Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 
Wystawa etnograficzna w Krzywem

Wystawę przygotowano przy leśniczówce w Krzywem, w zaadoptowanym na ten cel budynku gospodarczym pochodzącym z lat 20-tych XX wieku. Wystawa funkcjonuje od 1 czerwca 2001 roku. Wystawa prezentuje około 800 eksponatów - przykładów przemijającej kultury materialnej okolic jeziora Wigry. W pierwszym pomieszczeniu zwanym „wozownią” można zobaczyć wóz żelaźniak, a także uprząż konną: szleje, chomąto, kantary (ogłowia), łańcuchy do pętania koni, wasąg i sanie. W dwóch następnych pomieszczeniach zgromadzono wyposażenie chaty wiejskiej - kuchni i izby odświętnej. Znajdują się tu liczne sprzęty gospodarstwa domowego: gliniane „łachańki” do wypieku ciasta, różne naczynia: dzbanki, dwojaki, malowane talerze, maselnice: tzw. bojki i na korbę, duże naczynia drewniane dłubane z pni drzew, garnki żeliwne, patelnie, drobne sprzęty kuchenne, a także cebry, cebrzyki, wiadra, słomiane kosze, maglownice i wyżymaczki do bielizny. Zebrano również pewną liczbę makatek ozdabiających wnętrze kuchni.

W izbie odświętnej zgromadzono szafy, łóżka, szlabanki (ławy-skrzynie) do spania, kołyski i łóżeczko dziecięce, a także bardzo cenne, tkane na krosnach kapy (jedna z 1905 r.) z oryginalnymi wzorami, obrusy, serwety, makatki wyszywane, malowane i haftowane. Są też obrazy święte i krzyż drewniany, a także inne obrazy i portrety mieszkańców Suwalszczyzny. Następne pomieszczenie w ekspozycji to część gospodarcza, w której znajdują się sprzęty do obróbki lnu, a więc: międlice, cierlice, wijaki, klepadło i klepacz, szczotki, snowadła ramowe, motowidła, szpule, drabki, talki, kołowrotki, krosno z nicielnicami i płochami, czółenka i leszczki. Można tu także zobaczyć warsztat stolarski, narzędzia stolarskie, m.in. piły, strugi i dłuta.


Kliknij na oznaczenie miejsca, aby wyświetlić więcej informacji o obiekcie, adres, współrzędne miejsca, link do opisu muzeum oraz link do map Google, w których możesz wyznaczyć trasę dojazdu.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież