Muzea w Gorlicach i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Gorlicach i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Gorlice
- Odsłony: 288
Cerkiew parafialna w Bartnem została wzniesiona w 1842 roku (data na nadprożu). Obiekt zbudowany z drewna jodłowego, konstrukcji zrębowej, pokryty od zewnątrz gontem. Wieża o budowie słupowo- ramowej, z pozorną izbicą, słupy nośne ujmują węższy babiniec, wokół zachata. Dachy nad nawą i prezbiterium namiotowe, łamane. Nad babińcem dach dwuspadowy. Hełm wieży kopulasty, z pozorną latarnią, zwieńczenia dachów w formie pozornych latarniowych wieżyczek. Gzymsy oraz izbica wieży pokryte oryginalną wielobarwną dekoracją malarską. Cerkiew reprezentuje zachodni typ łemkowskiego budownictwa sakralnego. Świątynia jest orientowana, trójdzielna. Składa się z prezbiterium, nawy, babińca. Do prezbiterium od strony północnej przylega zakrystia. Cerkiew greckokatolicka funkcjonowała do czasu wysiedlenia Łemków, do 1947 roku. Cerkiew otoczona jest drewnianym ogrodzeniem, pokrytym gontowym daszkiem. Brama wejściowa nakryta namiotowym, gontowym dachem i baniastym hełmem z łacińskim krzyżem nad półksiężycem.
- Szczegóły
- Kategoria: Gorlice
- Odsłony: 346
Muzeum gromadzi zbiory w szczególności z zakresu: historii – zbiory obejmujące zabytki kultury materialnej i duchowej Pogórzan i Łemków, a także Judaica. Wszelką dokumentację (druki, fotografie, mapy, opracowania techniczne, urządzenia i maszyny) ilustrujące powstanie i rozwój galicyjskiego przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej. Zabytki materialnej i duchowej egzystencji ziemian polskich w dworach na Ziemi Gorlickiej. Obiekty, broń, mundury, ilustracje, materiały archiwalne, dokumenty, fotografie, rejestry poległych, wykaz cmentarzy wojennych, elementy wystroju cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej związanych z tzw. „Bitwą Gorlicką” 2.05.1915 r.; sztuki – dzieła sztuk plastycznych, rzemiosła artystycznego, sztuki współczesnej (malarstwo, medalierstwo, grafika warsztatowa, tkanina artystyczna, rzeźba kameralna, plakat artystyczny), sztuki ludowej, sztuki dworskiej, sztuki artystów nieprofesjonalnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Gorlice
- Odsłony: 321
Muzeum mieści się w renesansowej kamienicy mieszczańskiej z 1519 r. W kamienicy zachowało się wiele zabytkowych elementów architektonicznych z epoki renesansu. Na parterze renesansowy portal, z czasów budowy kamienicy, z datą 1519 oraz znakiem własnościowym bogatej rodziny kupieckiej Chodorów. W XVII wieku kamienica przeszła w posiadanie Jana Januszewicza, wybitnego poety mieszczańskiego. W roku 1612 kamienica została gruntownie przez niego przebudowana i w tym stanie zachowała się do dzisiaj. Z okresu przebudowy zachował się rozkład pomieszczeń i wystrój architektoniczny. Ekspozycje stałe przedstawiają historię miasta i regionu oraz bogatą kulturę umysłową i materialną bieczan. Ważne miejsce zajmują ekspozycje biograficzne poświęcone Marcinowi Kromerowi i Wacławowi Potockiemu.
- Szczegóły
- Kategoria: Gorlice
- Odsłony: 368
Muzeum Ziemi Bieckiej to jedno z najstarszych muzeów na terenie Polski południowo-wschodniej. Muzeum „Dom z basztą” zlokalizowane jest w zabytkowej kamienicy z 1523 r. W budynku tym mieściła się pierwsza na Podkarpaciu apteka, założona w 1557 r. Kamienica posiada zabytkowe elementy renesansowe, renesansową attykę, fryz sgraffitowy zdobiący elewacje zewnętrzną budynku. We wnętrzu zachowanych jest szereg renesansowych nadproży i pierwotny zróżnicowany poziomem układ sal. Do budynku przylega XIV – wieczna baszta obronna, zwana basztą rajcowską.W Muzeum spotkać można cenne dzieła i pomniki historii oraz bogatą kolekcję „starożytności wszelakich”. Zlokalizowane w obiektach zabytkowych posiada dodatkowy atut w postaci autentycznych wnętrz , a jego zbiory są różnorodne i cenne. Wizyta w muzeum to ciekawe spotkanie z historią królewskiego miasta Biecza.
- Szczegóły
- Kategoria: Gorlice
- Odsłony: 351
Muzeum w Libuszy usytuowane w malowniczym zakątku Małopolskiej krainy, w odległości 4 km od miasta Biecza i 6 km od Gorlic. Muzeum założone zostało w 1977 roku przez Annę i Tadeusza Pabisów (byłych pracowników przemysłu naftowego), na bogatych tradycjach naftowych. W Muzeum zgromadzono ponad 600 eksponatów, ponad 500 biogramów zasłużonych nafciarzy, a wśród nich 50 życiorysów pierwszych kopaczy szybów z lat 1852 - 1890. Do najstarszych reliktów z przeszłości przemysłu naftowego zaliczyć należy: destylarnię nafty (poza apteczną) z 1856 r., jako najstarszą na świecie, kuźnię kopalnianą z połowy XIX w., galony ceramiczne na naftę i formy parafinowe, rekonstrukcje szybów naftowych, mapy, zdjęcia, zapiski i pamiętniki nafciarzy, narzędzia wiertnicze, eksploatacyjne, instrumentacyjne, przyrządy do pomiaru płuczki wiertniczej, oraz inne dokumenty świadczące o kolebce przemysłu naftowego.
- Szczegóły
- Kategoria: Gorlice
- Odsłony: 751
Muzeum mieści się w zabytkowej kamienicy zbudowanej w latach 1780-1790, należącej wówczas do kaflarza Michała Grabca vel Grabczyńskiego. W czasie II wojny światowej budynek uległ częściowej dewastacji, odrestaurowano go po wojnie ze środków miasta i PTTK. Zbiory zgromadzone w Muzeum liczą 7431 muzealiów z dziedziny archeologii, etnografii, historii, numizmatyki i malarstwa. Pochodzą one w większości z darów działaczy i sympatyków PTTK, częściowo z zakupów. Z dawnych przedwojennych zbiorów zachowało się niestety niewiele. Muzeum ma do dyspozycji dziewięć pomieszczeń o łącznej powierzchni ok. 250 m2. Ekspozycja stała składa się z pięciu działów: przemysłu naftowego, etnograficznego, artystyczno-historycznego, przyrody i archeologii. Na szczególną uwagę zasługują muzealia związane z historią rozwoju przemysłu naftowego w rejonie Gorlic, gdzie ok. 1800 roku powstawały pierwsze w świecie kopalnie ropy naftowej, tzw. kopanki, oraz oryginalne urządzenia i narzędzia pracy Ignacego Łukasiewicza.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec