Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Lokalizacje na mapie

Informacje o muzeach medycznych w Polsce, opinie, komentarze.

Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach

Muzeum mieści się w prawym skrzydle Pałacu Branickich, działa od 2003 roku. W muzeum zebrano wszystko, co wiąże się z aptekarstwem. Eksponaty zbierano na Podlasiu od ponad 30 lat. Są tam typowe przedmioty niezbędne kiedyś w każdej aptece: misy cynowe i porcelanowe do ucierania, biurety, kolby, termometry, wagi, dziesiątki menzurek, prekalator do nalewek, a także najpotrzebniejsze księgi apteczne, manuały, farmakopee, historyczne podręczniki uniwersyteckie i czasopisma. W muzeum można zobaczyć tabletkarkę - maszynkę do wygniatania tabletek. Wystarczyło dodać odpowiedniego proszku leczniczego i sprasować go. Aby tabletki nie rozpadły się, dodawano skrobi ziemniaczanej albo kleju z gumy arabskiej. Ciekawym eksponatem jest również polarymetr - urządzenie do badania kąta skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego. Do urządzenia wkładało się np. próbkę moczu i badało się poziom cukru.

Muzeum Farmacji w Bydgoszczy

Muzeum powstało w 2003 roku, mieści się w Aptece „Pod Łabędziem” stanowiąc jej historyczną część. Apteka, załozona została przed 150 laty, przez aptekarza z Ostrowa Constantina Augusta Mentzla. W muzeum znajduje się pięć pomieszczeń: receptura, bogata w książki (w tym starodruki medyczne) biblioteka, ciekawie zaaranżowany korytarz, zielarnia oraz muzealny skarb – laboratorium galenowe. W pomieszczeniach tych wystawione są eksponaty, związane z historią farmacji i medycyny. W Muzeum poza ciekawym laboratorium galenowym możemy zobaczyć dużo ciekawych rycin, dyplomów medycznych, XIX wieczne zielniki czy kolekcję przyrządów lekarskich. Jest też coś dla dociekliwych zwiedzających. Na ścianach korytarza wywieszone są receptury, sygnatury apteczne oraz inne dokumenty związane z farmacją i medycyną. Widać po nich upływający czas. Apteka mimo burz dziejowych działa niemal nieprzerwanie od ponad 150 lat.

Szpital św. Ducha

Od 1990 r. w zespole dawnego szpitala św. Ducha przy ul. Starej mieści się oddział Muzeum Mikołaja Kopernika. Jest to jedyny w Polsce budynek szpitalny, który zachował się w stanie z końca XVII w. W kaplicy szpitalnej odsłonięto wcześniejsze, XV-wieczne malowidła ze scenami Sądu Ostatecznego. Równie stare są dwa zachowane do dzisiaj piece dawnej łaźni. W szpitalu mieści się teraz Dział Historii Medycyny (jak wiadomo Kopernik był również lekarzem), a na jego tyłach urządzony został ogród botaniczny, w którym rosną zioła lecznicze (tzw. herbarium). Najcenniejsze elementy wystroju to: malowidło ścienne w kaplicy św. Anny, przedstawiające Sąd Ostateczny z początku XV w.; dwa piece łaziebne z początku XVw. - udostępnione do zwiedzania dzięki odkrywce archeologicznej; płyty epitafijne z XVII w. 4) ambona z XVIII w.

Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krakowskie Muzeum Farmacji powstało w 1946 roku. Kamienica, w której mieści się Muzeum została zbudowana w XV wieku. Stała ekspozycja Muzeum Farmacji jest rozmieszczona na wszystkich pięciu kondygnacjach, od piwnic począwszy, na strychu kończąc. W piwnicy ekspozycyjnej zgromadzone zostały przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnego aptekarza, takie jak miedziane aparaty destylacyjne, retorty i alembiki, filtry, tygle, prasy różnych typów do wyciskania soków i olejów, młynki. W dwóch salach pierwszego piętra na szczególną uwagę zasługują meble apteczne w stylu Empire, portrety pierwszych profesorów farmacji w krakowskiej Alma Mater. pierwszej z dwóch sal drugiego piętra prezentowane są dawne naczynia apteczne, pochodzące z różnych okresów historii, wykonane z drewna i cyny, szkła przeźroczystego i barwnego, fajansu i porcelany.

Muzeum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Historia Muzeum sięga 1900 roku, kiedy to profesor interny Walery Jaworski (1849-1924) zainicjował założenie Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ. W tamtym czasie zbiory nie miały jednak stałej ekspozycji. Cudem ocalałe z pożogi wojennej nie były udostępniane publiczności. Dopiero w 1992 r. otwarta została w Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego stała ekspozycja pod nazwą Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ. Muzealne zbiory obejmują: starodruki, rękopisy, dokumenty, medale, odlewy gipsowe, mulaże, narzędzia i portrety. Budynek "Domu Towarzystwa Lekarskiego" (siedziba Muzeum) powstał w 1904 roku na parceli, którą Towarzystwo Lekarskie otrzymało od miasta. Jednopiętrowy budynek wzniesiony według planów Władysława Kaczmarskiego i Józefa Sowińskiego (projektanta fasady) jest jednym z najświetniejszych zabytków Młodej Polski, ale nie ze względu na nazwiska architektów, lecz twórcę wystroju wnętrza - Stanisława Wyspiańskiego, który zaprojektował jedyne w swoim rodzaju secesyjne wnętrze.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Od 1988 roku Muzeum mieści się w kamienicy, w której w XVIII wieku mieściła się apteka. Zajmuje dwie sale. W pierwszej urządzona została sala ekspedycyjno-recepturowa. Znajdują się w niej stylowe meble z II połowy XIX wieku. Wśród nich m.in. szafa ekspedycyjna z półkami, oszklona szafka biblioteczna oraz stół ekspozycyjny. A na szafkach znajdują się pojemniki i opakowania. W ich skład wchodzą naczynia ze szkła kryształowego, mlecznego, kolorowego, butelki, słoiczki o różnych kształtach i ciekawych zdobieniach, z dziwnymi napisami z przodu. Te napisy to łacińskie nazwy przechowywanych w nich półproduktów do wytwarzanie leków. W naczyniach drewnianych przechowywano zioła i substancje pochodzenia zwierzęcego, w ceramicznych - olejki i wina, w szklanych i fajansowych – pozostałe składniki leków, w tym narkotyki i trucizny. Oprócz pojemników w tej izbie wyeksponowane są narzędzia apteczne. Wśród nich można znaleźć inhalatorki, moździerze, gilotynki.