Muzea historyczne
Informacje o muzeach historycznych w Polsce. opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Białystok
- Odsłony: 432
Muzeum Historyczne zajmuje się głównie historią miasta i regionu. W jego zbiorach znajduje się ponad 35 tys. eksponatów, zgromadzonych w następujących działach: realia, ikonografia, archiwalia, numizmaty. Realia - obejmują ponad 3000 pozycji inwentarzowych: ubiory, meble, serwisy, urządzenia techniczne ułatwiające codzienne życie, rzemiosło artystyczne: biżuterię, papierośnice, figurki, zegary, komplety na biurka. Ikonografia - ok. 7000 oryginalnych fotografii, pocztówek, albumów, stalorytów, drzeworytów oraz zespół ponad 8000 negatywów J.Rybińskiego. Archiwalia - liczą obecnie ponad 7000 obiektów, archiwa rodzinne , także dokumenty związane z mniejszościami mieszkającymi w Białymstoku - Żydami , Niemcami, Rosjanami, Tatrami. Numizmaty - zbiór, na który składają się monety i banknoty polskie i obce, bony zastępcze, medale oraz dokumenty. Najstarsze z monet pochodzą z końca XIV w. i są to półgrosze Władysława Jagiełły.
- Szczegóły
- Kategoria: Bielsk Podlaski
- Odsłony: 495
Muzeum-skansen o charakterze etnograficzno-historycznym zostało założone w 1993 roku przez Teodozjusza Fionika w Studziwodach, dzielnicy Bielska Podlaskiego. Stałą ekspozycję muzeum stanowią wnętrza zabytkowego domu Kondratiuków z 1925 r. oraz spichrz z 1935 r. Budynek posiada cztery duże, trzy szybowe okna z okiennicami. Na węgłach są zamocowane, charakterystyczne dla Studziwód, zdobienia o charakterze geometrycznym. Dach jest kryty gontem, z przyczółkiem od strony szczytowej. Chata (świtlicia) z ceglano-glinianym trzonem kuchennym stanowi naturalną ekspozycję części mieszkalnej zagrody z okresu międzywojennego. Jej wyposażenie stanowią zabytkowe przedmioty codziennego użytku: wyroby garncarskie, bednarskie, tkackie wraz z uruchomionym warsztatem. Centralne miejsce w izbie zajmuje pokut’ z rzędem ikon oraz stół, nakryty płóciennym obrusem. Eksponaty etnograficzne: stępa (stupa), żarna, kosze, beczki, narzędzia stolarskie, kołowrotki itp. zgromadzone są również w sieniach oraz w oddzielnie stojącym spichrzu.
- Szczegóły
- Kategoria: Bielsko Biała
- Odsłony: 409
Muzeum zostało utworzone w 1979 roku przy ówczesnym Muzeum Okręgowym (otwarte w 1996 roku). Zajmuje się gromadzeniem i eksponowaniem pamiątek związanych głównie z historią słynnej Bielskiej Wełny. Jego siedzibą od 1983 roku jest dawna fabryka sukna firmy „Karola Büttnera Synowie”. Ten początkowo niewielki zakład, uruchomiony ok. 1870 roku, z czasem znacząco rozbudowany, po 1945 roku należał do Zakładów Przemysłu Wełnianego „Bewelana”. Ekspozycja muzealna mieści się w zabytkowym budynku fabrycznym z lat 1900-1907. W salach zgromadzono maszyny i urządzenia, pracujące dawniej w poszczególnych oddziałach fabryki włókienniczej: na przędzalni, oddziale przygotowawczym, tkalni i wykończalni. Jest też kantor mistrza i laboratorium zakładowe. Odrębny zespół tworzą maszyny do wyrobu kapeluszy; wiekowa obrabiarka, wiertarki oraz narzędzia ślusarskie reprezentują przemysł metalowy. Uzupełnieniem ekspozycji są wystawy poświęcone historii lokalnych straży pożarnych oraz wodociągów, mała drukarnia oraz „lamus muzealny”, gdzie zgromadzono sprzęty gospodarstwa domowego, radioodbiorniki, maszyny do pisania itp. W salach poddasza odbywają się wystawy czasowe. Muzeum dysponuje fachowym księgozbiorem, są tu m.in. wydawnictwa poświęcone technice włókienniczej z XIX i XX wieku oraz Roczniki Polskiego Przemysłu i Handlu z lat 30. XX wieku.
- Szczegóły
- Kategoria: Bielsko Biała
- Odsłony: 337
Zamek książąt Sułkowskich jest najstarszą i największą zabytkową budowlą stojącą w centrum Bielska-Białej. Jego nazwa pochodzi od ostatnich właścicieli – książąt Sułkowskich. Ekspozycja stała na Zamku bielskim obejmuje pomieszczenia na pierwszym piętrze. Dojście do niej prowadzi przez XIX-wieczny reprezentacyjny westybul. W zachodnim skrzydle budowli znajdują się pokój myśliwski oraz zbrojownia. Pomieszczenia skrzydła południowego prezentują sztukę polską i europejską od XIV do XVII wieku. Sąsiaduje z nimi rokokowa w swoim wystroju sala koncertowa oraz salon biedermeierowski. Skrzydło wschodnie zamku zajmuje galeria malarstwa. Prezentowane jest tu XIX-wieczne malarstwo realistyczne i akademickie, malarstwo z okresu Młodej Polski (J. Stanisławski, J. Malczewski, A. Karpiński, S. Filipkiewicz, V. Hofman, S. Czajkowski, L. Wyczółkowski i inni), środowiska artystycznego Bielska i Białej okresu 20-lecia międzywojennego (J. Fałat, A. Bunsch, J. Glasner, F. Zitzman, B. P. Oczko, V. Strauss, R. Harlfinger), prace współczesnych artystów związanych z Bielskiem-Białą.
- Szczegóły
- Kategoria: Bydgoszcz
- Odsłony: 395
Muzeum powstało w czerwcu 1998 roku, jest jedyną tego typu placówką w Polsce i na świecie. Zasadniczą część zbioru Muzeum stanowi archiwum rodzinne Poznańskich - niezwykle hojny i cenny dar małżonki byłego konsula generalnego II RP dr. Karola Poznańskiego - Wandy Poznańskiej (1898 - 2003) oraz ich córki Magdaleny Szulc. Archiwum Poznańskich to zbiór unikalnych materiałów archiwalnych obrazujących historię dyplomacji i uchodźstwa polskiego, a przede wszystkim działalność w polskiej służbie zagranicznej we Francji i w Wielkiej Brytanii - konsula generalnego II RP - doktora Karola Poznańskiego. Kolekcję tworzą oryginalne dokumenty, unikalne rękopisy, fotografie i inne cenne pamiątki pieczołowicie gromadzone przez Poznańskich. W najbliższym czasie do Muzeum trafią, między innymi obrazy Fałata, Boznańskiej, Wyspiańskiego oraz sztychy i meble stanowiące wystrój domu konsula Karola Poznańskiego i Jego Rodziny.
- Szczegóły
- Kategoria: Ciechanów
- Odsłony: 321
Muzeum gromadzi zbiory w dwóch podstawowych działach: historycznym i archeologicznym. W dziale historycznym gromadzone są eksponaty i archiwalia dotyczące historii Przasnysza i regionu ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rzemiosła i handlu. Do najcenniejszych zabytków zaliczyć należy sztandary cechów przasnyskich z XIX i 1. połowy XX w. Zbiory ikonograficzne reprezentują m.in. obrazy z plenerów malarskich, obrazy olejne Olgierda Vetesco, płaskorzeźby Edmunda Majkowskiego i grafiki Wojciecha Ciesielskiego z cyklu Stary Przasnysz. Zabytki archeologiczne pochodzą zarówno z przypadkowych znalezisk jak też prac wykopaliskowych prowadzonych w Przasnyszu i okolicy. Są wśród nich neolityczne siekierki, toporki, groty krzemienne i kamienne, odłupki krzemienne, naczynia ceramiczne kultury łużyckiej i przeworskiej, średniowieczne topory bojowe i groty do włóczni oraz naczynia aptekarskie z XVII w.