne, zajęcia plastyczne i wyświetlane filmy edukacyjne.

Park Dinozaurów w Karłowie

Na powierzchni 8300m2 powstał Park Dinozaurów, w którym postawiono 30 figur odzwierciedlających prehistoryczne zwierzęta, a wszystko to wkomponowane jest w malowniczy górski krajobraz z naturalnymi formami skalnymi ukształtowanymi przez naturę. Jest to najwyżej położony park dinozaurów w Polsce, znajdujący się w enklawie Parku Narodowego Gór Stołowych, tuż u podnóża Szczelińca Wielkiego. Największy model ma siedem metrów wysokości. Obok zwierząt ustawione są tablice z pełną informacją o gadach.Na terenie obiektu znajduje się certyfikowany plac zabaw dla najmłodszych. Park położony jest u podnóża Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m.) i jednej z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.

Dinopark Kołacinek

Park został otwarty w 2007 roku. Teren na którym utworzono Dino-park w Kołacinku charakteryzuje się ogromnym bogactwem naturalnych i różnorodnych "śladów" ostatniego zlodowacenia. Rekonstrukcje zwierząt żyjących przed wieloma milionami lat wręcz same wkomponowują się w typowy dla moreny czołowej a jednocześnie przepięknie wyrzeźbiony teren. Park rozpościera się od podnóża doliny ukształtowanej przez strumień, aż po szczyt skarpy. Park oferuje wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie parku jurajskiego (spacer ścieżką ery mezozoicznej, z przewodnikiem lub samodzielnie), obejrzenie filmu popularno-naukowego o prehistorii, projekcje multimedialne o życiu dinozaurów, zwiedzanie muzeum geologiczno - paleontologicznego, zabawy w paku jordanowskim. Funkcję reprezentacyjną i funkcjonalną parku pełni południowa jego część rozciągająca się na skarpie opadającej na południe w kierunku stawu.