Muzeum w Starej Wsi koło Brzozowa usytuowane jest w późnobarokowym Sanktuarium Maryjnym - jednym z najpiękniejszych tego typu w Polsce. Oddalone zaledwie godzinę drogi od Rzeszowa w kierunku na Sanok, zaprasza do odwiedzenia jego wnętrz wypełnionych zbiorami sztuki religijnej okresu od XVI do XX wieku. Spośród 4 tys. eksponatów, można zobaczyć najstarszą datowaną kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (ukazującą go takim jakim był za czasów króla Zygmunta III Wazy), bogaty zbiór szat liturgicznych jak również unikatowe pamiątki związane ze świętymi i wielkimi postaciami Kościoła: św. Franciszkiem de Hieronimo SJ (1642-1716), św. Robertem Bellarminem SJ (1542-1621), ks. Piotrem Skargą SJ (1536-1612), arcybiskupem Ignacym Raczyńskim (1741-1823), bł. Janem Beyzymem SJ (1850-1912), ks. Władysławem Gurgaczem SJ (1914-1949) czy kard. Adamem Kozłowieckim SJ (1911-2007).
Najcenniejsze eksponaty zgromadzono w Skarbcu klasztornym, którego centralny punkt stanowią szczątki spalonego w 1968 roku cudownego obrazu. Przez odpowiednio zaprojektowaną i zaaranżowaną ekspozycję nadano mu charakter neoromantycznego wnętrza muzealnego, w którym można podziwiać kolekcję olejnego malarstwa religijnego, rodzajowego i portretowego z okresu od XVII do XIX w. Pośród portretów na uwagę zasługują wizerunki pierwszych generałów.
W 2005 roku rozpoczęto budowanie wyjątkowej w skali kraju kolekcji szopek bożonarodzeniowych z całego świata. Zgromadzono do tej pory ponad sto obiektów, których piękno i różnorodność można podziwiać na całorocznej ekspozycji w jednej z sal Muzeum. Prezentowane szopki zostały pozyskane do zbiorów muzealnych przez jezuickich misjonarzy, osoby świeckie jak i zakupione staraniem kustoszy. Najstarsze mają ponad 100 lat i pochodzą z terenów Europy.