Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Bydgoszczy i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Bydgoszczy i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

JuraPark Solec Kujawski

Ponad 160 unikalnych rekonstrukcji dinozaurów. Modele tworzone przez najlepszych na świecie rzeźbiarzy wyspecjalizowanych w tematyce paleontologicznej, w najdrobniejszych szczegółach odzwierciedlają anatomię ciała, strukturę skóry i inne cechy charakterystyczne każdego z gadów. Udaj się w podróż 2 km ścieżką wiodącą wśród tematycznych scenek rodzajowych, naturalnej i niepowtarzalnej roślinności tworzącej wyjątkowy mikroklimat. Oprócz poznania tajników życia wielkich gadów zaznajomisz się z geologiczną historią naszej planety w największym muzeum tego typu w Polsce! Eksponowane zbiory pochodzą z samodzielnych wypraw JuraPark Explorer Team organizowanych na potrzeby JuraParku w Solcu Kujawskim. To setki niepowtarzalnych eksponatów pochodzących z najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Muzeum powstało w czerwcu 1998 roku, jest jedyną tego typu placówką w Polsce i na świecie. Zasadniczą część zbioru Muzeum stanowi archiwum rodzinne Poznańskich - niezwykle hojny i cenny dar małżonki byłego konsula generalnego II RP dr. Karola Poznańskiego - Wandy Poznańskiej (1898 - 2003) oraz ich córki Magdaleny Szulc. Archiwum Poznańskich to zbiór unikalnych materiałów archiwalnych obrazujących historię dyplomacji i uchodźstwa polskiego, a przede wszystkim działalność w polskiej służbie zagranicznej we Francji i w Wielkiej Brytanii - konsula generalnego II RP - doktora Karola Poznańskiego. Kolekcję tworzą oryginalne dokumenty, unikalne rękopisy, fotografie i inne cenne pamiątki pieczołowicie gromadzone przez Poznańskich. W najbliższym czasie do Muzeum trafią, między innymi obrazy Fałata, Boznańskiej, Wyspiańskiego oraz sztychy i meble stanowiące wystrój domu konsula Karola Poznańskiego i Jego Rodziny.

Muzeum Farmacji w Bydgoszczy

Muzeum powstało w 2003 roku, mieści się w Aptece „Pod Łabędziem” stanowiąc jej historyczną część. Apteka, załozona została przed 150 laty, przez aptekarza z Ostrowa Constantina Augusta Mentzla. W muzeum znajduje się pięć pomieszczeń: receptura, bogata w książki (w tym starodruki medyczne) biblioteka, ciekawie zaaranżowany korytarz, zielarnia oraz muzealny skarb – laboratorium galenowe. W pomieszczeniach tych wystawione są eksponaty, związane z historią farmacji i medycyny. W Muzeum poza ciekawym laboratorium galenowym możemy zobaczyć dużo ciekawych rycin, dyplomów medycznych, XIX wieczne zielniki czy kolekcję przyrządów lekarskich. Jest też coś dla dociekliwych zwiedzających. Na ścianach korytarza wywieszone są receptury, sygnatury apteczne oraz inne dokumenty związane z farmacją i medycyną. Widać po nich upływający czas. Apteka mimo burz dziejowych działa niemal nieprzerwanie od ponad 150 lat.

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

Muzeum Fotografii działa przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy od listopada 2004 roku. W swoich zbiorach ma wiele ciekawych eksponatów związanych a fotografią dawną jak i dzisiejszą, począwszy od aparatów fotograficznych, kamer filmowych, przewijarek, sklejarek do taśmy filmowej, powiększalników, aż po cały sprzęt i materiały potrzebne do obróbki materiałów światłoczułych negatywowych i pozytywowych: lampy ciemniowe, koreksy, płuczki, kopiarki stykowe, szczypce, kuwety, szkło laboratoryjne. Większość eksponatów jest nadal sprawna. Wszystkie eksponaty w Muzeum są darami od instytucji i osób prywatnych. Muzeum organizuje wystawy czasowe i konkursy, min. Grand Press Photo, Muzealne Spotkania z Fotografią, konkurs Portret miasta. Architektura i detale architektoniczne w obiektywie.

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego

Muzeum funkcjonuje od 2006 roku. Prezentuje wystawy związane z historią i rolą Kanału Bydgoskiego na przestrzeni dziejów. Wyjątkowym zabytkiem hydrologicznym, który całkiem niezasłużenie spowszedniał w świadomości mieszkańców miasta jest Stary Kanał Bydgoski. Ten bogaty, bo liczący 38 hektarów teren ma szczególną wartość historyczną i dendrologiczną, choćby ze względu na okazałe topole czarne, zasadzone przez generała Wincentego Aksamitowskiego jeszcze w okresie Księstwa Warszawskiego. Ekspozycja jest ulokowana w XIX - wiecznym budynku gospodarczym znajdującym się na dziedzińcu III LO około 80 metrów obok koryta zabytkowego kanału. W murach muzeum można zobaczyć wystawę pt. Kanał Bydgoski, kopię obrazu Christiana Rode pt.: "Fryderyk Wielki oglądający plany Kanału Bydgoskiego", mundury marynarzy i szyprów żeglugi śródlądowej, hamburkę, czyli wioślarską dębową łódź z 1920 roku, którą pływano po Brdzie i kanale jeszcze w II połowie XX wieku.

Muzeum Kolei Wąskotorowej

Muzeum w Wenecji, koło Żnina to skansen parowozów, wagonów i pojazdów trakcyjnych na tor o szerokości zaledwie 600 mm. Muzeum posiada największą kolekcję w Europie tego typu zabytkowych obiektów - 17 parowozów, z których najstarszy pochodzi z 1899 roku, a kilka z okresu I wojny światowej, i ponad 60 innych pojazdów szynowych - lokomotywy spalinowe, drezyny motorowe i ręczne, wagony dwu i czteroosiowe do przewozu różnych towarów - wózki leśne, wagoniki węglarki, kolebki, towarowe kryte, wagon cysterna i wagony osobowe. Tabor kolejowy w weneckim skansenie prezentowany jest w formie "dużego dworca małej kolejki" wraz z urządzeniami technicznymi służącymi kolejom wąskotorowym: rogatki z domkiem dróżnika, obrotnica z 1908 roku, żuraw wodny do przewozów, rozjazdy różnego typu, zwrotnice itp.