Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Ciechanowie i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Ciechanowie i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Dworek Aleksandry Bąkowskiej

W niewielkiej odległości od "Krzewni" znajduje się Dworek dziedziczki dóbr w Gołotczyźnie, hrabianki Aleksandry Bąkowskiej, która w 1909 r. założyła tu szkołę dla dziewcząt wiejskich, w którym jest urządzona stała ekspozycja"Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach"- wystawa wnętrz mieszkalnych i galeria portretu, na którą składają się stałe ekspozycje: "Mazowieckie dwory i zaścianki", "Portret szlachecki", "Malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego 1866-1915", "Malarstwo Jana Chryzostoma Ciemniewskiego 1908-1970", "Malarstwo i biżuteria Olgierda Vetesco 1913-1983". Muzeum położone jest na terenie zabytkowego parku, w którym odbywają się dwie duże imprezy plenerowe: „Kwiaty ogrodów" - majowa impreza pokazująca piękno Gołotczyzny i Zajazd szlachecki - wrześniowa impreza, która oprócz tradycji, strojów i zabaw szlachecki ukazuje również piękna Polską jesień w Gołotczyźnie.

Dworek Aleksandry Bąkowskiej

Pięknie usytuowana na terenie parku willa o nazwie „Krzewnia” w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski. W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po „Pośle Prawdy”, z pietyzmem przechowywana – początkowo przez żonę pisarza Marię Grossmanową – Świętochowską, a potem przez Muzeum. Ekspozycje dotychczasowe, to jest: wyposażenie gabinetu, biblioteka, jadalnia, w związku ze 150 rocznicą urodzin A. Świętochowskiego zostały uzupełnione o takie przedmioty codziennego użytku jak: ubiory, nakrycia głowy obuwie, parasole, sepety podróżne, szafy, świeczniki, lampy naftowe, gąsiory na wino i nalewki oraz wyposażenie kuchni: rekonstrukcja kuchni kaflowej, kredens kuchenny ze stołowizną, stół kuchenny, pomocnik kuchenny na naczynia kuchenne, makatki haftowane na płótnie i inne drobne elementy wyposażenia kuchennego.

Muzeum Historyczne w Przasnyszu

Muzeum gromadzi zbiory w dwóch podstawowych działach: historycznym i archeologicznym. W dziale historycznym gromadzone są eksponaty i archiwalia dotyczące historii Przasnysza i regionu ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rzemiosła i handlu. Do najcenniejszych zabytków zaliczyć należy sztandary cechów przasnyskich z XIX i 1. połowy XX w. Zbiory ikonograficzne reprezentują m.in. obrazy z plenerów malarskich, obrazy olejne Olgierda Vetesco, płaskorzeźby Edmunda Majkowskiego i grafiki Wojciecha Ciesielskiego z cyklu Stary Przasnysz. Zabytki archeologiczne pochodzą zarówno z przypadkowych znalezisk jak też prac wykopaliskowych prowadzonych w Przasnyszu i okolicy. Są wśród nich neolityczne siekierki, toporki, groty krzemienne i kamienne, odłupki krzemienne, naczynia ceramiczne kultury łużyckiej i przeworskiej, średniowieczne topory bojowe i groty do włóczni oraz naczynia aptekarskie z XVII w.

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Siedzibą muzeum jest wieża ratuszowa. W dolnych partiach datowana na wiek XV wiek, rozbudowywana w XVI i XVII wieku. Zdecydowana większość zbiorów Muzeum związana jest z historią Pułtuska. Są to przede wszystkim zabytki pochodzące z wykopalisk archeologicznych, ale także różnego rodzaju dokumenty i mapy. Najcenniejszą i największą kolekcją w muzeum są zabytki archeologiczne pozyskane w czasie wykopalisk w latach 1978-1989 na Wzgórzu Zamkowym. Zbiór liczy około 6 tysięcy eksponatów. Z myślą o zwiedzających ekspozycja została wzbogacona różnymi planszami, planami i mapami, dzięki którym łatwiej oczyma wyobraźni zobaczyć przeszłość. Pułtuskie muzeum jest znane w Polsce, a nawet i w świecie ze zbioru meteorytów - jest to jedna z większych atrakcji. Ze względu na miejsce upadku meteorytowi nadano nazwę pułtuski. Meteoryt ten spadł w okolicy Pułtuska 30 stycznia 1868 r.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Siedzibą Muzeum jest neogotycki zameczek z lat 40. XIX wieku, będący niegdyś własnością rodziny Krasińskich - zbudowany na zamówienie ojca Zygmunta Krasińskiego. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, głównie Zygmunta Krasińskiego. Znajdują się tu pamiątki napoleońskie z racji udziału ojca Zygmunta, gen. Wincentego Krasińskiego w kampanii napoleońskiej (m.in. malarstwo batalistyczne, posąg Napoleona, kopia listu Napoleona do Wincentego Krasińskiego), drobiazgi i przedmioty codziennego użytku z epoki romantyzmu (osobiste przedmioty poety), a także stylowe wnętrza romantyczne (w jednym z salonów odtworzono XIX-wieczne wnętrze domu Krasińskich, znajduje się w nim komplet mebli w stylu Księstwa Warszawskiego, rozmaite bibeloty z epoki, gobelin z herbem ślepowron, a także portret Franciszki Krasińskiej).

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Muzeum mieści się w budynku przy ul. Warszawskiej 61, wybudowanym w 1924 roku, według projektu ciechanowskiego architekta Jerzego Korczaka. Jest to muzeum wielodziałowe (działy: historii, sztuki, archeologii i etnografii), które dopiero od 1990r. ukierunkowuje swoje zbiory z myślą o stałej ekspozycji poświęconej szlachcie mazowieckiej. Gromadzi zbiory archeologiczne, etnograficzne, archiwalne i militarne związane z historią ziemi ciechanowskiej. Na trzech kondygnacjach eksponowane są wystawy, m.in: "Cienie macew"- wystawa poświęcona Żydom ciechanowskim, "Okruchy przeszłości naszej...." -wystawa archeologiczna, "Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze", "Garncarstwo na Mazowszu Północnym". Muzeum posiada interesujący zespół portretów szlacheckich od XVIII-XX w., konwisarstwa i judaiki.