Muzea martyrologii
Informacje o muzeach martyrologii w Polsce, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Chełm
- Odsłony: 521
Obóz w Sobiborze usytuowany był na mało zaludnionych terenach wschodniej części okupowanej Polski, trzy i pół kilometra od rzeki Bug. Zbudowany był w bagnistym lesie, w pobliżu wsi Sobibór, pomiędzy Włodawą i Chełmem. Z małej stacji kolejowej w Sobiborze odchodził boczny tor prowadzący prosto do obozu. Początkowo obóz zajmował powierzchnię 30 akrów, z czasem rozrósł się do 145 akrów. Teren obozu miał kształt nieregularny (600 na 400 metrów) i był otoczony potrójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego. Wnętrze obozu było podzielone na Vorlager (część garnizonową) i cztery główne działy wewnętrzne zwane przez administrację i więźniów Lagrami: I, II, III, IV. Były one oddzielone od siebie ogrodzeniem z drutu kolczastego, w istocie były klatkami wewnątrz klatki. Wobec polskich Żydów stosowano bezwzględny terror, krzyki i bicie. Zagranicznych Żydów nieznających swego losu przyjmowano z zakłamaną opieką, a nawet grzecznością aż do wrót komór gazowych.
- Szczegóły
- Kategoria: Dębica
- Odsłony: 536
Ekspozycja historyczno–dydaktyczna przy Górze Śmierci, obrazuje historię i działanie obozów pracy przymusowej w Pustkowie i poligonu Waffen – SS Truppen-Übungs-Platz Heidelager, w kontekście dziejów całego powiatu dębickiego oraz jego mieszkańców, w okresie II wojny światowej. Podstawą ekspozycji są multimedialne wystawy i prezentacje, oparte na przenikających się wzajemnie warstwach - ikonograficznej, dźwiękowej, filmowej i tekstowej. Można zobaczyć historyczną rekonstrukcję budynków związanych z poligonem wojskowym i byłym obozem, makiety głównych zabudowań poligonu i obozu, oryginalne wyposażenia wnętrz pochodzące z tamtej epoki, elementy ekwipunku żołnierskiego, a także setki zdjęć prezentowanych w formie statycznej i multimedialnej.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdańsk
- Odsłony: 526
Muzeum Poczty Polskiej powstało w 40. rocznicę napaści hitlerowskiej na Polskę. W ekspozycji można obejrzeć kopię planu ataku na pocztę wykonanego przez Niemców dnia 3 lipca 1939 r. oraz zdjęcia Obrońców Poczty Polskiej. Obok znajduje się lista nazwisk osób poległych i zmarłych wskutek odniesionych podczas walki ran. Tu też znaleźć można fotografie oraz dokumenty poległych lub zamordowanych pocztowców i mundury pochodzące z tego okresu. Innym ciekawym eksponatem jest Złota Księga Związku Zawodowego Pracowników Poczt Telegrafów i Telefonów, prowadzona od 1921 roku – odnotowywano w niej najważniejsze wydarzenia. We współczesnych budkach telefonicznych można odsłuchać zbiór sygnałów i hymnów pocztowych. Dla najmłodszych - wyjątkową atrakcją jest "mała poczta" czyli mini sala obsługi petenta, gdzie można pobawić się starymi pieczątkami, obejrzeć znaczki o nominałach np. 1 tys. zł i wysłać korespondencję.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdańsk
- Odsłony: 457
Stutthof był miejscem osadzenia 110 000 osób: mężczyzn, kobiet i dzieci, obywateli 25 krajów, 25 narodowości. Wśród nich byli m. in. Polacy, Żydzi, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Łotysze, Estończycy, Czesi, Słowacy, Finowie, Norwegowie, Francuzi, Duńczycy, Holendrzy, Belgowie, Niemcy, Austriacy, Anglicy, Hiszpanie, Włosi, Jugosłowianie, Węgrzy, Cyganie. Podczas uwięzienia oddziaływał na nich cały zespół czynników wyniszczających, takich jak niewolnicza praca, głód, fatalne warunki higieniczne, choroby, znęcanie się fizyczne i psychiczne. W wyniku eksterminacyjnych warunków bytu, jak również rozstrzeliwania, wieszania, mordowania w komorze gazowej za pomocą gazu cyklon B, uśmiercania dosercowymi zastrzykami z fenolu, bicia i katowania oraz podczas ewakuacji pieszej i morskiej męczeńską śmierć poniosło 65 000 ludzi.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdańsk
- Odsłony: 769
Ekspozycja w Wartowni odtwarza jej wnętrza z września 1939r. W korytarzu znajduje się 7 tablic z brązu, symbolizujących 7 dni walki obrońców Westerplatte. Obok plansze ze zdjęciami i mapkami ukazują dawne dzieje półwyspu i Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W głównej sali prezentowana jest makieta topograficzna z zaznaczeniem sytuacji bojowej z 1 września 1939 r. Można obejrzeć prezentowane fotografie dokumentalne, broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Ekspozycję wzbogaca model pancernika "Schlezwig-Holstein" w skali 1:100. W następnej sali eksponowane są różne pamiątki po żołnierzach Westerplatte i fotokopie dokumentów. Przed Wartownią ustawione są dwa oryginalne pociski z pancernika "Schlezwig-Holstein" o wadze 330 kg ka.
- Szczegóły
- Kategoria: Gorzów Wielkopolski
- Odsłony: 611
Od września 1933 roku kierowano do Słońska (Sonnenburg) transporty więźniów (komunistów i pacyfistów niemieckich). Na początku była to placówka o randze ciężkiego więzienia. Od roku 1942 obóz funkcjonował jako zakład specjalnego przeznaczenia, gdzie więziono członków ruchów oporu ze wszystkich krajów, zajętych wówczas przez Hitlera. Byli tam więzieni Francuzi, Bułgarzy, Czesi, Norwedzy, Jugosłowianie i inni. Przetrzymywany był tu Carl von Ossietzky - literat, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Muzeum gromadzi pamiątki po ciężkim więzieniu pruskim zbudowanym w 1834r i I obozie koncentracyjnym III Rzeszy "Sonnenburg". Na ścianach budynku muzeum znajdują się od strony południowej oraz zachodniej płyty pamiątkowe poświęcone ofiarom z Francji, Holandii Wielkiego Księstwa Luksemburg, Belgii, Norwegii a także poświęcone niemieckim antyfaszystom.
Strona 1 z 4
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- 4
- Następny artykuł
- koniec