Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Białymstoku i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Białymstoku i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach

Jurajski Park Dinozaurów położony na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Zaledwie dwa kilometry od Białegostoku jadąc drogą krajową nr 8 ( E67 ) w kierunku Augustowa. Park został otwarty w 2008 roku. W Parku można zapoznać się nie tylko z wyglądem ale i również i z historią dinozaurów. W alejce ustawiono tablice informacyjne, prezentujące epokę w której żyły dinozaury. Największy z tutejszych dinozaurów - diplodok ma 27m długości i 10 wysokości. Przy każdym z dinozaurów w Jurowcach organizatorzy postawili tabliczkę informującą o nazwie, wymiarach oraz okresie życia dinozaura. Ta baza wiedzy pozwoli zwiedzającym dowiedzieć się więcej na ich temat a i nas samych niekiedy zainteresuje prezentując ciekawe fakty z ich życia. Najmłodsi poszukiwacze przygód, będą mogli sprawdzić swoje siły na przygotowanym specjalnie dla nich placu zabaw.

Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach

Muzeum mieści się w prawym skrzydle Pałacu Branickich, działa od 2003 roku. W muzeum zebrano wszystko, co wiąże się z aptekarstwem. Eksponaty zbierano na Podlasiu od ponad 30 lat. Są tam typowe przedmioty niezbędne kiedyś w każdej aptece: misy cynowe i porcelanowe do ucierania, biurety, kolby, termometry, wagi, dziesiątki menzurek, prekalator do nalewek, a także najpotrzebniejsze księgi apteczne, manuały, farmakopee, historyczne podręczniki uniwersyteckie i czasopisma. W muzeum można zobaczyć tabletkarkę - maszynkę do wygniatania tabletek. Wystarczyło dodać odpowiedniego proszku leczniczego i sprasować go. Aby tabletki nie rozpadły się, dodawano skrobi ziemniaczanej albo kleju z gumy arabskiej. Ciekawym eksponatem jest również polarymetr - urządzenie do badania kąta skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego. Do urządzenia wkładało się np. próbkę moczu i badało się poziom cukru.

Muzeum Historyczne w Białymstoku

Muzeum Historyczne zajmuje się głównie historią miasta i regionu. W jego zbiorach znajduje się ponad 35 tys. eksponatów, zgromadzonych w następujących działach: realia, ikonografia, archiwalia, numizmaty. Realia - obejmują ponad 3000 pozycji inwentarzowych: ubiory, meble, serwisy, urządzenia techniczne ułatwiające codzienne życie, rzemiosło artystyczne: biżuterię, papierośnice, figurki, zegary, komplety na biurka. Ikonografia - ok. 7000 oryginalnych fotografii, pocztówek, albumów, stalorytów, drzeworytów oraz zespół ponad 8000 negatywów J.Rybińskiego. Archiwalia - liczą obecnie ponad 7000 obiektów, archiwa rodzinne , także dokumenty związane z mniejszościami mieszkającymi w Białymstoku - Żydami , Niemcami, Rosjanami, Tatrami. Numizmaty - zbiór, na który składają się monety i banknoty polskie i obce, bony zastępcze, medale oraz dokumenty. Najstarsze z monet pochodzą z końca XIV w. i są to półgrosze Władysława Jagiełły.

Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Ikon zajmuje część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów, wchodzącego w skład zabudowań monastyru supraskiego. Muzeum Ikon w Supraślu dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją ikon XVIII, XIX i XX-wiecznych. Absolutnym unikatem są XVI-wieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP, znajdującej się na terenie Monasteru Supraskiego. Kolekcję ikon rosyjskich tworzy ponad tysiąc różnorodnych przedstawień wykonanych na desce oraz metalowe ikony podróżne, plakiety i krzyże. Najstarsze ikony pochodzą z XVIIIw., przy czym przeważająca część zbioru datowana jest na XIX i początek XXw. Ponadto w kolekcji znajdują się wyobrażenia Trójcy Świętej, Deesis, Wszystkich Świąt, ikony kalendarzowe - Menologiony, wizerunki Archaniołów, Apostołów, Ojców Kościoła i świętych.

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Białymstoku

Muzeum mieści się na tzw. Węglówce (ul. Węglowa 8), w byłym wojskowym magazynie o powierzchni 800 m² na terenie byłej jednostki Wojska Polskiego. Muzeum powstało dzięki staraniom pasjonatów ze Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki "Moto Retro”. Wszystkie eksponaty są własnością kolekcjonerów, którzy pieczołowicie restaurują posiadane pojazdy, by później pokazać ich piękno. Eksponaty Muzeum to: motocykle z lat 1920-1981, samochody z lat 1930-1981 oraz prototypy, między innymi: Fiat 1100 z 1939 roku, Warszawa M-20, prototyp Fiata 126p 650NP z silnikiem z przodu, zabytkowe rowery, eksponaty dawnej komunikacji miejskiej, kolejnictwa oraz pożarnictwa, rekonstrukcje militarne, militaria oraz zabytkowe radioodbiorniki oraz sprzęt TV i łącznościowy. Warto zwrócić uwagę m.in. na jeden z trzech zachowanych na świecie, kabriolet Adler Trumph, drugi z samochodowych rodzynków to pieczołowicie oddrestaurowany przez właściciela - Opel P-4.

Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana

Muzeum położone jest nad sama Narwią, w miejscu dawnej granicy pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Rzeczpospolitą. Jantarowy Kasztel przez trzynaście lat nie był dostępny. Wiernie odbudowany kasztel graniczny na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów zazdrośnie strzegł swoich wnętrz i sekretów. W swoich zbiorach posiada zarówno militaria, jak i eksponaty archeologiczne, które przybliżają czasy największych zwycięstw oręża Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Muzeum podzielone jest na trzy części. Pierwsza poświęcona jest średniowieczu, a dokładniej związana jest z powieścią "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Druga część eksponatów poświęcona jest sienkiewiczowskiej epopei Trylogii. Natomiast trzecia część Muzeum to zamkowy dziedziniec wraz z blankami, basztami, armatami oraz loch, w którym znajduje się izba tortur. Te niezwykłe Muzeum jako jedyne w Polsce przedstawia także, postacie literackie z sienkiewiczowskich powieści między innymi Zagłobę, Bohuna i wielu innych.