Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Gorzowie Wielkopolskim i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Gorzowie Wielkopolskim i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Dom Szewca w Pszczewie

Muzeum mieści się w zabytkowym domu mieszczańskim z połowy XVIII w., zbudowanym z drewna, krytym gontem.
Wewnątrz oryginalna czarna kuchnia i autentyczny warsztat szewski z początku XX w. Wnętrze budynku ma układ trzytraktowy. W pierwszym trakcie od głównego wejścia znajdują się dwa pomieszczenia: sklep szewca z regałami na obuwie (otwartym i zamknięty) szyldem i fotografią F. Paździorka i innych działaczy spod znaku Rodła oraz izba, w której obecnie mamy sklepik z pamiątkami i informację turystyczną. Dwa pomieszczenia w trzecim trakcie to dawna izba mieszkalna (świetlica) oraz komora. Szewc urządził swój warsztat w tzw. komorze (było to pomieszczenie przeznaczone na skład różnego rodzaju sprzętu, żywności i odzieży). Charakterystyczny jest kształt tego pomieszczenia - wąski i długi. W warsztacie znajduje się maszyna szewska i prasa z początku XX wieku. Na ścianie kolekcja drewnianych kopyt różnej wielkości, na ławach rozłożone narzędzia szewskie. Warsztat miał 3 stanowiska pracy.

Park Dinozaurów Nowiny Wielkie

W otoczeniu lasu i naturalnej przyrody, kręta ścieżka z licznymi modelami dinozaurów prowadzi przez poszczególne okresy w dziejach Ziemi pokazując jak wyglądało i jak rozwijało się życie setki milionów lat temu. Skarby Ziemi" (muzeum minerałów i skamieniałości) - można zobaczyć i dotknąć kawałek skamieniałej historii życia na ziemi w postaci skamielin a także liczne, przepiękne okazy minerałów z Polski i Świata. Razem około 500 eksponatów. W paku rosnie stary dąb - piękny pomnik przyrody o obwodzie pnia 6,4 m. W drodze pomiarów i obliczeń z zastosowaniem wzorów matematycznych ustalono jego wiek na około 700 lat. Muzeum dysponuje multimedialną salą lekcyjna (max 50 miejsc) gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne, zajęcia plastyczne i wyświetlane filmy edukacyjne.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU)

Największa atrakcja Ziemi Lubuskiej, jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach 30 tych XX w. na pograniczu niemiecko – polskim, stanowiący element tzw. Ostwall – wału wschodniego. Położony jest pomiędzy Odrą i Wartą i rozciąga na odcinku ok. 100 km. Podziemne zaplecze niedokończonej baterii pancernej nr 8 - zespół ogromnych komór, które miały służyć jako magazyny amunicyjne dla artylerii. Obiekt nigdy nie został ukończony, dzięki czemu panuje w nim wyjątkowa, jaskiniowa atmosfera. Pętla Nietoperska jest obiektem ulubionym przez nietoperze, zlatują one tutaj na zimowisko. Zwiedzanie Pętli trwa od 1 do 2 godzin, zalecanie jest posiadanie pełnego obuwia ze względu na dużą wilgotność i stojącą miejscami wodę. Trasa czynna jest sezonowo w lipcu i sierpniu. Pętla Nietoperska położona jest 3 km na północ od Pniewa.

Muzeum Grodu Santok

Muzeum zostało otwarte w 1978 r. Składa się ono z dwóch części. Ekspozycja zabytków archeologicznych znajduje się w budynku przy starej przeprawie przez Wartę. Obecnie w miejscu tym znajduje się przeprawa promowa. Natomiast po drugiej stronie Warty znajduje się grodzisko-rezerwat archeologiczny. Na stałej wystawie zgromadzono naczynia gliniane, relikty produkcji tkackiej czy też metalurgicznej. Na uwagę zasługują zabytki produkcji rogowniczej, wśród których wyróżniają się bogato zdobione grzebienie rogowe. Odkryto również militaria, wśród których znajdują się groty strzał, groty bełtów, fragmenty miecza, ostrogi. W trakcie badań znaleziono kości zwierząt domowych i dzikich, które prezentowane są na wystawie. Wśród nich wyróżniają się szczątki niedźwiedzia.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta

Siedzibą Muzeum jest dawna willa miejscowego fabrykanta, Gustawa Schroedera, położona na terenie Przedmieścia Santockiego, wybudowana w latach 1903-1904. Willa została wzniesiona w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku, określanym także mianem neobaroku berlińskiego, który cechuje elegancja formy i detalu. Zbiory sztuki to m.in. malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, sztuka cerkiewna, konwisarstwo. Obok dzieł związanych z twórcami europejskimi, zwłaszcza z kręgu niemieckiego (M. Liebermann, E. Henseler, K. Bauer), nieliczną grupę tworzą prace artystów polskich: Sz. Czechowicz, H. Rodakowski, J. Matejko, J. Fałat, W. Kossak i inni. W kolekcji znajduje się między innymi bogaty zbiór wyrobów cynowych (XVI-XX wiek).

Muzeum Martyrologii w Słońsku

Od września 1933 roku kierowano do Słońska (Sonnenburg) transporty więźniów (komunistów i pacyfistów niemieckich). Na początku była to placówka o randze ciężkiego więzienia. Od roku 1942 obóz funkcjonował jako zakład specjalnego przeznaczenia, gdzie więziono członków ruchów oporu ze wszystkich krajów, zajętych wówczas przez Hitlera. Byli tam więzieni Francuzi, Bułgarzy, Czesi, Norwedzy, Jugosłowianie i inni. Przetrzymywany był tu Carl von Ossietzky - literat, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Muzeum gromadzi pamiątki po ciężkim więzieniu pruskim zbudowanym w 1834r i I obozie koncentracyjnym III Rzeszy "Sonnenburg". Na ścianach budynku muzeum znajdują się od strony południowej oraz zachodniej płyty pamiątkowe poświęcone ofiarom z Francji, Holandii Wielkiego Księstwa Luksemburg, Belgii, Norwegii a także poświęcone niemieckim antyfaszystom.