Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 
Muzeum Ziemi Augustowskiej

Muzeum mieści się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. Posiada w swych zbiorach 1463 muzealiów, w tym: 808 etnograficznych, 422 historycznych, 64 militaria, 42 numizmatycznych, 23 technicznych oraz 16 depozytów. Najcenniejszymi są: dokument potwierdzający prawa przedmieszczanom Augustowa z podpisem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z 1792 roku oraz teczka rękopisów z notatkami Ignacego Prądzyńskiego z lat 1823-1824. Wystawa stała: Kultura ludowa ziemi augustowskiej (zdobywanie żywności, rękodzieło i rzemiosło). Muzeum prowadzi bibliotekę, gromadząc głównie materiały regionalne, Inwentarz liczy 1895 tomów, w tym "białe kruki", 2581 jednostek materiałów rozproszonych. Wystawy czasowe organizowane są w holu biblioteki. Muzeum prowadzi prace popularnonaukową i oświatową w tej kwestii współpracuje z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Z Suwalskim Towarzystwem Naukowym oraz Podlaskim Towarzystwem Numizmatycznym.

Zdecydowaną większość zbiorów stanowią dary mieszkańców miasta i okolicznych wsi. Wystawa stała przedstawia poprzez wytwory i narzędzia pracy kulturę materialną wsi powiatu augustowskiego i obszarów przyległych w XIX i XX wieku. Temat: Zdobywanie pożywienia przedstawiają obiekty z zakresu rolnictwa z elementami hodowli, pszczelarstwa oraz rybołówstwa. Temat: Rzemiosło i rękodzieło sygnalizujemy poprzez wybrane obiekty z zakresu tkactwa z obróbką włókna i wełny, plecionkarstwa, garncarstwa, klompiarstwa. Towarzyszy im wyposażenie domu. W holu biblioteki dostępne są bezpłatnie wszystkim odwiedzającym wystawy czasowe, głównie dotyczące historii miasta i jego mieszkańców.


Kliknij na oznaczenie miejsca, aby wyświetlić więcej informacji o obiekcie, adres, współrzędne miejsca, link do opisu muzeum oraz link do map Google, w których możesz wyznaczyć trasę dojazdu.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież