Muzea literackie
Informacje o muzeach literackich w Polsce. opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdynia
- Odsłony: 328
Muzeum mieści się w Pałacu Przebendowskich, wzniesionym ok. 1800 roku, przebudowanym ok. 1850 roku. w stylu neogotyckim. Zbiory wejherowskiego Muzeum to bogata biblioteka, w której skład wchodzą najcenniejsze piśmiennicze zabytki kultury kaszubskiej, w tym pierwodruki i kolejne wydania kaszubskich utworów literackich (także tłumaczenia na języki obce), pierwsze opracowania naukowe w języku kaszubskim, tłumaczenia tekstów religijnych, w tym fragmentów Pisma św., kaszubskie czasopisma regionalne itd. Towarzyszą im książki i prasa wydawana na Pomorzu w różnych językach, przede wszystkim polskim i niemieckim, jak również ukazujące się w innych regionach kraju i za granicą publikacje, jeżeli dotyczą kultury, historii Kaszub i Pomorza.
- Szczegóły
- Kategoria: Lublin
- Odsłony: 352
Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu zajmuje sale w Pałacu Małachowskich, w których Bolesław Prus zamieszkiwał niejednokrotnie podczas wakacji. Na ekspozycję Muzeum Bolesława Prusa składają się m. in. dokumenty i przedmioty osobiste pisarza ze wzbudzającym powszechne zainteresowanie świadectwem maturalnym ,nieliczne zachowane jego zdjęcia, adres gratulacyjny z 1897 r. (portret Prusa w pięknej, kutej ręcznie ramie żelaznej), który w formie depozytu przekazało Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. W swoich zbiorach Muzeum posiada przeważającą część zachowanej korespondencji Prusa, w tym również listów do niego pisanych, autografy notatek, artykułów i konspektów, pierwodruki, egzemplarze korektowe dzieł oraz liczne ich przekłady na języki obce. Cennym uzupełnieniem zbiorów są wycinki prasowe gromadzone od 1960 r. oraz nałęczowiana ilustrujące związki Prusa z uzdrowiskiem oraz tradycje literackie i kulturalne Nałęczowa.
- Szczegóły
- Kategoria: Lublin
- Odsłony: 311
W swoich zbiorach muzeum posiada rękopisy, muzealia, wydawnictwa i materiały naukowe związane z życiem i twórczością Józefa Czechowicza, a także innych pisarzy pochodzących z Lubelszczyzny. Udało się zgromadzić większość rozproszonej spuścizny rękopiśmiennej Józefa Czechowicza. Są to autografy utworów, liczne listy do przyjaciół i rodziny, zdjęcia oraz dokumenty dotyczące biografii poety, m.in. fragmenty dziennika, świadectwa szkolne, dyplom ukończenia Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, materiały mówiące o działalności Związku Literatów Lubelskich. Uwagę zwraca również obszerna dokumentacja fotograficzna lubelskiego życia literackiego, bogaty księgozbiór liczący około dziesięciu tysięcy woluminów, zbiór czasopism archiwalnych, nagrań, pamiątek oraz druków okolicznościowych.
- Szczegóły
- Kategoria: Łódź
- Odsłony: 362
Muzeum mieści się w Willi Grohmana - stuletni budynku znajdującym się w pofabrycznym kompleksie włókienniczym Scheibler-Grohman na Księżym Młynie w Łodzi. Za życia jej właściciela willa była przybytkiem sztuki. Henryk Grohman kolekcjonował w niej grafikę, instrumenty muzyczne, nuty, inne przedmioty sztuki. Odbywały się tu koncerty sławnych pianistów i spotkania z wielkimi postaciami kultury. Urządzenia zgromadzone w Muzeum mają służyć twórczości i promocji sztuki książki. Pod tym względem jednak szczególną wagę ma zespół matryc z Warszawskiej Odlewni Czcionek, przejęty łącznie z urządzeniami służącymi do produkcji. Zespół jest unikalny w skali światowej. Muzeum posiada również dwie gilotyny do papieru, półformatową prasę oraz maszynę do szycia drutem oraz do ręcznego szycia i oprawiania książek. W muzeum powstało też urządzenie do matowienia szkła oraz 5 stanowisk pracy dla kopistów wg. średniowiecznych wzorów.
- Szczegóły
- Kategoria: Poznań
- Odsłony: 221
Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera rozpoczęło działalność 1 stycznia 1974 roku. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów. Ekspozycja wewnętrzna znajduje się w starym domu rodzinnym Fiedlerów. Są tu oryginalne eksponaty z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji - przywiezione z licznych podróży przez Arkadego Fiedlera oraz jego synów Marka i Arkadego Radosława. Uwagę przyciągają cuda rękodzieła różnych ludów: rzeźby i maski obrzędowe (w tym słynna maska z łańcuchem, obdarzona - wg wierzeń czarnych - magiczną mocą niezwykłego oddziaływania na ludzi); tam-tamy i inne instrumenty muzyczne; arsenał łuków, włóczni i myśliwskich dmuchawek; trofea ludzkich głów preparowanych przez Indian Hibarów. Jest też wiele eksponatów reprezentujących faunę odległych kontynentów: motyle tropikalne, ogromne pająki ptaszniki; skorpiony; krokodyle i kajmany; żywe drapieżne piranie w 600 litrowym akwarium.
- Szczegóły
- Kategoria: Warszawa
- Odsłony: 150
Muzeum mieści się w sześciu kamienicach, zrekonstruowanych po II wojnie światowej: Kamienicy Balcerowskiej z XV w., Kamienicy Orlemusowskiej z XV w. oraz czterech kamieniczkach od ul. Brzozowej, które zostały zbudowane na użytek muzeum w roku 1962. Celem i zadaniem Muzeum Literatury jest wszechstronne zainteresowanie się i otoczenie opieką spuścizn i pamiątek związanych z literaturą polską, jej twórcami, a także szeroko pojętym życiem literackim w Polsce. W zbiorach Muzeum znajdują się dwie karty autografu „Pana Tadeusza” zakupione w 1977 i 1984 roku oraz fragment archiwum filomatów, zawierające m.in. 55 grypsów więziennych filomatów, kilkadziesiąt listów Mickiewicza i listy filomatów na zesłaniu, manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf "Grażyny", księgozbiory i przedmioty z gabinetów pisarzy, takich, jak Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Dąbrowska.