Muzea techniki
Informacje o muzeach techniki w Polsce, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Bielsko Biała
- Odsłony: 486
Muzeum zostało utworzone w 1979 roku przy ówczesnym Muzeum Okręgowym (otwarte w 1996 roku). Zajmuje się gromadzeniem i eksponowaniem pamiątek związanych głównie z historią słynnej Bielskiej Wełny. Jego siedzibą od 1983 roku jest dawna fabryka sukna firmy „Karola Büttnera Synowie”. Ten początkowo niewielki zakład, uruchomiony ok. 1870 roku, z czasem znacząco rozbudowany, po 1945 roku należał do Zakładów Przemysłu Wełnianego „Bewelana”. Ekspozycja muzealna mieści się w zabytkowym budynku fabrycznym z lat 1900-1907. W salach zgromadzono maszyny i urządzenia, pracujące dawniej w poszczególnych oddziałach fabryki włókienniczej: na przędzalni, oddziale przygotowawczym, tkalni i wykończalni. Jest też kantor mistrza i laboratorium zakładowe. Odrębny zespół tworzą maszyny do wyrobu kapeluszy; wiekowa obrabiarka, wiertarki oraz narzędzia ślusarskie reprezentują przemysł metalowy. Uzupełnieniem ekspozycji są wystawy poświęcone historii lokalnych straży pożarnych oraz wodociągów, mała drukarnia oraz „lamus muzealny”, gdzie zgromadzono sprzęty gospodarstwa domowego, radioodbiorniki, maszyny do pisania itp. W salach poddasza odbywają się wystawy czasowe. Muzeum dysponuje fachowym księgozbiorem, są tu m.in. wydawnictwa poświęcone technice włókienniczej z XIX i XX wieku oraz Roczniki Polskiego Przemysłu i Handlu z lat 30. XX wieku.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 401
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku dyrekcji dawnej huty "Klemens" z lat 1772 - 1897. Muzeum powstało 18 kwietnia 1986 r. jako Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa. Muzeum gromadzi i przechowuje dobra kultury w zakresie miejscowych zabytków techniki, historii, etnografii, sztuki oraz lecznictwa uzdrowiskowego, prowadzi badania naukowe i działalność oświatową związaną z zakresem wymienionych dyscyplin. Zgromadzone wokół Muzeum monumentalne młoty zachęcają do zwiedzenia wystaw i są często utrwalane na zdjęciach jako pamiątka regionalna. Zwiedzający mogą obejrzeć film, który ukazuje im trudną pracę kowali oraz szczegóły technologiczne procesu kucia. Ciekawe ekspozycje czasowe poszerzają różnorodną i bogatą ofertę wystawienniczą i powodują, że instytucja jest często odwiedzana i stanowi atrakcję o każdej porze roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Częstochowa
- Odsłony: 560
Muzeum jest jedyną tego typu placówką w Europie, mieści się w narożnym budynku (wieży ciśnień) Częstochowskich Zakładów Przemysłu Zapałczanego. Muzeum posiada ekspozycje w dwóch salach wystawowych oraz w działającym zakładzie produkcyjnym z lat 30. XX wieku. Główną częścią muzeum jest fabryka, w której nadal produkuje się zapałki. Można obejrzeć zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cały cykl produkcyjny od korowania drewna przez wytwarzanie patyczków po pakowanie zapałek do pudełek. W głównej sali znajdują się dokumenty związane z przemysłem zapałczanym oraz stała wystawa Rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia. W drugiej sali znajduje się wystawa filumenistyczna, w której eksponowane są etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego oraz z czasów powojennych i współczesnych oraz galeria ze stałą ekspozycją rzeźb jednej zapałki. Muzeum znajduje się w fabryce, w której do tej pory produkuje się zapałki.
- Szczegóły
- Kategoria: Ełk
- Odsłony: 532
Muzeum Sprzętu Rolniczego znajduje się w Zespole Szkół w Wojewodzinie. Muzeum powstało w 1998 roku z inicjatywy nauczycieli i uczniów. Na placu szkolnym w wydzielonym miejscu wystawione zostały narzędzia i sprzęt używane dawniej w rolnictwie m.in.: brona sprężynowa z 1960 r., silnik stacjonarny z 1935 r., silnik stacjonarny "Slavia" z 1939 r., pług dwuskibowy konny z 1935 r., kierat z 1925 r., grabie konne uniwersalne z 1971 r., kopaczka gwiazdowa z 1960 r., sieczkarnia toporowa z 1930 r., targanka z 1938 r., młockarnia szerokomłotna z 1962 r., kultywator konny z 1960 r., pług ramowy konny z 1955 r., obsypnik konny z 1953 r., brona lekka konna 1968 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdańsk
- Odsłony: 330
Jest to pierwsze w Polsce Muzeum o takim charakterze. Gromadzi i konserwuje mechanizmy zegarowe znaczące dla tego rzemiosła. Mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kościół w którym mieście się Muzeum, jest najstarszym kościołem parafialnym Gdańska. Zgromadzona kolekcja nie jest zupełna, ale bardzo reprezentatywna dla całego okresu rozwoju zegarmistrzostwa od XV do XX w. W wieży znajduje się carillon - zespół zestrojonych ze sobą dzwonów wyposażonych w mechanizm umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Jest to największy w Europie Środkowej koncertowy carillon, jeden z dwóch w Polsce, obok Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Carillony pojawiły się w XII w. Jest to największy w Europie Środkowej koncertowy carillon, jeden z dwóch w Polsce obok Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Z powodu pożaru w Kościele św. Katarzyny, który miał miejsce 22 maja 2006 roku, do czasu zakończenia odbudowy.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdańsk
- Odsłony: 291
Muzeum zostało otwarte 17 czerwca 1978 r. jako oddział Muzeum Techniki w Warszawie. Drewniane zabudowania kuźni składają się z dwu części rozdzielonych przepływającym środkiem Potokiem Oliwskim. W każdej z części znajduje się piec grzewczy i młot napędzany odrębnym kołem wodnym. Koła te o średnicy 4 m mają na obwodzie po 44 łopatki. Są to koła nasiębierne osadzone na kwadratowych w przekroju (0,7 x 0,7 m) wałach dębowych o długości 8 m. Dzięki zastosowaniu dźwigni przy obrocie wału następuje uniesienie młota o ciężarze około 250 kg. Młot ten spada następnie z wysokości około 40 cm na kowadło. Charakterystycznym elementem wyposażenia prawej części kuźni są również nożyce mimośrodowe, poruszane małym kołem wodnym o średnicy 3,1 m. Koło to jest osadzone na wale dębowym o średnicy 0,5 m. i długości 4,7 m. Nożyce mimośrodowe pozwalają na cięcie rozgrzanego żelaza o grubości 40 mm.