Muzea w Radomiu i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Radomiu, lokalizacje na mapie opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Radom
- Odsłony: 322
Dział Sztuki Dawnej Muzeum posiada 2 777 obiektów. W skład kolekcji wchodzi: malarstwo, grafika, rzeźba, rzemiosło artystyczne, a także dokumentacja sztuk plastycznych. Z racji rodzinnych więzów z Radomiem w zbiorach najpełniej reprezentowany jest Jacek Malczewski, najwybitniejszy przedstawiciel nurtu symbolicznego. W zbiorach znajduje się 40 obrazów artysty, w tym tak wybitnych jak "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z muzą", "Zatruta studnia z autoportretem". Malarstwo XIX - wieczne reprezentują prace artystów związanych ze środowiskiem warszawskim, takich jak W. Gerson, F. Kostrzewski, R. Hadziewicz. Polscy monachijczycy" prezentowani są obrazami W. Maleckiego, J. Chełmońskiego, W. Czachórskiego, Wł. Łosia, J. Brandta, artysty związanego rodzinnie z Radomiem. Interesująco przedstawia się także zbiór z okresu modernizmu. W kolekcji znajdują się obrazy J. Stanisławskiego, L. Wyczółkowskiego, S. Wyspiańskiego, W. Weissa, K. Krzyżanowskiego. Dział Archeologii gromadzi i dokumentuje znaleziska archeologiczne z obszaru między Wisłą, Pilicą i Kamienną. Na gromadzone zbiory przyrodnicze składają się okazy z następujących kategorii: ornitologia (ptaki, gniazda), oologia (jaja), zoologia (ssaki, gady, ryby), paleontologia (skamieniałości), entomologia (owady), botanika (karty zielnikowe).
- Szczegóły
- Kategoria: Radom
- Odsłony: 192
Siedzibą Muzeum jest zabytkowy dwór, pochodzący z połowy XIX wieku, wybudowany przez Juliusza Dembińskiego herbu Nieczuja, otoczony parkiem, zaprojektowanym i urządzonym w 1900 roku, przez architekta Teodora Chrząńskiego. Muzeum tworzy kolekcję dokumentującą postać Oskara Kolberga (1814-1890), jego twórczość i oddziaływanie spuścizny naukowej, badawczej i artystycznej na współczesność i przyszłość. Prezentuje wystawy stałe "Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor - (1814-1890)" i "Urszula z Morsztynów Dembińska. Dzieje Przysuchy w XVIII i XIX wieku" oraz ekspozycje czasowe z dziedziny historii, etnografii, sztuki; organizuje koncerty muzyczne; wydaje książki, katalogi, foldery, pocztówki, druki okolicznościowe; prowadzi lekcje muzealne. Dopełnieniem ekspozycji biograficznej są aranżowane wnętrza dworu z 2 połowy XIX w.: gabinetu i salo-nu oraz wystawa prezentująca historię Przysuchy.
- Szczegóły
- Kategoria: Radom
- Odsłony: 203
Muzeum mieści się w budynku Ratusza, który został wzniesiony w pocz.XIX w. w stylu klasycystycznym. W Muzeum można obejrzeć makietę bitwy, która w sposób poglądowy pozwala zrozumieć jej przebieg i uwarunkowania. Sytuacja przedstawiona na makiecie to stan ok. godz. 11.00 w dniu 10 października 1794 roku. Każda figura żołnierza odpowiada 33 żołnierzom w rzeczywistości. Oczywiście sztab i oficerowie nie odzwierciedlają tych proporcji. Zebrano też sporo pamiątek związanych z osobą Naczelnika. Jest tu np. fragment łóżka z pałacu w Podzamczu, w którym ranny leżał po wyniesieniu z pola walki. W pobliżu dawnego dworu w Krępie znajduje się rezerwat przyrody "Kopiec Kościuszki". Pośrodku lasu, w miejscu, w którym pojmano Naczelnika, w 1861 r. usypano niewielki kopiec poświęcony poległym w bitwie maciejowickiej (ziemię noszono w czapkach i fartuchach).
- Szczegóły
- Kategoria: Radom
- Odsłony: 215
Muzeum mieści się w klasycystycznym XIX-wiecznym dworku Jabłonowskich zaprojektowanym przez Jakuba Kubickiego, odbudowanym po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela Stanisława Zawadzkiego. Dworek murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach, częściowo z oryginalnym sklepieniem kolebkowym z lunetami z wbudowaną w latach 1979-1980 kondygnacją strychową. W nim mieści się ekspozycja stała. Eksponowane są zabytki związane z życiem i twórczością ojca literatury narodowej i wielkiego syna Ziemi Radomskiej, a mianowicie: "oryginalne drzwi żelazne z domu poety, fotel kryty kurdybanem z herbem Jana Kochanowskiego na zwieńczeniu oparcia, kopia księgi metrykalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego z 1544 r. z wpisem Jana Kochanowskiego i kopie wczesnych wydań dzieł poety".
- Szczegóły
- Kategoria: Radom
- Odsłony: 203
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych mieści się w szydłowieckim zamku, jednej z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich. Zbiory muzeum obejmują ok. 2000 eksponatów. Stanowi to dwie trzecie instrumentów ludowych zgromadzonych w polskich muzeach. Na wystawie stałej zobaczyć można ok. 300 eksponatów, od najprostszych - listków czy kory do grania, gwizdków ze słomy czy pióra do instrumentów o dużym stopniu skomplikowania. Część prezentowanych instrumentów jest ściśle związana z pewnymi regionami Polski np. dudy podhalańskie, złóbcoki występują tylko w kulturze muzycznej Podhala. W muzeum obejrzeć można również rekonstrukcje instrumentów dziś już nie używanych. Najstarszymi obiektami są: złóbcoki z 1705 r., basy kaliskie i mazowieckie z XVIII w., tarapata z XIX w., bębny - kotły z przełomu XVI/XVII w., bębenki z XVIII i XIX w. Do najciekawszych należy m.in. największy zbiór harmonii różnych typów, duża kolekcja cymbałów, skrzypiec, instrumentów glinianych, fujarek i piszczałek oraz instrumentów dudowych.
- Szczegóły
- Kategoria: Radom
- Odsłony: 183
Bogate zbiory ceramiki ludowej z Iłży i okolic ok.1000 eksp. Najciekawsze kolekcje to: -zbiór ptaszków Wincentego Kitowskiego, cykl "baby", Chrystusy Frasobliwe, kapliczki i rzeźby Stanisława Pastuszkiewicza, kolekcja rzeźb Jadwigi Kosiarskiej. Zabytki z okresu rzymskiego z kultury przeworskiej (II w P.n.e.) z cmentarzyska w Łączanach. Bogato zdobione urny popielnicowe z wyposażeniem (umbo, imacz, groty, fibule, klamry, ostrogi). Zbiory z okresu wczesnego średniowiecza to głównie ceramika oraz broń, narzędzia z metalu i kości z okresu IX-XI wieku znalezione na terenie osady wczesnośredniowiecznej położonej obok grodziska obronnego zwanego "Kopcem tatarskim".
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec