Muzea w Nowym Targu i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Nowym targu i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Nowy Targ
- Odsłony: 307
Dwór w Łopusznej to dawna siedziba szlacheckich patriotycznych rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku. Dwór powstał dużo później; wybudował go ok. 1790 r. Romuald Lisicki, konfederat barski. Najstarszy drukowany opis dworu znajduje się w wydanym w roku 1851 dziele Dziennik podróży do Tatrów Seweryna Goszczyńskiego, poety doby romantyzmu, belwederczyka, uczestnika powstania listopadowego i spiskowca, który po klęsce powstania schronił się w Łopusznej. Gdy w Łopusznej przebywał Goszczyński, gospodarzyli w niej Leon Przerwa-Tetmajer z żoną Ludwiką z Lisickich. Po śmierci Leona (1881) i Ludwiki (1889) Łopuszną odziedziczyła ich córka Kamila. Poślubiła ona Kazimierza Lgockiego. Lgoccy w 1892 r. wyremontowali dwór, zmieniając jego wygląd. Drewniane ściany zostały otynkowane i pobielone. Wprowadzono drewniane, okrągłe słupy-kolumny, które miały odciążyć ściany, przejmując ciężar wysokiego, łamanego dachu. Łopuszną dziedziczyli kolejno synowie Kamili i Kazimierza, Aleksander i Stanisław. W okresie międzywojennym majątek pozostawał w rodzinie Lgockich. W gospodarstwie wprowadzono wówczas nowoczesne maszyny rolnicze oraz wybudowano największą na Podtatrzu owczarnię. W pamięci żyjących jeszcze mieszkańców Łopusznej zachowali się ostatni właściciele jako żyjący skromnie dobrzy gospodarze. Po wojnie majątek podzielił los wielu innych – przejęte przez Skarb Państwa.
- Szczegóły
- Kategoria: Nowy Targ
- Odsłony: 341
Orawski Park Etnograficzny - bastion kultury na kresach państwa polskiego powstał na skutek aktu darowizny dokonanego w 1937 r. na rzecz Skarbu Państwa polskiego. Organizatorzy Muzeum dążą do przedstawienia na terenie Skansenu całokształtu kultury tego regionu. Na terenie Parku eksponowane jest budownictwo mieszkalne z jego ciekawą architekturą i wyposażeniem wnętrz, budownictwo związane z gospodarką rolno-hodowlaną, tak typową dla Orawy, które reprezentują zabudowania gospodarcze, lamus i piwnica do przechowywania płodów rolnych, pasieka z ciekawymi typami uli oraz wiejskie zakłady przemysłowe, które zaspokajały potrzeby wsi jak: tartak, folusz, kuźnia czy olejarnia. Obok sołtysiego dworu i chałup chłopskich na terenie Skansenu są dwie karczmy, które w życiu wsi orawskiej odgrywały niepoślednią rolę, stanowiły bowiem miejsca spotkań całej wsi.
- Szczegóły
- Kategoria: Nowy Targ
- Odsłony: 447
W Muzeum znajdują się pamiątki związane z historią 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Muzeum umiejscowione jest obok drewnianego Kościoła Parafialnego zwanego "Kościółkiem Partyzanckim". Zbiory muzeum są niezwykłe. Obok dokumentów czasu wojny, stoi maszyna, na której pisano meldunki, cenna jest kolekcja mundurów, a wśród nich ornat i biret kapelana I PSP AK oraz „polowe” naczynia liturgiczne. Wśród kolekcji mundurów znalazł się też kombinezon mechanika pokładowego z zestrzelonego niemieckiego samolotu i bluzka damska z ozdobnymi falbankami, uszyta na partyzancki ślub z materiału czaszy spadochronu. Na ekspozycji znajdują się elementy pakietu osobistego partyzanta, maski gazowe, amunicja i mnóstwo fotografii dokumentujących historię tamtych dni. Osobne miejsce ma w muzeum gablota z ziemią z miejsc bitewnych, gdzie ginęli AK-owcy z I PSP, a urny wyglądają jak naboje artyleryjskie.
- Szczegóły
- Kategoria: Nowy Targ
- Odsłony: 322
Muzeum znajduje się w zabytkowym, modrzewiowym kościółku p.w. Św. Marii Magdaleny z początku XVII wieku. Kościółek otoczony jest kamiennym murem, kryty gontem. W murze jest 14 kapliczek z 1744 r., w których mieszczą się stacje Męki Pańskiej. Przy wejściu na teren kościółka znajduje się kamienna kropielnica z piaskowca z datą z 1839 r. We wnętrzu kościółka warto zobaczyć zabytkowe organy w stylu rokoko, które datowane są na rok 1778 r. W Muzeum zgromadzone są eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali, a także znajduje się tutaj największy w Polsce zbiór świątków ludowych. Eksponaty związane są z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Większość rekwizytów pochodzi z XIX oraz XX wieku i odznacza się ogromnym bogactwem treściowym i artystycznym.
- Szczegóły
- Kategoria: Nowy Targ
- Odsłony: 377
Muzeum mieści się w budynku nowotarskiego Ratusza na I piętrze. Muzeum posiada ponad 7400 muzealiów z zakresu: etnografii, historii, sztuki ludowej. Do najcenniejszych zaliczyć należy: reprezentatywną kolekcję cechowego rzemiosła nowotarskiego, malarstwa Michała Rekuckiego, ceramikę Jana Reczkowskiego, rzeźby wybitnego rzeźbiarza amatora Edwarda Sutora, zbiór druków ulotnych z I połowy XX wieku, kolekcję sztandarów z II połowy XIX i XX wieku organizacji społecznych działających w Nowym Targu. Unikatowy charakter ma zbiór eksponatów przedstawiający nowotarską oficynę drukarską, sprowadzoną do Nowego Targu w 1898 przez Ignacego Borka, jedyną tego typu zachowaną w Europie. W muzeum czynna jest stała wystawa zatytułowana „Nowy Targ na przełomie XIX i XX wieku, miasto którego już nie ma” na której jest reprezentowane cechowe rzemiosło nowotarskie.
- Szczegóły
- Kategoria: Nowy Targ
- Odsłony: 316
Zamek Dunajec został wzniesiony ok. 1310 r. przez Kokosza Borzeviczy’ego stał się - obok innych węgierskich zamków umocnieniem północnej granicy królestwa węgierskiego. W posiadaniu kolejnych węgierskich rodów zamek przetrwał do 1945 r., chociaż już po I wojnie światowej, w 1920 r., wraz z częścią Zamagurza został włączony w obszar państwa polskiego. Muzeum gromadzi zabytki związane z zamkiem, relikty kamieniarskiego wystroju architektonicznego zamku, grafiki i ryciny z widokami zamku w różnych czasach oraz dokumentację historyczną. W zbiorach muzeum znajdują się także eksponaty etnograficzne z terenów Spisza, w tym ciekawa kolekcja zegarów. W 1996 r. zapoczątkowany został nowy zbiór. Zamek usytuowany jest na wzgórzu w odległości ok. 300 m w górę rzeki od osi zapory, ok. 30 m powyżej poziomu piętrzenia. Wzgórze zbudowane jest ze skałki wapiennej osadzonej na łupkach i marglach, znacznie poniżej obecnego dna Dunajca.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec