Muzea w Tychach i okolicy
Podstawowe informacje o muzeach w Tychach i okolicy, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
- Szczegóły
- Kategoria: Tychy
- Odsłony: 213
Muzeum powstało w 2002 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki. Mieści się w dawnej rozdzielni energetycznej Elektrowni Łaziska, gdzie na powierzchni ponad 1000 m2 można oglądać eksponaty obrazujące rozwój urządzeń elektrycznych od czasów żarówki Edisona po czasy nam współczesne. Ruchome modele urządzeń i stanowiska demonstracyjne pokazują, jak kiedyś produkowano prąd i jaką potęgą jest energia elektryczna – np. wyładowania z zakresu wysokich napięć o iskrze sięgającej 1 m długości. Ilość eksponatów w Muzeum Energetyki w 2008 roku sięgnęła już liczby 4200. Zwiedzanie elektrowni oraz Muzeum Energetyki trwa około 3 godz. - w grupach z przewodnikiem, po uprzednim dokonaniu ustnych ustaleń oraz przesłaniu na nasz adres zgłoszenia. Aby dostać się do muzeum trzeba zjechać w Łaziskach ze słynnej Wiślanki na wysokości Huty Łaziska. Potem pod budynek dyrekcji Elektrowni i tuż obok mała zielona budka (dawniej stacja transformatorowa).
- Szczegóły
- Kategoria: Tychy
- Odsłony: 209
Muzeum powstało w 2005 roku, mieści się w budynku dawnej młotowni Browaru Książęcego w Tychach. Muzeum gromadzi zbiory w trzech działach: Dział Historii Miasta, Dział Sztuki, Dział Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej. Organizuje wystawy czasowe, konferencje naukowe, wykłady, lekcje muzealne, spotkania ze historykami, artystami, autorami publikacji. Do najcenniejszych eksponatów należą drzwi do jednego z zabytkowych budynków Huty Paprockiej z 1787 roku, kamień z inskrypcją umieszczony na terenie huty na polecenie księcia pszczyńskiego Fryderyka Erdmanna Anhalta-Köthena dla upamiętnienia rozbudowy huty w latach 1766-1787, obraz Jerzego Nowosielskiego, autora polichromii w tyskim kościele p.w. Ducha Świętego, zatytułowany "Pejzaż z kościołem" (olej na płótnie).
- Szczegóły
- Kategoria: Tychy
- Odsłony: 212
Muzeum znajduje się w dawnym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku, na terenie Tyskich Browarów Książęcych. W sali muzealnej można zobaczyć ponad 300 butelek z początku XIX w., narzędzia bednarskie, oryginalne dębowe beczki, kufle, podstawki, etykiety, kapsle, dokumenty, zdjęcia związane z piwem i jego historią oraz poznać historię tyskiego browaru. Wszystko to w nowoczesnej oprawie. W nowocześnie wyposażonej sali kinowej muzeum można obejrzeć film o historii ziemi pszczyńskiej i Tyskich Browarów Książęcych zrealizowany w technologii trójwymiarowej. Od grudnia 2004 roku każdy miłośnik piwa może tu przyjść i zobaczyć na własne oczy, jak warzy się piwo, a także spotkać się z piwowarami, którzy są prawdziwymi pasjonatami i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Zwiedzanie rozpoczyna się w części muzealnej, która mieści w sobie unikatowe butelki, narzędzia bednarskie, dokumenty, fotografie, kolekcje kufli, kapsli i beczek. Następnym punktem jest zwiedzanie browaru.