Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Kudowie Zdroju i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Kudowie Zdroju i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Kaplica Czaszek w Czermnej

Jedna z największych osobliwości Ziemi Kłodzkiej, ewenement nie tylko w Polsce, ale i w skali europejskiej. Barokowa kaplica murowana posadowiona na podstawie kwadratu, usytuowana została pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a wolnostojącą dzwonnicą. Zewnętrznymi wymiarami obiekt niewielki, nawet nieszczególny, ale ze względu na ilość zgromadzonych tu relikwi przyprawia o dreszcz grozy. Ściany i sklepienie wnętrza kaplicy pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Dalsze 20–30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Na ścianie głównej znajduje się niewielki skromny ołtarz z barokowym krucyfiksem. Wśród piszczeli i czaszek ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie drewniane rzeźby aniołów, jeden z trąbką i napisem łacińskim "Powstańcie z martwych", drugi z wagą i napisem łacińskim "Pójdźcie pod sąd".

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, Kudowa Zdrój

Muzeum położone jest na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdroju – Pstrążnej. Od strony zbocza zlokalizowana była kopalnia węgla kamiennego, obecnie nieczynna. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak. Stąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Piękny, naturalny amfiteatr może pomieścić do 2.000 widzów. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją – dowodem mistrzostwa dawnych cieślów, ale i zachowanymi starymi meblami i sprzętami gospodarskimi z XVIII, XIX i początków XX w. Spacer po stoku skansenu z pięknymi widokami jest także przyjemnością i relaksem o każdej porze roku. Gratisowy poczęstunek pozostaje miłym wspomnieniem.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Muzeum mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki. Położone jest nad rzeką Bystrzycą Dusznicką, na południowych obrzeżach miasta, przy międzynarodowej trasie biegnącej w kierunku granicy z Czechami. Zabudowania zachowanej papierni stanowią zespół przylegających do siebie obiektów architektonicznych, które powstawały stopniowo, w różnym odstępie czasu. Najważniejszy w tym kompleksie budynek główny młyna papierniczego, pełniący niegdyś funkcję mieszkalno - produkcyjną, wzniesiono w 1605 r. Wiodącym tematem wystaw stałych jest historia papieru. Uzupełnieniem głównych tematów ekspozycji są wątki ściśle związane z historią papiernictwa dotyczące materiałów pisarskich poprzedzających wynalazek papieru, techniki drukarskiej oraz wyrobów papierowych.

Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju

Muzeum działa od grudnia 2002 roku. Większa część eksponatów przedstawiona jest w formie bajkowych scen lub obrazów przestrzennych. Eksponaty to większości lalki, ale również mebelki, kolejka, samochody, misie, wózki, klocki i pozytywki. Przedstawiają one prawie wszystkie formy zabawkarskie powstałe w XIXw. Wykonane zostały z różnych materiałów: drewna, papieru, gumy, tkaniny, kamienia, blachy, porcelany, mydła, skóry, gliny, plastiku, celuloidu, ołowiu, cyny, żeliwa, modeliny, liści i piór. Każda bajka zamknięta jest w szklanej gablocie. Sceneria witryn pobudza wyobraźnię dziecka, pozwala poznać zabawki rodziców i dziadków, a dorosłym pozwala powrócić pamięcią w świat dzieciństwa.

Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju

Pierwsze w Polsce Muzeum poświęcone żabom we wszelkiej postaci. Muzeum zostało otwarte 2002 roku, znajduje się przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Celem utworzenia tego nietypowego muzeum jest wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Początkiem kolekcji stały się zbiory przekazane z Berlina ze Stowarzyszenia Kudowa & Kultur. W Muzeum można podziwiać przedmioty oraz preparaty różnej wielkości. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: maska do nurkowania, broszka, mydelniczka, skarbonka, popielniczka.

Park Dinozaurów w Karłowie

Na powierzchni 8300m2 powstał Park Dinozaurów, w którym postawiono 30 figur odzwierciedlających prehistoryczne zwierzęta, a wszystko to wkomponowane jest w malowniczy górski krajobraz z naturalnymi formami skalnymi ukształtowanymi przez naturę. Jest to najwyżej położony park dinozaurów w Polsce, znajdujący się w enklawie Parku Narodowego Gór Stołowych, tuż u podnóża Szczelińca Wielkiego. Największy model ma siedem metrów wysokości. Obok zwierząt ustawione są tablice z pełną informacją o gadach.Na terenie obiektu znajduje się certyfikowany plac zabaw dla najmłodszych. Park położony jest u podnóża Szczelińca Wielkiego, najwyższego szczytu Gór Stołowych (919 m n.p.m.) i jednej z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Szczeliniec Wielki należy do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.