Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Lęborku i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Lęborku i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Kaszubski Park Miniatur

Kaszubski Park Miniatur położony jest u podnóża wsi Mirachowo, w Stryszej Budzie, bezpośrednio przy trasie Kartuzy - Mirachowo, 3 kilometry od Sianowa. W jednym miejscu, w jednej skali 1:25, można zobaczyć wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub. Modele kościołów, zamków, dworków i innych. Odtworzona została osada kaszubska, są latarnie morskie. Oprócz walorów estetycznych park pełni również rol e edukacyjną. Najwięcej miejsca zajmują obiekty z Kaszub; m.in: Kolegiata Kartuska, zamki z Bytowa, Rzucewa, kościoły z Sianowa, Sierakowic, Wygody, latarnie morskie, dwory z Będomina, Salina, Kalwaria Wejherowska. Najokazalszą makietą jest  Bazylika Mariacka z Gdańska (największa murowana z cegły świątynia świata). W skali 1-25 miniatura ma wymiary- 3,5 metra wysokości, ponad 4 metry długości, 2,5 metra szerokości. 

Latarnia morska Stilo

Latarnia w Stilo powstała w latach 1904 - 1906. Dwie białe galerie są zwieńczeniem zwężającej się ku górze szesnastokątnej wieży latarni. Wzniesiono ją około 1000 m od brzegu morskiego na 45 m wydmie. Latarnia ma nietypową konstrukcję - jest zbudowana ze stalowych płyt, poskręcanych ze sobą za pomocą śrub. Styki poszczególnych płyt są dodatkowo uszczelnione ołowiem. Od wewnątrz, ściany są wyłożone grubym korkiem pomalowanym na biało. Latarnia stoi na wysokiej wydmie, 1000 m od linii brzegowej w pobliżu miejscowości Stilo. Po wojnie w kwietniu 1946 roku ponownie uruchomiono latarnię. W 1975 roku zapalone zostało nowe światło. Jest to lampa obrotowa 3 - tablicowa PRB - 21. Na każdej tablicy znajduje się 6 żarówek oraz dwie zapasowe.

Muzeum Motyli w Łebie

Muzeum Motyli znajduje się w centrum Łeby przy ul. Wojska Polskiego 5. W muzeum prezentowana jest prywatna kolekcja motyli. Do dnia dzisiejszego z całej kolekcji przetrwało ponad 6000 spreparowanych okazów, z których utworzone zostały dwie indywidualne wystawy. Pierwsza powstała w 1998 roku w Łebie, drugą otworzona została w 2000 roku we Władysławowie, gdzie swoją siedzibę ma w pięknej wieży widokowej Domu Rybaka. Na wystawie eksponowane są najcenniejsze, najładniejsze i najciekawsze motyle i owady z całego świata, opisane z uwzględnieniem ich najważniejszych cech charakterystycznych. Muzeum zostało założone w 1998 roku przez Tomasza Falkiewicza. Ekspozycja powstała ze zbiorów prywatnego kolekcjonera – pasjonata, który nie był entomologiem ani naukowcem, zawsze chciał pozostać anonimowym kolekcjonerem pięknych owadów, którym poświęcił prawie całe swoje życie.

Muzeum w Lęborku

Muzeum mieści się w kamienicy mieszczańskiej przy ulicy Młynarskiej (centrum miasta), gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory z zakresu archeologii, historii, etnografii, sztuki dawnej i współczesnej. Na I piętrze wystawę historyczną otwiera w korytarzu ekspozycja XIX - wiecznych miedziorytów reprintów W. Hogartha, angielskiego XVIII - wiecznego rytownika, moralizatora. W kolejnych salach prezentowane są chronologicznie materiały związane z historią miasta Lęborka i Ziemi Lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta przez Zakon Krzyżacki. Ekspozycja materiałów archeologicznych składa się w zdecydowanej większości z przedmiotów codziennego użytku takich jak: naczynia gliniane, narzędzia kamienne i krzemienne, ozdoby, części stroju, przybory toaletowe itp.

Park Dinozaurów Łeba Park

Łeba Park to jedyny w Polsce tak rozbudowany i wielki obszarowo park dinozaurów. Przepięknie położony na obszarze blisko 20 ha. W otoczeniu lasów, stawów, trzęsawisk i naturalnej przyrody, licznymi szlakami poznajemy poszczególne okresy z dziejów Ziemi. Podczas spaceru ścieżkami, mostami i kładkami poprzez trzciny obcujemy z około 100 gadami, a wśród nich dwa kolosy Seismosaurus mający 45 metrów długości i jedyny w Polsce Brachiosaurus z wysokością 13 metrów. Namacalnie i wszystkimi zmysłami czujemy klimat tamtych okresów w dziejach Ziemi, pokazując jak wyglądało i jak rozwijało się życie setki milionów lat temu. Łeba Park daje również możliwość goszczenia w pradawnej chacie oraz w grotach przedstawiających życie i pochówek Neandertalczyków.