Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Świnoujściu i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Świnoujściu, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Fort Gerharda, Świnoujście

Fort wybudowany został w latach 1856-1863, przeznaczony do obrony portu przed nieprzyjacielską flotą. W fortowej kolekcji jest kilkaset eksponatów i kilka tysięcy zdjęć i dokumentów, związanych z historią miasta i Twierdzy Świnoujście. Cała ekspozycja przybliża odwiedzającym historię rozwoju świnoujskich fortyfikacji od czasów szwedzkich, aż po lata 70-te XX wieku. Wśród muzealiów są kule szwedzkie, którymi zbombardowano miasto w 1759 roku i wrak niemieckiego transportera, wysadzonego przez Niemców na bałtyckiej plaży w 1945 roku. Mniejsze eksponaty i zdjęcia prezentowane są w odnowionych wnętrzach Reduty. Zardzewiałe znaleziska w półkaponierze, a artyleria na placach. W kolekcji nie brakuje zabytków wyjątkowych i to nie tylko w skali Polski. Do takich należy kompletna kuchnię polowa wzór 1909, wyprodukowana w 1917 roku, czy peryskop do pancernej kopuły 20P7! Co najważniejsze część eksponatów można dotknąć, obejrzeć z bliska i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie.

Latarnia Morska w Świnoujściu

Latarnia zbudowana została u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Świnoujściu. Budowa trwała trzy lata, a pierwszy raz zaświeciła światłem białym 1 grudnia 1857 roku. Mająca wysokość 68 m, była ówcześnie godnym podziwu osiągnięciem budowlanym i do dzisiejszych czasów jest najwyższą latarnią nie tylko naszego wybrzeża, ale również najwyższą na Bałtyku oraz jedną z najwyższych na świecie. Latarnia posiada "klasyczną sylwetkę" z wieżą centralnie usytuowaną w stosunku do 3 - kondygnacyjnego budynku. Pomieszczenia techniczne i socjalne latarników, znajdują się w osobnym, niewielkim budynku od strony południowej. Wysokość wieży wynosi 64,8 m n.p.t. (nad poziom terenu), wzniesienie światła 68 m n.p.m. (nad poziom morza). Źródłem światła jest żarówka o mocy 4,2 kW. Ze względu na trudne warunki nawigacyjne na Odrze, na południe od Świnoujścia, latarnia oprócz światła białego emituje także światło czerwone.

Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej (1308r.) jedynej z ośmiu ocalałych. Dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto (z wysokości doskonale rysuje się dawny kształt grodu) oraz jego okolice, a w szczególności Zalew Kamieński, wyspę Chrząszczewską oraz Głaz Królewski, z którym wiąże się ciekawa legenda i od którego wywodzi się nazwa miasta. Po zalewie można udać się w rejs statkiem do Dziwnowa. Przechadzając się po salach warto zwrócić uwagę na olbrzymie geody ametystów. Jednym z najciekawszych eksponatów jest gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon. W muzeum wyświetlany jest na bieżąco film pokazujący życie olbrzymich prehistorycznych gadów.

Muzeum Przyrodnicze WPN

Ekspozycje Muzeum Przyrodniczego obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. W muzeum można obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Na szczególna uwagę zasługują wystawy przedstawiające środowisko nieleśne i wodne. Jest to o tyle ważne, że ekosystemy te obecnie w parku zajmują ok. 60 % powierzchni. Polujący bielik niosący upolowaną ofiarę, atakujące bataliony czy też odpoczywające na brzegu morza foki to niektóre ich elementy. Ekosystemy leśne reprezentowane są przez gatunki specyficzne dla całej wyspy Wolin jak: jeleń, sarna, dzik czy lis. Można też z bliska ocenić wielkość największego ssaka Europy żubra. Na uwagę zasługuje również wystawa geologiczna i etnograficzna. 

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie

Muzeum znajdujące się w rynku Wolina, obok ratusza. Można w nim znaleźć bogactwo eksponatów dotyczących plemienia Wolinian, systemu obronnego miasta, rzemiosła, i wierzeń jego średniowiecznych mieszkańców. Wystawa "Starożytna Wyspa Wolin" prezentuje materiały archeologiczne osadnictwa pradziejowego wyspy Wolin i okolicy, poprzedzającego chronologicznie wczesne średniowiecze. Najstarszym zabytkiem jest późnopaleolityczny harpun z ok. 10.000 p.n.e. należący do łowców reniferów. Wystawa "Śladami wczesnośredniowiecznego Wolina-Winety-Jomsborga" ukazuje dzieje kultury miasta i jego mieszkańców w okresie wczesnośredniowiecznym. Zgromadzono na niej zabytki archeologiczne z badań wykopaliskowych na terenie Wolina i informacje rekonstruujące rozwój ośrodka miejskiego od VI/VII do XII w., zajęcia, gospodarkę, rzemiosło, handel, wierzenia, obrządek pogrzebowy mieszkańców.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Muzeum ma swoją siedzibę w budynku byłego Ratusza Miejskiego. Budynek ten jest najstarszym budynkiem w mieście. Wystawa "Fauna mórz i oceanów" przedstawia różnorodność gatunków zwierząt morskich zamieszkujących słone bądź słonawe wody trzech stref klimatycznych. Można zobaczyć rzadkie, znakomicie spreparowane okazy fauny słonawo-wodnej żyjące w wodach Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i zatoki Pomorskiej, fauny na Antarktyce oraz fauny mórz tropikalnych.Celem wystawy etnograficznej"Narzędzia połowowe" jest pokazanie rybołówstwa, jednego z najstarszych zajęć człowieka. Na wyspie Wolin i w okolicy rybołówstwo odgrywało poważną rolę gospodarczą. Wystawa "Przyrządy nawigacyjne" zawiera zbiór różnych instrumentów i pomocy nawigacyjnych (mapy, kompasy itp.) wykorzystywanych przy kierowaniu statkami na morzu. Ekspozycja "Sto lat temu na plaży" poświęcona jest świnoujskiej plaży oraz dawnym strojom plażowym.