Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Lokalizacje na mapie

Informacje o muzeach literackich w Polsce.  opinie, komentarze.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej

Muzeum mieści się w Pałacu Przebendowskich, wzniesionym ok. 1800 roku, przebudowanym ok. 1850 roku. w stylu neogotyckim. Zbiory wejherowskiego Muzeum to bogata biblioteka, w której skład wchodzą najcenniejsze piśmiennicze zabytki kultury kaszubskiej, w tym pierwodruki i kolejne wydania kaszubskich utworów literackich (także tłumaczenia na języki obce), pierwsze opracowania naukowe w języku kaszubskim, tłumaczenia tekstów religijnych, w tym fragmentów Pisma św., kaszubskie czasopisma regionalne itd. Towarzyszą im książki i prasa wydawana na Pomorzu w różnych językach, przede wszystkim polskim i niemieckim, jak również ukazujące się w innych regionach kraju i za granicą publikacje, jeżeli dotyczą kultury, historii Kaszub i Pomorza.

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu zajmuje sale w Pałacu Małachowskich, w których Bolesław Prus zamieszkiwał niejednokrotnie podczas wakacji. Na ekspozycję Muzeum Bolesława Prusa składają się m. in. dokumenty i przedmioty osobiste pisarza ze wzbudzającym powszechne zainteresowanie świadectwem maturalnym ,nieliczne zachowane jego zdjęcia, adres gratulacyjny z 1897 r. (portret Prusa w pięknej, kutej ręcznie ramie żelaznej), który w formie depozytu przekazało Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. W swoich zbiorach Muzeum posiada przeważającą część zachowanej korespondencji Prusa, w tym również listów do niego pisanych, autografy notatek, artykułów i konspektów, pierwodruki, egzemplarze korektowe dzieł oraz liczne ich przekłady na języki obce. Cennym uzupełnieniem zbiorów są wycinki prasowe gromadzone od 1960 r. oraz nałęczowiana ilustrujące związki Prusa z uzdrowiskiem oraz tradycje literackie i kulturalne Nałęczowa.

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza

W swoich zbiorach muzeum posiada rękopisy, muzealia, wydawnictwa i materiały naukowe związane z życiem i twórczością Józefa Czechowicza, a także innych pisarzy pochodzących z Lubelszczyzny. Udało się zgromadzić większość rozproszonej spuścizny rękopiśmiennej Józefa Czechowicza. Są to autografy utworów, liczne listy do przyjaciół i rodziny, zdjęcia oraz dokumenty dotyczące biografii poety, m.in. fragmenty dziennika, świadectwa szkolne, dyplom ukończenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, materiały mówiące o działalności Związku Literatów Lubelskich. Uwagę zwraca również obszerna dokumentacja fotograficzna lubelskiego życia literackiego, bogaty księgozbiór liczący około dziesięciu tysięcy woluminów, zbiór czasopism archiwalnych, nagrań, pamiątek oraz druków okolicznościowych.

Muzeum Książki Artystycznej

Muzeum mieści się w Willi Grohmana - stuletni budynku znajdującym się w pofabrycznym kompleksie włókienniczym Scheibler-Grohman na Księżym Młynie w Łodzi. Za życia jej właściciela willa była przybytkiem sztuki. Henryk Grohman kolekcjonował w niej grafikę, instrumenty muzyczne, nuty, inne przedmioty sztuki. Odbywały się tu koncerty sławnych pianistów i spotkania z wielkimi postaciami kultury. Urządzenia zgromadzone w Muzeum mają służyć twórczości i promocji sztuki książki. Pod tym względem jednak szczególną wagę ma zespół matryc z Warszawskiej Odlewni Czcionek, przejęty łącznie z urządzeniami służącymi do produkcji. Zespół jest unikalny w skali światowej. Muzeum posiada również dwie gilotyny do papieru, półformatową prasę oraz maszynę do szycia drutem oraz do ręcznego szycia i oprawiania książek. W muzeum powstało też urządzenie do matowienia szkła oraz 5 stanowisk pracy dla kopistów wg. średniowiecznych wzorów.

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera

Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów. Ekspozycja wewnętrzna znajduje się w starym domu rodzinnym Fiedlerów. Są tu oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji - przywiezione z licznych podróży przez Arkadego Fiedlera oraz jego synów Marka i Arkadego Radosława. Uwagę przyciągają cuda rękodzieła różnych ludów: rzeźby i maski obrzędowe (w tym słynna maska z łańcuchem, obdarzona - wg wierzeń czarnych - magiczną mocą niezwykłego oddziaływania na ludzi); tam-tamy i inne instrumenty muzyczne; arsenał łuków, włóczni i myśliwskich dmuchawek; trofea ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów. Jest też wiele eksponatów reprezentujących faunę odległych kontynentów: motyle tropikalne, ogromne pająki ptaszniki; skorpiony; krokodyle i kajmany; żywe drapieżne piranie w 600 litrowym akwarium.

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Muzeum mieści się w sześciu kamienicach, zrekonstruowanych po II wojnie światowej: Kamienicy Balcerowskiej z XV w., Kamienicy Orlemusowskiej z XV w. oraz czterech kamieniczkach od ul. Brzozowej, które zostały zbudowane na użytek muzeum w roku 1962. Celem i zadaniem Muzeum Literatury jest wszechstronne zainteresowanie się i otoczenie opieką spuścizn i pamiątek związanych z literaturą polską, jej twórcami, a także szeroko pojętym życiem literackim w Polsce. W zbiorach Muzeum znajdują się dwie karty autografu „Pana Tadeusza” zakupione w 1977 i 1984 roku oraz fragment archiwum filomatów, zawierające m.in. 55 grypsów więziennych filomatów, kilkadziesiąt listów Mickiewicza i listy filomatów na zesłaniu, manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf "Grażyny", księgozbiory i przedmioty z gabinetów pisarzy, takich, jak Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Dąbrowska.