Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Lokalizacje na mapie

Muzea biograficzne gromadzą pamiątki i materiały dokumentujące życie, twórczość, działalność społeczną, polityczną znanych postaci. Organizują wystawy, spotkania, rocznice, odczyty związane z twórczością i działalnością upamiętnianych osób.

Fałatówka

Muzeum mieści się w zabytkowej willi artysty zwanej popularnie "Fałatówką". W domu tym artysta zamieszkał w 1910 roku, po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora krakowskiej ASP. Ekspozycja zajmuje osiem pomieszczeń na parterze i piętrze budynku. Składają się na nią prace malarskie, oleje i akwarele oraz dokumenty i fotografie związane z życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich malarzy. Na parterze prezentowane są wczesne obrazy olejne, które powstały pod wpływem akademii monachijskiej, pierwsze akwarele oraz liczne autoportrety, portrety rodziny i przyjaciół. Znajdują się tutaj również akwarele przedstawiające miejskie pejzaże, będące świadectwem wielu podróży artysty. Są to widoki Torunia, Leoben i wspaniała panorama Krakowa z 1896 roku oraz drobne szkice. Ekspozycję obrazów wzbogaca materiał archiwalny poświęcony życiu, twórczości artystycznej i działalności społecznej artysty.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce - Koryznówka

Dom zbudowany w poł XIX w. przez Leonarda Serafińskiego ożenionego z siostrą żony Jana Matejki. Obie rodziny łączyły bliskie stosunki więc Jan Matejko często bywał w ,,Koryznówce''. Do zwiedzania wydzielona część budynku. W saloniku meble w stylu biedermeier, fortepian wiedeński marki Skuthan and Schmidt, na którym grywał Matejko. Na ścianach portrety rodziców żony, autorstwa Matejki oraz karykatury. Obok gabinet Stanisławy Serafińskiej, autorki pamiętnika poświęconego artyście. Ponadto wiele pamiątek rodzinnych, wycinków prasowych, fotografii i listów. Budynek jest w całości drewniany, w konstrukcji zrębowej, oszalowany, kryty dachem czterospadowym, zbudowany na planie węgielnicy, układ wnętrza dwutraktowy. Otoczenie domu stanowi stary sad, zabudowania gospodarcze, stodoła i drewutnia ze stajnią.

Dworek Aleksandry Bąkowskiej

Pięknie usytuowana na terenie parku willa o nazwie „Krzewnia” w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski. W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po „Pośle Prawdy”, z pietyzmem przechowywana – początkowo przez żonę pisarza Marię Grossmanową – Świętochowską, a potem przez Muzeum. Ekspozycje dotychczasowe, to jest: wyposażenie gabinetu, biblioteka, jadalnia, w związku ze 150 rocznicą urodzin A. Świętochowskiego zostały uzupełnione o takie przedmioty codziennego użytku jak: ubiory, nakrycia głowy obuwie, parasole, sepety podróżne, szafy, świeczniki, lampy naftowe, gąsiory na wino i nalewki oraz wyposażenie kuchni: rekonstrukcja kuchni kaflowej, kredens kuchenny ze stołowizną, stół kuchenny, pomocnik kuchenny na naczynia kuchenne, makatki haftowane na płótnie i inne drobne elementy wyposażenia kuchennego.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Siedzibą Muzeum jest neogotycki zameczek z lat 40. XIX wieku, będący niegdyś własnością rodziny Krasińskich - zbudowany na zamówienie ojca Zygmunta Krasińskiego. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, głównie Zygmunta Krasińskiego. Znajdują się tu pamiątki napoleońskie z racji udziału ojca Zygmunta, gen. Wincentego Krasińskiego w kampanii napoleońskiej (m.in. malarstwo batalistyczne, posąg Napoleona, kopia listu Napoleona do Wincentego Krasińskiego), drobiazgi i przedmioty codziennego użytku z epoki romantyzmu (osobiste przedmioty poety), a także stylowe wnętrza romantyczne (w jednym z salonów odtworzono XIX-wieczne wnętrze domu Krasińskich, znajduje się w nim komplet mebli w stylu Księstwa Warszawskiego, rozmaite bibeloty z epoki, gobelin z herbem ślepowron, a także portret Franciszki Krasińskiej).

Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie

Trzy sale parteru poświęcone zostały patronowi muzeum i pokazują jego życie oraz twórczość. Większość prezentowanych dokumentów, zdjęć i wydawnictw pochodzi z b. Muzeum Biograficznego G. Morcinka. W pomieszczeniu dawnej kaplicy zamkowej urządzony został gabinet pisarza z jego biurkiem, maszyną do pisania oraz biblioteką. Ekspozycja stała obejmuje pradzieje Ziemi Cieszyńskiej - od epoki kamienia po wczesne średniowiecze ze szczególnym uwzględnieniem grodziska z VII - IX w. we wsi Międzyświeć k. Skoczowa, uważanego za pierwotny Skoczów. Część eksponatów archeologicznych pochodzi z dawnych zbiorów Karola Prausa, a całość ekspozycji usytuowano w stylowych piwnicach. Całe I piętro to ekspozycja rzemiosła cieszyńskiego, głównie tych branż, które w regionie cieszyńsko - skoczowskim najlepiej się rozwijały, np. garbarstwo, kapelusznictwo, piernikarstwo, garncarstwo, ale także lutnictwo, rusznikarstwo, złotnictwo, zegarmistrzostwo i inne.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Muzeum powstało z inicjatywy męża pisarki w roku 1973. Większość eksponatów stanowi, na mocy darowizny rodziny, własność skarbu państwa. Pozostałe są depozytem powierzonym przez dzieci i wnuki Zofii Kossak. Stała ekspozycja Muzeum zajmuje dwa pomieszczenia oddające atmosferę pracy pisarskiej. Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Z. Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domku ogrodnika, w którym powstała większość powojennych utworów Zofii Kossak. Większość eksponatów stanowi, na mocy darowizny rodziny, własność skarbu państwa. Pozostałe są depozytem powierzonym przez dzieci i wnuki Zofii Kossak. Stała ekspozycja Muzeum zajmuje dwa pomieszczenia oddające atmosferę pracy pisarskiej. Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Z. Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domku ogrodnika, w którym powstała większość powojennych utworów Z. Kossak.