Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 
Podziemne Trasy Szczecina

Ekspozycja mieści się w schronie przeciwlotniczym, usytuowanym obok dworca kolejowego Szczecin Główny. Wejście do obiektu mieści się na peronie I w zejściu do dawnego tunelu. Jest to największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej (budowa ukończona przez Niemców w 1941 roku). Schron umieszczony jest na głębokości ok. 5 pięter, mierzy 17 metrów wysokości. Jego ściany wykonane są z żelbetonu o grubości 3 metrów a sufit 2,80 metrów. Najdłuższy korytarz w linii prostej ma około 100 metrów. Schron zajmuje 2,500 m2 powierzchni. Po przejęciu go przez Polaków w niedługim czasie został zaadoptowany na schron przeciwatomowy. Aż do początku lat 90-tych odbywały się w nim szkolenia Obrony Cywilnej. W schronie udostępnione są dwie tematyczne trasy turystyczne. Trasa "II Wojna Światowa" przedstawia rekonstrukcję życia w schronie podczas nalotów, omawia technikę budowania schronu, przedstawia czas II wojny światowej od momentu rozpoczęcia się nalotów na miasto, walki o Szczecin, przejmowanie Szczecina przez polską władzę ludową, odgruzowywanie Szczecina i pierwsze lata powojenne. Nasze zwiedzanie ma charakter pokojowy. 

Druga trasa "Zimna Wojna" - prezentuje historię schronu podczas Zimnej Wojny. Techniki adaptacji na schron przeciwatomowy z przeciwlotniczego. Omawia organizację Obrony Cywilnej, prezentuje sprzęt, sposoby działania i propagandę jej towarzyszącą. Szeroko omawia temat broni atomowej, przenosi w czasy strachu nuklearnego. Do dziś nie do końca wiadomo jak rozległe są podziemne korytarze pod miastem, szacuje się, że mogło tu istnieć niemal 800 bunkrów publicznych i niezliczone bunkry prywatne. Niektóre doniesienia sugerują, że pod Szczecinem zbudowano system korytarzy tworzących całe podziemne miasto, nie wszystkie jednak łączą się ze sobą.


Kliknij na oznaczenie miejsca, aby wyświetlić więcej informacji o obiekcie, adres, współrzędne miejsca, link do opisu muzeum oraz link do map Google, w których możesz wyznaczyć trasę dojazdu.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież