Muzea pożarnictwa
Informacje o muzeach pożarnictwa w Polsce, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Gdańsk
- Odsłony: 494
Muzeum mieści się przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w specjalnym wydzielonym segmencie remizy strażackiej. To nietypowe muzeum, jedyne muzeum pożarnictwa na terenie województwa. Eksponaty pochodzą z różnych zakątków Polski. W muzeum znajdują się m.in. strażackie wozy, urządzenia alarmowe, hełmy, a także sztandar strażacki z Pucka z 1925 roku oraz sztandar z Przodkowa również z 1925 r., dokumenty sprzed I wojny światowej. Do najciekawszych należą konne i ręczne sikawki drewniane, dawne motopompy oraz przedwojenne reklamy i sztandary. Głównym inicjatorem powołania muzeum był miejscowy komendant gminny OSP Leon Deyk. Przez 40 lat działalności w ochotniczej straży zbierał on dawne eksponaty "ogniowej formacji". Muzeum, choć nie jest duże (wiele eksponatów czeka na nowe pomieszczenia) przyciąga coraz więcej turystów także z zagranicy. Czynne jest w ciągu dnia.
- Szczegóły
- Kategoria: Grudziądz
- Odsłony: 481
Muzeum Pożarnictwa w Świeciu prowadzone jest przez OSP w Świeciu gromadzi, opracowuje i eksponuje zbiory ilustrujące dzieje straży pożarnej i miasta Świecia. W Muzeum znajdują się ekspozycje stałe. Do najciekawszych zabytków w kolekcji należy zaliczyć: Sikawki różnych typów z XIX i XX w sprzęt alarmowy w skład którego wchodziły m.in. syreny, bekadła, sygnałówki, pożarowskazy ręcznie wyszywane sztandary jednostki straży pożarnej w Świeciu sprzęt oświetleniowy, armaturę wodną: łączniki, hydranty, smoki wodne, prądownice, mundurowanie oraz hełmy strażackie (paradne i bojowe) obrazujące zarówno charakter ubioru strażackiego z końca XIX wieku używanego w strażach w Prusach, jak i XX- wieczne wzory umundurowania, uzbrojenie osobiste strażaka w tym:parciane pasy bojowe i toporki, sprzęt przeciw dymno - gazowy w tym: maski przeciwgazowe z pochłaniaczami, aparaty tlenowe plecakowe, wydawnictwa specjalistyczne, dyplomy, fotografie, plakaty przeciwpożarowe oraz odznaczenia strażackie.
- Szczegóły
- Kategoria: Grudziądz
- Odsłony: 430
Muzeum powstało w 1976 r. z inicjatywy Zarządu Miejsko - Gminnego Związku OSP. Znajduje się w nim sprzęt pożarniczy używany na przełomie XIX i XX wieku, pochodzący z okolicznych straż pożarnych. Wśród eksponatów są sikawki strażackie na drewnianych kołach z lat 1885-1915, pierwszy sztandar łasińskiej jednostki ufundowany w 1910 r., piętnastometrowa drabina na kołach drewnianych wykonana przez łasińskiego rzemieślnika w 1897 r. na specjalne zamówienie dla łasińskiej straży, motopompy z okresu międzywojennego oraz drobne wyposażenie służące dawniej strażakom jak np. trójnik, prądownice, bekadła alarmowe, topory, bosaki, pasy skórzane, czapki rogatywki, mundury, hełmy. Muzeum posiada również wiele pamiątkowych zdjęć z okresu międzywojennego i powojennego, dokumentujących ważne wydarzenia z życia straży pożarnej. Pierwszym kustoszem muzeum został Franciszek Hinz. Jego staraniem odnowiono przekazywany sprzęt.
- Szczegóły
- Kategoria: Kraków
- Odsłony: 627
Muzeum powstało 4 maja 1953 roku z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Od prawie pół wieku prowadzi je Ochotnicza Straż Pożarna w Alwerni. Jest to najstarsze tego typu muzeum w Polsce z unikalną, kolekcją strażackich wozów konnych i samochodów pożarniczych, zbiorem medali, odznaczeń, pamiątkowych plakietek i fotografii, a także związane tematycznie z działalnością straży pożarnej, zbiory filuministyczne i filatelistyczne oraz liczne dokumenty i publikacje. Muzeum zgromadziło już ponad tysiąc osiemset eksponatów. Od prawie pół wieku prowadzi je Ochotnicza Straż Pożarna w Alwerni. Najcenniejszą częścią zbiorów jest licząca się w skali europejskiej kolekcja dawnych pojazdów strażackich. W Muzeum znajduje się unikalny samochód strażacki Mercedes z 1926 roku. Jest to bodajże najcenniejszy i najlepiej zachowany zabytek tego typu w Polsce.
- Szczegóły
- Kategoria: Krosno
- Odsłony: 353
Muzeum funkcjonuje od 1986 roku. Mieści się w Domu Strażaka przy drodze krajowej Rzeszów - Sanok. W sześciu salach wystawowych zgromadzonych jest około 300 eksponatów sprzętu, urządzeń i narzędzi gaśniczych, około 1000 archiwaliów pożarniczych i ponad 150 eksponatów kultury ludowej. Do najciekawszych pożarniczych należą: pierwszy po II wojnie światowej samochód gaśniczy, wykonany we Wrocławiu (1950) na podwoziu samochodu ciężarowego „Dodge”; jeden z pierwszych krajowych samochodów gaśniczych „Star N71”, wykonany na podwoziu krajowego samochodu Star A 20, produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów w Sanoku (1952), samochodowa przyczepka strażacka „P81” do przewozu motopompy i sprzętu towarzyszącego, produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów w Sanoku (1953); konny wóz strażacki z sikawką ręczną, produkcji „Unii Strażackiej we Lwowie” (1928);ciągniony przez trzech strażaków wózek strażacki na żelaznych kołach z sikawką ręczną z okresu zaboru austriackiego, do przewozu w trudnych warunkach drogowych.
- Szczegóły
- Kategoria: Mysłowice
- Odsłony: 309
Zbiory Muzeum stanowią kolekcje tematyczne składające się na dokumentację historii polskiego pożarnictwa. Chronologicznie obejmują zbiory od drugiej połowy XIX w. do czasów współczesnych. Zbiory uzupełnia współczesna kolekcja z dziedziny pożarnictwa z innych krajów. Tematycznie reprezentują obiekty o charakterze historyczno-artystycznym oraz z dziedziny techniki pożarniczej. Obiekty z dziedziny techniki pożarniczej to interesująca i bogata kolekcja z cennymi jednostkowymi egzemplarzami reprezentującymi poszczególne rodzaje sprzętu pożarniczego: pojazdy konne; sikawki ręczne, samochody pożarnicze, motopompy przenośne i przewoźne; drabiny drewniane i sprzęt ratowniczy; sprzęt alarmowy; sprzęt przeciwdymowo-gazowy, gaśnice przenośne i agregaty.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec