Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to jeden z najcenniejszych zespołów pałacowo - parkowych w Europie. Pałac i park w Wilanowie zwane są także "polskim Wersalem" ze względu na podobieństwo do barokowych podmiejskich rezydencji. We wnętrzach zgromadzone są liczne dzieła malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, wśród nich kolekcja malarstwa polskiego i europejskiego XVI-XIX w., w tym Galeria Portretu Polskiego - bogaty zbiór portretów sarmackich i trumiennych, wizerunki właścicieli Wilanowa z licznymi portretami Jana III i jego rodziny, a także słynny Portret Stanisława Kostki Potockiego pędzla J. L. Davida; kolekcja rzeźby starożytnej i waz etruskich, ceramiki miśnieńskiej, emalii z Limoges, augsburskich wyrobów złotniczych, sreber i brązów francuskich XIX w., mebli saskich, angielskich i francuskich oraz militariów.

Poza pałacem do Muzeum należy ponad 30 mniejszych i większych, wpisanych do rejestru zabytków, obiektów architektonicznych (np.: oficyna kuchenna, kordegarda, stajnia, oranżeria, dom ogrodnika, most rzymski, pompownia). Muzeum zarządza także dwoma parkami: wilanowskim i parkiem Morysin oraz łączącym je Jeziorem Wilanowskim.


Kliknij na oznaczenie miejsca, aby wyświetlić więcej informacji o obiekcie, adres, współrzędne miejsca, link do opisu muzeum oraz link do map Google, w których możesz wyznaczyć trasę dojazdu.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież