Informator o muzeach w polsce, podstawowe informacje, lokalizacje na mapie, opinie, komentarze.
 
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum gromadzi autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej, sztuki i dziedzin pokrewnych, historii, etnografii oraz obiekty z epoki do wyposażenia pomieszczeń dworku. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich. Muzeum posiada również dokumenty dotyczące córek poetki oraz zbiory związanie z historią rodzin mieszkających w dworku przed Konopnicką. Ponadto Muzeum posiada największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kałamarzy i przyborów na biurko z XIX i początku XX wieku, dużą kolekcję medali autorskich z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek.

Stała wystawa urządzona została w pomieszczeniach spiżarni, "pokoju ciemnego" oraz dawnego gabinetu. Prezentowane są na niej adresy hołdownicze i dary, które otrzymała Konopnicka z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej. Pozostałą część ekspozycji dworku stanowią pomieszczenia mieszkalne (gabinet, sień, jadalnia), urządzone zgodnie z duchem epoki. Poza frekwencją ciągłą udostępnia się "Pokój Kredensowy", kuchnię oraz dwa pokoje na piętrze - pokój i pracownię Marii Dulębianki.

Integralną częścią Muzeum jest zabytkowy park o powierzchni 3,5 ha, ponieważ razem z dworkiem w 1903 r. przekazany został w darze narodowym Marii Konopnickiej. Park w Żarnowcu powstał na początku XIX w. początkowo o charakterze dworskim, obecnie jako krajobrazowy, posiada dużo walorów przyrodniczych i krajobrazowych.


Kliknij na oznaczenie miejsca, aby wyświetlić więcej informacji o obiekcie, adres, współrzędne miejsca, link do opisu muzeum oraz link do map Google, w których możesz wyznaczyć trasę dojazdu.


Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież