Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 

Muzea w Mrągowie i okolicy

Lokalizacje na mapie

Podstawowe informacje o muzeach w Mrągowie i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.

Muzeum, Izba Pamięci Ernsta Wiecherta

Leśniczówka Piersławek (niegdyś Kleinort) to miejsce urodzenia Ernsta Wiecherta (1887-1950), niemieckiego pisarza, autora wielu powieści i opowiadań m.in. mazurskiej epopei Dzieci Jerominów oraz wielu książek, których akcja rozgrywa się na Mazurach. W leśniczówce urządzono muzeum poświęcone pamięci Ernsta Wiecherta. Skromna ekspozycja obejmuje kilka zdjęć, wydań książkowych i noty biograficzne. Muzeum w leśniczówce funkcjonuje od lipca 1966, często odwiedzane jest przez niemieckich turystów w ramach wycieczek zorganizowanych. Ostatnio coraz częściej miejsce to odwiedzają turyści z Polski, którzy nie mogą nacieszyć się spokojem tego miejsca. Popularne są również wycieczki rowerowe, których trasa prowadzi przez okoliczne lasy, a jednym z punktów przystankowych jest leśniczówka Piersławek.

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Pranie

Leśniczówka Pranie, przed wojną Seehorst, powstała około 1880r i była leśnictwem wsi Krzyże. Polska nazwa "Pranie" wzięła się od łąki nad którą leży leśniczówka, a która jak mówili Mazurzy "prała" czyli osnuwała się mgłą , dymiła . Położona w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata, jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952r. wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 r. W 1980r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Do leśniczówki dojechać można lądem od strony Rozóg przez Faryny i Karwicę oraz od strony Rucianego Nidy, a także drogą wodną przez jezioro Nidzkie (z przystani „U Faryja” kursuje do Muzeum statek).

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Muzeum gromadzi pojazdy wojskowe, ze szczególnym naciskiem na sprzęt wykorzystywany przez armie byłego Układu Warszawskiego. Do najciekawszych eksponatów należą czołg T-55, pływający transporter gąsienicowy PTS-M, transportery opancerzone SKOT i BRDM-2. Wśród eksponatów m.in. samochód ciężarowy GMC CCKW, nadwozie skrzyniowe, rok produkcji 1943 samochód ciężarowy GMC CCKW, nadwozie zabudowane, rok produkcji 1945, przyczepa jednoosiowa do samochodu GMC CCKW armata dywizyjna D-44, rok produkcji 1957, działo przeciwlotnicze S-60, rok produkcji 1957 samochód ciężarowy PRAGA V3S, nadwozie zabudowane – wóz dowodzenia z radiostacjami R-107, R-123, R-130, rok produkcji 1963, kuchnia polowa KP-340, rok produkcji 1966 kuter holowniczy KH-200 z przyczepą podłodziową, rok produkcji 1972, kołowy transporter opancerzony BRDM-2, rok produkcji 1972 kołowy transporter opancerzony SKOT R4, rok produkcji 1972.

Muzeum w Mrągowie

Muzeum gromadzi zbiory dotyczące historii miasta i okolic. Na wystawie "Z dziejów Mrągowa i okolic" znajdą się zarówno stare mapy z różnych okresów historycznych, dokumenty, zdjęcia, przedmioty związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub osobami, które odegrały znaczącą rolę dla miasta lub regionu, jak też pamiątki z pierwszych lat powojennych, kiedy to kształtowały się fundamenty dzisiejszego miasta Mrągowa. Eksponowane przedmioty pochodzą głównie z zasobów Wojewódzkiego Archiwum Państwowego oraz ze zbiorów mrągowskiego muzeum. Wystawa "Okolice Mrągowa w pradziejach" poświęcona jest rejonowi Mrągowa od starożytności po wczesne średniowiecze. Zabytki zgromadzone na niej prezentują poszczególne etapy w rozwoju społeczno-gospodarczym ludności zamieszkującej te tereny.