Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Krośnie i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Krośnie i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli

Muzeum powstało w 1944 roku. Na wystawie "Z dziejów Dukli i dukielskiego zespołu pałacowo-parkowego" przedstawiono wizerunki właścicieli dóbr dukielskich jak również rezydentów i gości pałacu, m. in. portret Tadeusza Kościuszki, który złożył wizytę w pałacu Mniszchów 19 października 1775 r. Do wystroju wnętrz rezydencji nawiązują stylowe meble, elementy dekoracji ściennych oraz dywany wschodnie. Dawną kolekcję porcelany obcych wytwórni i szkła luksusowego reprezentuje m.in.: fragment kompletu toaletowego z wytwórni w Brezowej (Pirkenhammer) w Czechach. Na wystawie militarnej przedstawiono cenne i rzadkie przykłady broni białej i palnej używanej w czasie I wojny światowej. Uzupełnienie tej ekspozycji stanowi wystawa Józef Piłsudski - Życie i działalność na tle polskiego czynu zbrojnego i niepodległościowego.

 Muzeum Jezuitów w Starej Wsi

Muzeum w Starej Wsi koło Brzozowa usytuowane jest w późnobarokowym Sanktuarium Maryjnym - jednym z najpiękniejszych tego typu w Polsce. Oddalone zaledwie godzinę drogi od Rzeszowa w kierunku na Sanok, zaprasza do odwiedzenia jego wnętrz wypełnionych zbiorami sztuki religijnej okresu od XVI do XX wieku. Spośród 4 tys. eksponatów, można zobaczyć najstarszą datowaną kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (ukazującą go takim jakim był za czasów króla Zygmunta III Wazy), bogaty zbiór szat liturgicznych jak również unikatowe pamiątki związane ze świętymi i wielkimi postaciami Kościoła: św. Franciszkiem de Hieronimo SJ (1642-1716), św. Robertem Bellarminem SJ (1542-1621), ks. Piotrem Skargą SJ (1536-1612), arcybiskupem Ignacym Raczyńskim (1741-1823), bł. Janem Beyzymem SJ (1850-1912), ks. Władysławem Gurgaczem SJ (1914-1949) czy kard. Adamem Kozłowieckim SJ (1911-2007).

Muzeum Kultury Łemkowskiej, Zyndranowa

Zespół muzealny tworzą: chyża – zbudowana w 1860 roku (do 1901 roku jako chałupa kurna), koniusznia, chlewik, dom- świetlica, spichlerzyk, wiatrak, kaplica, kuźnia cygańska, konstrukcja traka (piły), żuraw studzienny oraz elementy współczesne: pomniki ku czci ofiar Tallerhofu i obozu w Jaworznie. Zabytkowe obiekty pochodzą z końca XIX i początków XX wieku. Oryginalne jest ich wyposażenie: sprzęty, narzędzia rolnicze, meble, wyroby rzemiosła, stroje, dzieła sztuki ludowej. W budynku koniuszni urządzona jest wystawa historyczna, są tu pamiątki z I i II wojny światowej, głównie broń, mundury, sprzęty wojskowe. W świetlicy prezentowana jest sztuka łemkowska. Wystawa narzędzi i wyrobów kowalskich znajduje się w kuźni. Poza skansenem stoi stara chata żydowska, jedyna ocalała w tym regionie Polski. Tam również urządzono ekspozycję- judaików. Corocznie w skansenie organizowane są święta tradycji łemkowskiej „Od Rusal do Jana”, na terenie Muzeum co jakiś czas organizowane są warsztaty (np. Kręcenia kiczek i szczypania gontów), plenery artystyczne, prowadzona jest działalność wydawnicza.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum gromadzi autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej, sztuki i dziedzin pokrewnych, historii, etnografii oraz obiekty z epoki do wyposażenia pomieszczeń dworku. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich. Muzeum posiada również dokumenty dotyczące córek poetki oraz zbiory związanie z historią rodzin mieszkających w dworku przed Konopnicką. Ponadto Muzeum posiada największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kałamarzy i przyborów na biurko z XIX i początku XX wieku, dużą kolekcję medali autorskich z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek.

Muzeum Misyjne Sióstr Klawerianek

Muzeum znajduje się w parterowym budynku, obok klasztoru. Najstarszą i najbogatszą kolekcję Muzeum misyjnego stanowią zbiory z Afryki. Część z nich pochodzi z placówki krakowskiej sióstr klawerianek. Pierwsza wzmianka o istniejącym tam muzeum afrykańskim znajduje się w „Echu z Afryki z 1900 r. Muzeum zgromadziło około 1000 eksponatów, obrazujących życie i kulturę narodów żyjących na 4 kontynentach. W Muzeum znajdują się, między innymi, przedmioty codziennego użytku z krajów egzotycznych, jak: naczynia na wodę, miski, talerze, koszyki, maty, grzebienie, wykonane z traw, liści palmowych, rafii, drewna i skóry. Można tu zobaczyć ciekawą biżuterię, instrumenty muzyczne, broń myśliwską, przedmioty wykonane z traw, liści palmowych, rafii, drewna i skóry, ubiory noszone na różnych kontynentach, ciekawe malowidła, eksponaty świata zwierzęcego i wiele innych zbiorów.

Muzeum Parafialne w Bliznem

Najcenniejszym zabytkiem Bliznego jest drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych wzniesiony w 1470 r. Wnętrze kościoła zdobią bezcenne polichromie z około 1550 roku, 1649 i 1700 roku, o 3 różnych dekoracjach malarskich. Polichromia wykonywana była na przestrzeni kilku stuleci - od XVI do XVIII wieku. W bocznym ołtarzu cudowna figura Matki Bożej Łaski Pełnej, wyrzeźbiona w drewnie lipowym ok.1500 roku (szkoła W. Stwosza). Pierwotnie stanowiła część tryptyku ołtarza. W XVII wieku wymieniano wystrój kościoła, w miejsce starego ołtarza wstawiono nowy z obrazem Zwiastowania, figurę Matki Bożej natomiast umieszczono na postumencie obok ołtarza. Muzeum mieści się w drewnianej wikarówce - zbudowanej przed 1699 roku . Większość eksponatów to przedmioty pochodzące pochodzące z kościoła. Znajduje się tam ponadto rękopis "Willa Blizne episcopalis visitatia 1745" - odpis wizytacji biskupa W.H. Sierakowskiego.