Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Nowym Sączu i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Nowym Sączu i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Galeria Dawna Synagoga

Galeria mieści się w XVIII wiecznym budynku gminnej synagogi. Pod względem architektonicznym należy do tzw. synagog dziewięciopolowych, o sklepieniu wspartym pośrodku na czterech kolumnach. Budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 25 na 19 metrów i ścianach wysokich na 8 metrów, przebudowano go na przełomie XIX i XX w. W czasie okupacji hitlerowskiej zdewastowana i obrabowana synagoga znalazła się w obrębie zamkniętego getta. Przekazana w 1971 r. nowosądeckiemu muzeum, po kapitalnym remoncie i adaptacji na cele wystawowe, udostępniona została do zwiedzania w 1982 r. Stała ekspozycja mieszcząca się w przedsionku synagogi poświęcona jest sądeckim Żydom, natomiast w głównej sali modlitw prezentowane są wystawy zmienne z dziedziny historii, sztuki i kultury. W 1889 roku synagogę odwiedził Stanisław Wyspiański, który wykonał kilka szkiców jej wnętrza.

Galeria Marii Ritter Nowy Sącz

Galeria to ekspozycje zajmujące cztery pomieszczenia na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy Ritterów (przełom XVIII i XIX w) u zbiegu Rynku i ul. Jagiellońskiej. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się monograficzna wystawa obrazów wybitnej sądeckiej malarki Marii Ritterówny (1899-1976) oraz elementy wyposażenia jej pracowni (materiały warsztatowe). Narożny salon "zielony" ma charakter XIX-wiecznego wnętrza biedermeierowskiego; dwudziestowieczne są w nim tylko portrety pędzla Marii Ritterówny. Następny, biały salonik z grającą pozytywką, wprowadza w atmosferę dawnych mieszkań. Wyposażony jest w lekkie meble, sprzęty oraz obrazy, m.in. płótna Feliksa Hanusza, jednego z pierwszych sądeckich malarzy z wykształceniem akademickim. Ekspozycję zamyka sypialnia w stylu Ludwika Filipa z wiedeńskimi portretami dziadków malarki - Feliksa i Józefy Ritterów.

Miasteczko Galicyjskie

Rekonstrukcja fragmentu zabudowy małomiasteczkowej obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami. Obecnie można oglądać pięć budynków - starosądecki ratusz, remizę strażacką, dwór szlachecki z Łososiny Górnej i dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. Rynek i okalające go od południa, wschodu i północy domy powstaną w ciągu najbliższych kliku lat. Miasteczko jako żywy organizm (funkcjonującego w codziennym rytmie sklepiki, pracownie, restauracje, kawiarnie) będzie przybliżać realia Galicji, dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Od ratusza oddziela go zieleniec z kamiennymi alejkami ozdobionymi stylowymi latarniami. Klasycystyczna budowla jest rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Muzeum Księdza Józefa Tischnera

Muzeum biograficzne wybitnego Polaka, kapłana, filozofa i pisarza, związanego ze Starym Sączem poprzez rodzinę Tischnerów, miejsce urodzenia oraz liczne pobyty w dzieciństwie, a przede wszystkim jako księdza w latach 1970-1993, gdzie mieszkali do śmierci jego rodzice. Mieści się ono na piętrze zabytkowego "Domu na Dołkach" gdzie również ma siedzibę Muzeum Regionalne. Zdjęcia i dokumenty pokazują rodzinę Tischnerów, drogę do kapłaństwa, posługę duszpasterską i kaznodziejską, twórczość naukową oraz związki z "Solidarnością". Liczne pamiątki i rękopisy oraz komplet książek autora "Etyki solidarności" i o jego myśli. Zrekonstruowany został pokój ks. Tischnera z domu rodziców w Starym Sączu, wszystkie przedmioty oryginalne : biurko z maszyną do pisania, biblioteczka z książkami , wersalka a nad nią bieżnik z orłem w koronie, dar Duszpasterstwa Akademickiego w 1993 r., wieszak z ubraniami.

Muzeum Lachów Sądeckich

Muzeum mieści się w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej. Ekspozycja poświęcona jest tradycyjnej kulturze materialnej regionu lachowskiego: rolnictwu, wiejskim rzemiosłom jak garncarstwo, kowalstwo, obróbka włókna i tkactwo. Prezentowana jest również współczesna sztuka ludowa oraz plastyka obrzędowa, związana z tradycyjnymi świętami rodzinnymi i dorocznymi: różdżki weselne, palmy wielkanocne, wieńce dożynkowe, szopki, gwiazdy kolędnicze, turonie, koniki. W muzeum eksponowane są oryginalne świąteczne stroje podegrodzkie, powstałe w większości na przełomie XIX i XX w. Na bogato wyszywanych męskich kaftanach, gurmanach, kobiecych gorsetach i wizytkach można podziwiać doprowadzone do perfekcji zdobnictwo wiejskich ubiorów. Wystawę etnograficzną uzupełnia poświęcona przeszłości regionu ekspozycja archiwalnych zdjęć wiejskiego fotografa Wojciecha Migacza, żyjącego w Gostwicy na przełomie XIX i XX wieku. Osobny zakres tematyczny prezentuje wystawa ze zbiorów własnych nowosądeckiego muzeum pt. "Archeologia Podegrodzia i okolic Nowego Sącza".

Muzeum Nikifora w Willi Romanówka

Muzeum mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi "Romanówka". Obiekt usytuowany do roku 1990 przy ul. Piłsudskiego rozebrano i po remoncie konserwatorskim w latach 1992-1994 odtworzono na nowym miejscu w centrum Krynicy, przy Bulwarze Dietla, naprzeciwko Starego Domu Zdrojowego. W muzeum szeroko przedstawiona jest twórczość jednego z najsłynniejszych na świecie malarzy z kręgu malarstwa intuicyjnego, Nikifora (ok. 1895-1968 r.), niemal całe życie mieszkającego w Krynicy. Są tu obrazy Nikifora pochodzące z wszystkich okresów jego twórczości; zarówno akwarele, gwasze, jak i rysunki prezentujące różnoraką, charakterystyczną dla twórczości artysty tematykę: pejzaże z cerkwiami i kościołami, architekturę krynicką, wnętrza, dworce, urzędy, "fabryki dolarów", portrety, itp. Część dokumentacyjną wystawy stanowią pamiątki po Nikiforze, publikacje poświęcone malarzowi oraz jego fotografie. Muzeum jest również miejscem prezentacji wystaw znanych artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej i ludowej.