Muzea wojskowe
Informator o muzeach w Polsce. Opisy muzeów, lokalizacje na mapie, oceny, komentarze, opinie. Muzea w okolicy większych miast. Podział muzeów na rodzaje, rodzaje muzeów na mapie Polski.
- Szczegóły
- Kategoria: Białystok
- Odsłony: 626
Muzeum położone jest nad sama Narwią, w miejscu dawnej granicy pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim a Rzeczpospolitą. Jantarowy Kasztel przez trzynaście lat nie był dostępny. Wiernie odbudowany kasztel graniczny na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów zazdrośnie strzegł swoich wnętrz i sekretów. W swoich zbiorach posiada zarówno militaria, jak i eksponaty archeologiczne, które przybliżają czasy największych zwycięstw oręża Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Muzeum podzielone jest na trzy części. Pierwsza poświęcona jest średniowieczu, a dokładniej związana jest z powieścią "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza. Druga część eksponatów poświęcona jest sienkiewiczowskiej epopei Trylogii. Natomiast trzecia część Muzeum to zamkowy dziedziniec wraz z blankami, basztami, armatami oraz loch, w którym znajduje się izba tortur. Te niezwykłe Muzeum jako jedyne w Polsce przedstawia także, postacie literackie z sienkiewiczowskich powieści między innymi Zagłobę, Bohuna i wielu innych.
- Szczegóły
- Kategoria: Białystok
- Odsłony: 415
Początki Muzeum Wojska w Białymstoku sięgają roku 1968. Znajduje się w ścisłym centrum miasta. Jest największą tego typu instytucją w województwie podlaskim oraz jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów. W ciągu ponad 40 lat działalności Muzeum Wojska zebrało pokaźną kolekcję eksponatów. Pochodzą one z zakupów i wykopalisk, ale również z darów mieszkańców miasta i lokalnych jednostek wojskowych. Muzeum Wojska w Białymstoku posiada liczne zbiory broni, elementów umundurowania i wyposażenia wojskowego z różnych okresów historycznych. Poczynając od tysiącletnich mieczy, przez liczne szable i zbroje, do karabinów i pistoletów maszynowych z okresu II wojny światowej. Aktualne wystawy stałe i czasowe prezentują tematykę wojenną całego XX wieku. Zapewniają bezpośredni kontakt z eksponatami, ale także przemawiają multimedialnymi i interaktywnymi atrakcjami.
- Szczegóły
- Kategoria: Bydgoszcz
- Odsłony: 440
Pomorskie Muzeum Wojskowe dziedziczy tradycje przedwojennego muzeum wojskowego działającego od 1928 roku w Szkole Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy. Muzeum mieści się w obecnym kompleksie Dowództwa POW. W muzeum zgromadzono wiele pamiątek a wśród nich: cegłę kamienną z pokoju wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego w Malborku, broń palną i sieczną z XVIII i XIX wieku, dyplom z autografem króla Augusta III, kolekcję monet ofiarowaną przez płk. Zachara, tabakierkę podarowaną przez Napoleona Bonaparte na Elbie płk. Pawłowi Jerzmanowskiemu, pęczek włosów Tadeusza Kościuszki, skorupę granatu z Olszynki Grochowskiej, sakiewkę Michała Sadyka – Paszy, zdobyczną chorągiew bolszewicką, fotografie, dokumenty, w tym legionowe ppłk. dr. Polniaszka i emigracyjne kpt. Andrzeja Kulwiecia.
- Szczegóły
- Kategoria: Cieszyn
- Odsłony: 471
Muzeum zostało otwarte w 2008 roku. Mieści się w piwnicy budynku przy ulicy Frysztackiej. W zbiorach muzeum znajduje się umundurowanie wyposażenie oraz dokumenty związane z cieszyńskim pułkiem. W stałej ekspozycji można miedzy innymi zobaczyć odbudowany wóz pod ciężki karabin maszynowy Biedka wz.33, motocykl Elfa-Sachs z 1938 roku, rowery wojskowe przedwojennej firmy Kamiński oryginalne mundury oraz inne elementy wyposażenia i uzbrojenia żołnierza Polskiego w 1939 roku. Muzeum składa się z prywatnych zbiorów zwiedzanie jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu terminu i jest bezpłatne. W muzeum organizowane są również lekcje historii dla dzieci i młodzieży. W trakcie zwiedzania można również obejrzeć filmy oraz prezentacje związane wojskiem II RP. Placówka opiekuje się również polskim schronem bojowym z 1939 roku w Cieszynie-Boguszowicach.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdańsk
- Odsłony: 650
Ekspozycja w Wartowni odtwarza jej wnętrza z września 1939r. W korytarzu znajduje się 7 tablic z brązu, symbolizujących 7 dni walki obrońców Westerplatte. Obok plansze ze zdjęciami i mapkami ukazują dawne dzieje półwyspu i Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W głównej sali prezentowana jest makieta topograficzna z zaznaczeniem sytuacji bojowej z 1 września 1939 r. Można obejrzeć prezentowane fotografie dokumentalne, broń i wyposażenie żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. Ekspozycję wzbogaca model pancernika "Schlezwig-Holstein" w skali 1:100. W następnej sali eksponowane są różne pamiątki po żołnierzach Westerplatte i fotokopie dokumentów. Przed Wartownią ustawione są dwa oryginalne pociski z pancernika "Schlezwig-Holstein" o wadze 330 kg ka.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdynia
- Odsłony: 417
Muzeum powstało 28 czerwca 1953 r. Gromadzi eksponaty związane z Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej. Muzeum posiada około 20000 eksponatów, w tym największą w Polsce kolekcje modeli okrętów, bander, proporców, napisów burtowych, dzwonów okrętowych, mundurów marynarskich, a także broni białej, palnej, uzbrojenia morskiego i innych urządzeń okrętowych. Posiada bogate zbiory około 700 unikalnych relacji i wspomnień personelu Marynarki Wojennej RP na przestrzeni 85 lat jej istnienia, około 500 teczek różnych materiałów historycznych poświęconych Marynarce Wojennej RP, to także 110 tzw. kolekcji osobistych oficerów i marynarzy. Muzeum posiada prawie 16000 zdjęć historycznych i współczesnych dotyczących życia Marynarki Wojennej RP i jej personelu.