Muzea w Warszawie i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Warszawie i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Warszawa
- Odsłony: 186
Największe centrum nauki w Polsce. Znajduje się nad Wisłą, obok mostu Świętokrzyskiego i planowanej stacji metra Powiśle. Mieści się budynku w kształcie litery L o dwóch kondygnacjach naziemnych o powierzchni 15 tys. m2. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Wystawy składają się ze stanowisk, na których zwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z różnych dziedzin nauki: fizyki, chemii, biologii, matematyki i dzięki temu mogą zrozumieć dane zjawisko. Ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Centrum otacza Park Odkrywców, a w nim urządzenia do przeprowadzania eksperymentów pod gołym niebem.
- Szczegóły
- Kategoria: Warszawa
- Odsłony: 162
Dworek w Żelazowej Woli zbudowany został około 1800 roku jako oficyna dworu Kacpra i Ludwiki Skarbków. Lewa oficyna dworu zamieszkana przez Chopinów po ślubie w 1806 roku była niedużym budynkiem murowanym. Chopin mieszkał tu z rodzicami, jego ojciec był nauczycielem dzieci Skarbków. Dwór spłonął, a oficynie nadano w 1929 r. bardziej reprezentacyjny kształt dworku polskiego z kolumnowym gankiem i urządzono w nim muzeum. Obecnie jest to parterowy, prostokątny budynek, od frontu ganek na dwóch kolumnach z trójkątnym frontonem. We wnętrzach dworku zgromadzono przedmioty z epoki, meble, instrumenty oraz obrazy z domu Chopinów, urządzono pokój z kominkiem – dawna kuchnia, salonik muzyczny – pokój ojca, jadalnię, pokój matki – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina oraz pokój dzieci. Układ wnętrz ma charakter symboliczny, bowiem nieznany jest ich rozkład w czasach Chopina.
- Szczegóły
- Kategoria: Warszawa
- Odsłony: 157
Muzeum mieści się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. Szucha 25, w którym w latach okupacji mieściła się siedziba Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa. Budynek, w którym Niemcy urządzili areszt śledczy, wzniesiono w latach 1925-1930 według projektu profesora architektury Zdzisława Mączeńskiego. Otwarcie Mauzoleum Walki i Męczeństwa nastąpiło 18 kwietnia 1952 r. Najcenniejszą częścią ekspozycji są pomieszczenia znajdującego się tutaj w okresie II wojny światowej aresztu gestapo, zachowane w prawie nienaruszonym stanie korytarze, cele zbiorowe, izolatki i pokój dyżurnego gestapowca, w którym odbywały się przesłuchania. Zwiedzającym towarzyszy 5 etiud filmowych podkreślających grozę tego miejsca, obejrzeć też można multimedialny przekaz, składający się z 4 stanowisk prezentacji historycznej.
- Szczegóły
- Kategoria: Warszawa
- Odsłony: 151
Muzeum powstało na bazie zbioru eksponatów i prywatnych kolekcji. Muzeum 2 Korpusu gromadzi i chroni przedmioty związane z historią tej legendarnej polskiej wielkiej jednostki wojskowej jak też innych jednostek alianckich z okresu II Wojny Światowej i lat 30 tych i 40 tych ubiegłego wieku. Wśród ciekawszych eksponatów znajdują się: Dodge WC-51 rok prod 1942 - wyprodukowany w Detroit -USA -w ramach pomocy wojskowej dostarczony dla Armii Radzieckiej, dotarł na ziemie polskie prawdopodobnie z 1 Armią Wojska Polskiego; Jeep Willys MB rok prod. 1942- wyprodukowany w USA, wczesna wersja, w ramach pomocy przekazany Armii Radzieckiej; Ford Canada C-15 - najmłodszy pojazd rok prod 1944-45; Maszyna do pisania - amerykańska Remington rok prod 1925; Kamera US Army Bell&Howell 16mm - rok prod 1942.
- Szczegóły
- Kategoria: Warszawa
- Odsłony: 155
Muzeum nosi imię gen. Kazimierza Sosnkowskiego, zostało otwarte w marcu 1992 roku, mieści się willi dr Huberta. Na prezentowaną ekspozycję składa się: 118 eksponatów prywatnych i 37 będących własnością miasta. Są to obrazy olejne, oryginalne dokumenty, fotografie, broń strzelecka i biała, siodła kawaleryjskie, części umundurowania i odznaczenia. Pierwsza sala (26,15m2) to sala dowódców Pułku. Do najciekawszych eksponatów należy tu 6 portretów olejnych dowódców Pułku pędzla art. mal. Stefana Justa z dawnego Muzeum Pułkowego. Druga sala poświęcona jest wojnie 1918-1920 oraz okresowi do roku 1935. Najciekawszym eksponatem jest tu portret gen. Kazimierza Sosnkowskiego pędzla art. mal. Stefana Justa oraz obraz olejny art. mal. Edwarda Mesjasza " 7 Pułk Ułanów w bitwie Cycowskiej 16 VIII 1920". Trzecia sala (27,59 m2), poświęcona jest okresowi kampanii wrześniowej i AK oraz Pułkowi odtworzonemu w 1945 roku we Włoszech.
- Szczegóły
- Kategoria: Warszawa
- Odsłony: 193
W przedwojennym mieszkaniu Andrzeja Struga przygotowano ekspozycję biograficzno-literacką. Przypomniano nie tylko działalność prozatorską i publicystyczną pisarza, ale także jego udział w życiu politycznym i społecznym przedwojennej Polski. Był bowiem Strug działaczem PPS, żołnierzem Legionów Polskich, senatorem, Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Narodowej Polski w latach 1922-1925. Muzeum jest oddziałem Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Mieści się w dawnym mieszkaniu Nelly i Andrzeja Strugów; powstało w 1981 r. Zbiory: w częściowo zrekonstruowanym gabinecie - dokumenty, fotografie, obrazy, drobne przedmioty osobistego użytku, meble i książki, uratowane i zgromadzone przez żonę pisarza. W Muzeum odbywają się lekcje muzealne dla młodzieży, wieczory literackie i odczyty.