Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Łodzi i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Łodzi i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Muzeum wywodzi się z utworzonego w 1952 roku Działu Tkactwa łódzkiego Muzeum Sztuki. Siedzibą muzeum jest "Biała Fabryka" - okazały czterokondygnacyjny kompleks klasycystycznych, biało tynkowanych (stąd nazwa) budynków, jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Zbudowany w latach 1835-39 przez Ludwika Geyera, mieścił pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię bawełny, poruszaną pierwszą w mieście maszyną parową. Niskie, wsparte na rzędach słupów dźwigających drewniane stropy, dawne hale fabryczne są wspaniałym tłem dla ekspozycji historycznych narzędzi i maszyn włókienniczych, próbników tkanin przemysłowych, również tych które w tej fabryce były wytwarzane, polskiej tkaniny artystycznej, polskich tkanin i strojów ludowych, XIX i XX - wiecznej odzieży i akcesoriów mody, a także dokumentów i ikonografii włókienniczej. Zainteresowania naukowe, kolekcjonerskie i popularyzatorskie muzeum obejmują wszystko, co pozostaje w związku z włókienniczym procesem produkcyjnym - od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu i technice przetworzenia.

Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała

Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała to najdłuższa czynna linia wąskotorowa w Polsce. Kolejka powstała ponad 90 lat temu podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości została wcielona w struktury nowo powstałych Polskich Kolei Państwowych w ramach których funkcjonowała do 2001 roku, kiedy to podjęto decyzję o jej likwidacji. Zabytkowa kolejka została uratowana przed złomowaniem przez pasjonatów z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych. Zgromadzono największą w Polsce i jedną z większych w Europie kolekcję zabytkowego taboru wąskotorowego. Co roku, po długotrwałych i pieczołowitych remontach do ruchu wracają kolejne pojazdy. Wszystkie wyremontowane wagony i lokomotywy otrzymują oryginalne wyposażenie, malowanie i oznakowania sprzed wielu lat. Dotyczy to także napisu PKP na taborze, który nie jest już własnością tego przedsiębiorstwa.

 Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum ms2 powstało w 2008 roku, mieści się w budynku, na terenie kompleksu fabrycznego wybudowanego przez Izraela Poznańskiego. Imperium Poznańskiego powstało w latach 1872-1892. Fabryka składa się z kilkunastu obiektów, wśród których znajduje się budynek tzw. „tkalni wysokiej”, gdzie mieści się Muzeum Sztuki. Budynek powstał według projektu Hilarego Majewskiego w 1895 roku. Muzeum promuje sztukę jako istotny element społecznego życia zdolny czynić ludzką egzystencję pełniejszą i bardziej wartościową. Misyjny cel jest realizowany poprzez gromadzenie, konserwację i opracowywanie zbiorów, a także poprzez realizację przedsięwzięć artystycznych oraz szeroko rozumianą działalność naukową, edukacyjną i popularyzatorską. Przez wzgląd na ścisły związek łączący historię Muzeum z historią awangardy, w jego działalności szczególny nacisk kładzie na promocję progresywnych zjawisk artystycznych oraz na współpracę z ich twórcami.

 Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Sztuki należy do najstarszych muzeów sztuki w kraju. Poświęcone jest sztuce awangardowej. Jest ośrodkiem żywego reagowania na zjawiska zachodzące we współczesnej kulturze i miejscem testowania nowych sposobów ich ujmowania. Przestrzeń ms służy realizacji intensywnego programu wystaw czasowych, projektów związanych z filmem eksperymentalnym, sztuką wideo i performance, a także działań warsztatowych i edukacyjnych. Nowoczesność łączy się tu z tradycją: w budynku pozostała zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego Sala Neoplastyczna, która stanowi punkt wyjścia do projektów realizowanych przez artystów. Zmianie dotychczasowego profilu miejsca towarzyszy modernizacja i nowy design budynku przy zachowaniu szacunku dla historycznego charakteru pałacowych wnętrz. Przy ms działa kawiarnia połączona z klubem muzycznym i księgarnią – miejsce spotkań, dyskusji oraz promocji debiutów.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Największe Muzeum w Łodzi, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne na koniec 2006 roku posiadało ponad 220 600 pozycji katalogowych.W zbiorach znajdują się zabytki z 175 stanowisk archeologicznych, głównie pozostałości obozowisk z końca epoki lodowcowej i czasów bezpośrednio po niej następujących. Muzeum gromadzi zabytki kultury materialnej z epoki brązu (ok. 2300 - 750 p.n.e.) oraz wczesnej epoki żelaza (ok. 750-300/250 p.n.e.), pochodzące z ponad 400 stanowisk archeologicznych z Polski środkowej, jak i z innych rejonów kraju oraz Europy. Zgromadzone artefakty obrazują przemiany kulturowe zachodzące na naszych ziemiach w okresie upowszechniania się wyrobów metalowych, najpierw miedzianych, następnie z brązu i żelaza. Podstawowy zasób najstarszych źródeł ruchomych z terenów Polski Środkowej z epoki brązu jest datowany na lata 1600-1200 p.ne., wiąże się z kulturą trzciniecką i pochodzi z badanych cmentarzysk kurhanowych w Łubnej, Strugach, jak i osad, m.in. w Lutomiersku.

Muzeum Archidiecezji Łódzkiej

Muzeum utworzył bp Włodzimierz Jasiński w 1937 r. w celu zachowania dla przyszłych pokoleń zabytków sztuki sakralnej znajdujących się w obrębie granic diecezji Łódzkiej. Zbiory (z pominięciem kolekcji filatelistycznej) liczą około 900 eksponatów. Ekspozycje stałe rozmieszczono w czterech salach. Zbiory zgrupowane są w następujących działach: obrazy, rzeźba, wyroby rzemiosła artystycznego (naczynia liturgiczne), tkactwo (ornaty, gobeliny), konwisarstwo (wyroby z cyny), numizmatyka, filatelistyka i dział książki zabytkowej (rękopisy, dyplomy pergaminowe, inkunabuły i starodruki). Do najcenniejszych w dziale malarstwa należą: Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem, Florencja, koniec XV w., W dziale rzeźby godne uwagi: Madonna z Dzieciątkiem, Śląsk pierwsza połowa XV w., artysta nieznany, drewno polichromowane, snycerka, wys. 108 cm; plakietka ze scena Madonna z Dzieciątkiem, Italia druga połowa XV w.; Chrystus frasobliwy, Polska XVIII w., artysta nieznany.